Konsultacje społeczne
Poprzednie konsultacje
- Przebudowa ulicy 3 Maja
- Budżet obywatelski na 2022
- Budżet obywatelski na 2021
- Budżet obywatelski na 2020
- Budżet obywatelski na 2019
- Budżet obywatelski na 2018
- Budżet obywatelski na 2017
- Budżet obywatelski na 2016
- Konsultacje Programu Strategicznego na rzecz Seniorów
- Lokalizacja schroniska dla zwierząt
- Budżet obywatelski na 2015
- Budżet obywatelski na 2014
- Budżet obywatelski na 2013
- Budżet obywatelski na 2012
- Inwestycje 2014-2020
- Zintegrowany plan rozwoju
Strategia Rozwoju Miasta Sopotu na lata 2022-2030

14 kwietnia 2022 Rada Miasta zaakceptowała wniosek prezydenta miasta przeprowadzenia konsultacji na temat Strategii Rozwoju Miasta Sopotu na lata 2022-2030. Konsultacje będą trwać od 24 maja do 27 czerwca. Potrwają więc 3 dni dłużej niż określony ustawowo minimalny trzydziestodniowy czas ich prowadzenia. W tym czasie będzie można kierować do Urzędu Miasta wypełnione formularze konsultacyjne i zgłaszać uwagi na spotkaniach. Wynik konsultacji ma zostać podany w sprawozdaniu do 27 lipca.
Oprócz mieszkańców Sopotu (bez limitu wieku) w konsultacjach mogą uczestniczyć praktycznie wszystkie osoby fizyczne i prawne, jeśli tylko wykażą swoją działalność na terenie Sopotu.
Podpisane formularze można przekazywać do Urzędu Miasta dowolną drogą. W przypadku poczty elektronicznej wysłanej na adres strategia2030@sopot.pl uznawany ma być m.in. zeskanowany podpis na formularzu. Ponadto podczas spotkań konsultacyjnych możliwe będzie ustne przekazywanie uwag. Radni nie określili terminu ani ilości wymaganych spotkań.
Sprawozdanie z konsultacji będzie zawierać m.in. wykaz wszystkich zgłoszonych opinii i propozycji wraz z uzasadnieniem ich akceptacji lub odrzucenia.
18 maja na stronie Urzędu Miasta opublikowano tekst dokumentu przedstawionego do konsultacji. Liczy 50 stron. Problematyka, której dotyczy, została wcześniej przedstawiona w Diagnozie Miasta do stworzenia strategii na lata 2021-2030. Ten dokument nie był przedmiotem konsultacji, ale można było zgłaszać się do uczestnictwa w warsztatach poświęconych jego tworzeniu. Główne problemy wyróżnione w Diagnozie Miasta to starzenie się mieszkańców i brak napływu młodych na ich miejsce, nadmierny ruch samochodowy, presja turystyczna na środowisko przyrodnicze, deficyt mieszkań i brak terenów rozwojowych. Mocne strony to potencjał uzdrowiskowy i historyczno-kulturowy, atrakcyjność turystyczna i kulturalna, kapitał społeczny i ekonomiczny, krótkie dystanse komunikacji wewnątrz i na zewnątrz miasta, rozpoznawalność i marka miejsca.
Do osiągnięcia w perspektywie roku 2030 wyznaczono dążenie do miasta bez barier, kompaktowego, zeroemisyjnego, o bogatej ofercie edukacyjnej, kulturalnej i sportowej, ze zrównoważoną turystyką i nowoczesną gospodarką. Miałoby to pozwolić na spowolnienie niekorzystnych tendencji wyludniania i starzenia populacji. Niesposób odnaleźć śladów ambicji odwrócenia tych trendów i odmłodzenia populacji, jak ma to miejsce w gminach leżących na obrzeżach aglomeracji.
Działania w celu wyeliminowania przedstawionych wyżej problemów podporządkowano 9 celom wynikającym z podanych wyżej dążeń:
- klimat
- rozwijanie komunikacji miejskiej
- ograniczenie ruchu samochodowego
- modernizacja energetyczna budynków
- bioróżnorodność
- dbałość tereny zielone i obszary chronione
- tworzenie możliwości schładzania i przewietrzania obszarów zabudowanych
- ekologia
- rozwój ciepła sieciowego
- działania przeciwpowodziowe i przeciwhałasowe
- promocja czystej energii i małej retencji
- uzdrowisko
- rozwój i zróżnicowanie oferty leczniczej
- eksploatacja solanki
- nowe potencjały
- rozwijanie oferty kulturalnej
- zrównoważenie oferty turystycznej
- wspieranie firm innowacyjnych i niskoemisyjnych
- współpraca zewnętrzna
- zintegrowany bilet
- ochrona TPK i wód Bałtyku
- ograniczanie prawne najmu krótkoterminowego
- usługi publiczne
- asystenci, opieka wytchnieniowa
- mieszkalnictwo wspomagane
- stworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego
- promocja zdrowego i aktywnego trybu życia
- cyfryzacja usług dla mieszkańców
- przyrost naturalny
- wzmacnianie dostępności i wykorzystania mieszkań komunalnych
- przyciąganie nowych i dawnych mieszkańców
- aktywność i partycypacja
- promocja budżet obywatelskiego i konsultacji społecznych
- włączanie najmłodszych
W celu ich realizacji prezydent miasta ma powołać spośród swoich urzędników Zespół Sterujący Strategią i wydawać mu zarządzenia z dwuletnim horyzontem realizacji. Postępy w ich realizacji mają być przedstawiane w corocznym raporcie z realizacji strategii dołączanym do raportu o stanie gminy. Opinie na ich temat ma wydawać powoływana przez prezydenta Rada Strategii.
Spotkania konsultacyjne
19 maja opublikowano dwa terminy dwugodzinnych spotkań:
- 31 maja 18.30-20.30 w Sopotece, Tadeusza Kościuszki 14,
- 21 czerwca 18.30-20.30 w bibliotece, Kolberga 9.
Formularz konsultacyjny
24 maja opublikowano formularz konsultacyjny. Zawiera on miejsce na wpisanie danych zgłaszającego uwagi wraz z tabelą do zacytowania właściwego zapisu w projekcie, wpisania proponowanego zapisu oraz jego uzasadnienia.