Nowy żłobek na Kamiennym Potoku

ilustracja

Opublikowano wynik przetargu na wykonawcę nowego żłobka przy Obodrzyców. Pierwszy projekt budynku ukończono w ubiegłym roku, ale następnie wprowadzono do niego poprawki, które zakończono w kwietniu. Zmiany dotyczyły m.in. rozkładu sal w nadbudowanej części biurowej, pomieszczeń kuchennych, okien dachowych i materiałów budowlanych. Na płaskich dachach membranę kauczukową zastąpiono papą termozgrzewalną, która jest tańsza w zakupie, lecz o wiele mniej wytrzymała i trwała. Na lokalizację wybrano działkę zajmowaną przez przedszkole przy Obodrzyców 18-20, która w 2018 otrzymała więcej wskazań w niezabezpieczonej ankiecie na stronie internetowej Urzędu Miasta.

widok aktualny
Budynek przetnie skarpę między obecnymi placami zabaw.

Piętrowy budynek żłobka będzie miał wysokość 10m i całkowitą powierzchnię użytkową 800m². Zajmie płn.-zach. róg działki przedszkola przy Obodrzyców, obecnie zajmowany przez plac zabaw. Od strony ulicy będzie parterowym pawilonem, od zaplecza działki otrzyma skośny dach nad piętrem nadbudowanym nad pomieszczeniami kuchni. Parterowe sale dla dzieci będą pokryte dachem płaskim. Blacha pokrywająca dwuspadowy dach piętra ma zostać pomalowana na kolor ciemnoszary. Elewacje parteru mają zostać wyłożone panelami z jasnego drewna z ciemniejszymi piórami i blachy malowanej na szaro. Na bocznych ścianach zaplanowano fragmenty otynkowane na szaro z przeznaczeniem do ozdobienia dziecięcymi rysunkami.

ilustracja
Rozkład pomieszczeń na parterze (wejście z lewej strony).

Na parterze znajdą się 4 sale dla grup dzieci – 3 o pow. 50m² i jedna o pow. 38m². Zaprojektowano je łącznie dla 60 dzieci. Każda z sal posiada własną toaletę, magazynek oraz szatnię. Przy sali grup najmłodszych zaprojektowana została rozdzielnia posiłków. Pomieszczenia kuchenne zajmą łącznie 80m². Zaprojektowano je z myślą o przygotowywaniu posiłków również dla 100 dzieci z sąsiedniego przedszkola. Główne wejście do żłobka zaplanowano w połowie elewacji zachodniej (od str. Brodwina), nieco wycofane od ulicy w głąb działki. Prowadzić będzie do niego nowa gruntowa droga o szerokości 4,3-3,5m wykonana z kraty poliestrowo-polipropylenowej obsianej trawą. Droga ta nie będzie przebiegać wokół budynku. Łącznie do budynku poprowadzi 12 wejść, z tym że niektóre z nich umożliwią dostęp jedynie do wydzielonych pomieszczeń technicznych (śmietnika, kotłowni). Budynek będzie ogrzewany z własnej kotłowni gazowej. Nie zaprojektowano połączenia z biegnącym tuż obok ciepłociągiem GPEC.

Elewacja od strony ulicy
Elewacja od strony ulicy (Obodrzyców). Rys. R.Sokołowski, M.Sztajerowski.

Elewacje budynku w częściach przypadających na ściany sal dziecięcych będą przeszklone na całej wysokości, a przed nimi na zewnątrz zaplanowano drewniane tarasy. Wewnątrz sal zaprojektowano kolorowe motywy stylizowanych drzew na jasnoszarych ścianach. Na zewnątrz żłobka na jego zapleczu poprowadzono betonowe chodniki prowadzące do zaplecza obecnego budynku przedszkola. W przyszłości umożliwią one transport posiłków między budynkami.

Na piętrze o łącznej powierzchni użytkowej 120m² znaleźć się mają pomieszczenia dla personelu wraz z salą o powierzchni 49m². W projekcie nie uwzględniono obsadzenia zielenią żadnego z płaskich dachów nad salami grupowymi, jak przewidywała to zwycięska koncepcja tego samego autora wybrana w roku 2018.

Boczna elewacja
Boczna elewacja od strony Brodwina, nowej drogi i głównego wejścia. Rys. R.Sokołowski, M.Sztajerowski.

Nowy budynek stanie w miejscu zajmowanym obecnie m.in. przez 19 drzew i 49m² krzewów. Oprócz mniejszych drzew, wyciętych ma zostać m.in. 8 wiśni i 7 klonów. Cis pospolity o wysokości 7m zaplanowano do przesadzenia. W ramach nasadzeń kompensacyjnych planowane jest wykonanie nasadzeń w ilości 25 drzew i 50m² krzewów. Zdecydowano się na nasadzenia rodzimych gatunków drzew i krzewów występujących na terenie działki i miasta: Brzoza brodawkowata (Betula pendula), Klon pospolity (Acer platanoides), Lipa drobnolistna (Tilia cordata), Tawuła szara Grefsheim.

Wybrany wykonawca zaoferował wzniesienie budynku wraz wewnętrznym wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu za 7 mln zł. Wybrano go spośród 7 oferentów w przetargu rozstrzygniętym 5 sierpnia br. Prace mają toczyć się do połowy roku 2021.