Waluta lokalna Chiemgauer

ilustracja

Konwencjonalne waluty i systemy monetarne, do których przywykliśmy, są stosowane od wieków. Wraz z globalizacją i rozwojem technologii płatniczych zmieniają się ich możliwości i sposób wykorzystywania. Równolegle do oficjalnych walut istnieją też lokalne waluty, niezależne od państwowych systemów monetarnych. Wśród nich są i tzw. waluty społeczne, o jeszcze bardziej nietypowych regułach wymiany.

Chiemgauer jest jedną z 30 lokalnych walut w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Powstała w 2003 jako waluta uzupełniająca oficjalną. Celem jej powstania było lepsze wykorzystanie lokalnych zasobów ekonomicznych.

ilustracja

Użytkownicy mogą w wybranych punktach na terenie regionu kupić Chiemgauer za Euro na po kursie 1:1. W zamian otrzymują banknoty 1, 2, 5, 10, 20 i 30 Chiemgauer. Oto korzyści systemu:

Organizacje pożytku publicznego są uprawnione do zakupu 100 Chiemgauer w cenie 97€ i dalszej odsprzedaży po zwykłym kursie.

Konsumenci mogą kupić Chiemgauer w wybranej organizacji pożytku publicznego, którą chcą wesprzeć. Za Chiemgauer kupują towary u lokalnych przedsiębiorców za zachowaniem 100% wartości Euro, które wydali. W ten sposób za darmo wspierają wybraną organizację.

Lokalne firmy przyjmują zapłatę za towar w Chiemgauer zamiast identycznej kwoty w euro. Zdobywają w ten sposób klientów niedostępnych dla konkurencji nieuczestniczącej w programie. Następnie mogą wydać Chiemgauer w innych lokalnych firmach lub wymienić je na Euro za opłatą 5%. Z tej prowizji 2% jest przeznaczane na koszty administracyjne, a 3% na organizacje pozarządowe.

Banknoty Chiemgauer są ograniczone kwartalnym terminem ważności. Przedłużyć ważność na następny kwartał można po wniesieniu opłaty aktualizacyjnej. Wynosi ona 2% wartości nominalnej. Dowodem jej wniesienia jest naklejenie znaczka na banknocie – jak kiedyś przy biletach miesięcznych na komunikację. Opłata aktualizacyjna została wprowadzona, aby aby stymulować płynny obrót i zniechęcić do gromadzenia oszczędności.

Według danych na 2009 w obiegu było co najmniej 300 tys. banknotów Chiemgauer. Wartość rocznego obrotu sięga 4 mln €. Emisją i zarządzaniem obiegiem waluty zajmuje się pozarządowa organizacja nienastawiona na zysk. Chiemgauer jest postrzegany jako zbiornik utrzymujący siłę nabywczą w regionie. Dzięki temu nie wysysają jej konkurencyjne ośrodki gospodarcze wyższej rangi. Rozwój regionu jest przez to bardziej samodzielny i trwały. Przedsiębiorcy uczestniczący w programie Chiemgauer zwiększają swoje obroty dzięki wzajemnym zamówieniom, zamiast składania ich w Euro. Dzięki temu osiągają dodatkowy dochód i nie muszą rywalizować o zamówienia z liczniejszą konkurencją spoza programu. Region zyskuje w ten sposób cenną płaszczyznę obiegu monetarnego, niemożliwą do osiągnięcia za pomocą waluty oficjalnej.