Darmowe przejazdy dla uczniów w Krakowie

ilustracja

Krakowska Rada Miasta upoważniła młodsze dzieci do darmowych przejazdów komunikacją miejską. Od 1 września dzieci od urodzenia do momentu ukończenia szkoły podstawowej będą mogły za darmo jeździć wszystkimi tramwajami i autobusami, zarówno na liniach miejskich, jak i podmiejskich (np. w Wieliczce).

Do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego (do wieku 6 lat) do darmowego przejazdu wystarczy oświadczenie opiekuna. W praktyce oznacza to brak kontroli w przypadku dzieci podróżujących z dorosłym.

ilustracja

W przypadku dzieci starszych lub podróżujących samodzielnie do darmowego przejazdu wystarczy aktualna legitymacja szkoły podstawowej położonej w granicach administracyjnych miasta. Tak więc uprawnienie do darmowego przejazdu będzie niezależne od miejsca zamieszkania ucznia, wybranej trasy i pory dnia.

Darmowe przejazdy na postawie legitymacji będą możliwe tylko w miesiącach nauki szkolnej, tj. w okresie od 1 września do 30 czerwca. W wakacje uczniom będą przysługiwały uprawnienia do zakupu biletów ulgowych.

Odpowiednie uchwały zostały podjęte przez radnych w marcu i lipcu 2016.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie szacuje spadek wpływów z zakupowanych biletów przez uczniów na 2,7 mln zł. Przy rocznych kosztach utrzymania komunikacji w kwocie 430 mln zł stanowi to wzrost poniżej ich 1%.