Nowe osiedle przy Smolnej
15 lutego o godz. 17.00 odbyła się dyskusja publiczna nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego Doliny Świemirowskiej wzdłuż ulic Reja i Smolnej (R-5/03). Projekt przewiduje m.in. nowe budynki na wzgórzu nad Smolną. Spotkanie prowadził Krzysztof Swędrzyński z Wydziału Urbanistyki i Architektury i projektant planu Wojciech Peszkowski.
Projekt planu dotyczy całego obszaru doliny wzdłuż ulicy Reja wraz okolicznymi budynkami przy Smolnej. Przede wszystkim reguluje zabudowę na terenie ogrodów działkowych. Dopuszczona tam miałaby być zabudowa typowo działkowa: budynki do 5m wysokości zajmujące maksymalnie 5% powierzchni terenu. Wyższa zabudowa mogłaby powstać na terenie obecnych upraw ogrodniczych: przy Reja i Smolnej. Projekt dopuszcza tam budynki zajmujące maksymalnie 10% powierzchni terenu o wysokości do 12,5m przy Smolnej i do 9m przy Reja. Będzie to jednak mogła być zabudowa gospodarczo-usługowa i jednorodzinna.
Na niewielkiej działce o powierzchni 726 m² przy Leśnej 12 ma być możliwe wzniesienie budynku o wysokości do 12,5m. Będzie to mógł być budynek jednorodzinny lub usługowy z dachem spadzistym i zajmować 25% działki.
Wieżowiec biurowy przy Reja nie będzie mógł być odtworzony, ani zastąpiony innym równie wysokim budynkiem. Maksymalna wysokość nowych budynków w tym miejscu została ograniczona do 12m. W takim wypadku projekt dopuszcza również zmianę funkcji na mieszkaniową.
W całkowicie nowych miejscach budynki będą mogły powstać przy Smolnej, na wysokości transformatorowni zakładu energetycznego. Za tym budynkiem może powstać kilka budynków wielorodzinnych do wysokości 12,5m. Będą mogły zajmować maksymalnie 30% powierzchni działki. Natomiast naprzeciwko zakładu energetycznego dla zabudowy mieszkaniowej przeznaczono 1,5ha.
Obecnie teren jest ogrodzony, znajdują się na nim pozostałości po sadach. Jest użytkowany jako grunty orne V klasy. Z tego terenu 30% powierzchni będą mogły zajmować 4-piętrowe budynki wielorodzinne o wysokości do 16m. Z całego obszaru objętego planem, tylko dla terenu tego zwiększono wskaźnik miejsc postojowych o 20%: z 5 do 6 miejsc na każde 5 mieszkań.
Oprócz zakazu montażu ekranów pulsacyjnych ekranów reklamowych projekt zabrania również montażu nośników reklamowych i szyldów na szybach wystawowych.
Mieszkańcy pytali m.in.:
- Dlaczego teren ogródków działkowych można zabudowywać tylko w 5%?
- Czy jest planowany remont nawierzchni ul. Reja?
- Dlaczego plan dopuszcza możliwość skanalizowania ogrodów działkowych a zabrania lokalizowania szamb?
- Dlaczego Staw Reja nie został wyodrębniony jako osobny teren wody powierzchniowej?
- Czy UM posiada opracowania nt. budynku przy Reja 15/17, który podobno został na stawie zasypanym niesegregowanymi opadami komunalnymi?
Na spotkaniu było obecnych około 30 mieszkańców, radni Grażyna Czajkowska i Tomasz Lipiński oraz posłanka Magdalena Błeńska.
Wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu potrwa jeszcze do 2 marca, a uwagi do planu można składać do 16 marca 2016 r.
Kolejna dyskusja o dolinie Reja |