Nocni ochroniarze na ulicach centrum Bath

ilustracja

Ulice nadmorskiego miasta Bath w Anglii od 2008 roku patrolują ochroniarze wolontariusze.

Bath funkcjonuje jako miejscowość uzdrowiskowa od czasów rzymskich, kiedy wybudowano publiczne łaźnie – przeznaczone dziś do zwiedzania. Dla współczesnych turystów otwarto nowoczesny kompleks rekreacyjno-przyrodoleczniczy. Ponadto w mieście funkcjonuje wiele obiektów noclegowych i gastronomicznych, z których rocznie korzysta około 4 mln turystów.

Nocnych ochroniarzy zorganizowała i finansuje organizacja lokalnych przedsiębiorców, których klienci odwiedzają centrum miasta. W typowy weekend ochroniarze interweniują około 2000 razy. Pilnują spokoju na ulicach i udzielają pierwszej pomocy osobom osłabionym spożyciem alkoholu lub innych środków. Współpracują w tym celu z policją, operatorami monitoringu i korporacją taksówkarzy. Prowadzone statystyki wskazują, że działania nocnych ochroniarzy zapobiegły wielu interwencjom służb. Wczesne rozładowanie konfliktów lub zapobieganie potencjalnym urazom zmniejsza obciążenie policji i pogotowia. Roczne wydatki na utrzymanie nocnych patroli są szacowane na 40 tys. funtów rocznie.

W ciągu całego roku kalendarzowego ochroniarze patrolują ulice w piątkowe i sobotnie noce. Kilka razy w roku pojawiają się również w dni świąteczne jak Nowy Rok czy Wigilia.