Parking przy Wejherowskiej i Obodrzyców

ilustracja

22 marca Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił wybór wykonawcy w przetargu na budowę parkingu przy Wejherowskiej. Zastąpi on obecny plac z tymczasowymi pawilonami handlowymi w rejonie skrzyżowania Wejherowskiej z Obodrzyców. Jest to kolejny element przebudowy węzła integracyjnego Sopot Kamienny Potok wraz z trasami dojazdowymi. Wybrano ofertę spółki MTM. Jej cena wynosi 4 mln zł. Dokumentacja projektowa, na podstawie której będą prowadzone prace, pochodzi z roku 2017. Planowy termin zakończenia prac to wrzesień 2019.

Oprócz parkingu w miejscu dawnego targowiska, prace obejmują też przebudowę Wejherowskiej – od ronda do pętli przy wejściu do tunelu SKM. Jezdnia na tym odcinku zostanie zwężona z 7m do 6m, przebudowany zostanie chodnik i przedłużona ścieżka rowerowa od ronda do tunelu. Będzie przebiegać po stronie zachodniej – wzdłuż parku i sklepów spożywczych. Następnie przetnie wyniesione skrzyżowane z Małopolską i ominie przystanek. W kierunku Łowickiej ścieżka będzie wychodzić z chodnika na jezdnię w kierunku wyjazdu z pętli. Wokół wiaty przystankowej czerwona nawierzchnia chodnika dla rowerów z mieszanki grysowo-mastyksowej będzie się przeplatać z nawierzchnią dla pieszych z szarej kostki betonowej. Dlatego na ścieżce zostaną wymalowane „przejścia dla pieszych”. Przed tunelem powstanie kolejna wiata z sześcioma zadaszonymi stojakami rowerowymi.

ilustracja
Rys. P. Urbański, K. Kowalska.

Pętla autobusowa również zostanie przebudowana. Od strony torów pozostanie zatoka autobusowa i dwa miejsca dla taksówek. 9 miejsc postojowych zostanie zamienionych na 5 miejsc skośnych, 2 skośne dla niepełnosprawnych i 2 równoległe dla zatrzymania się „Kiss&Ride” z tabliczką ograniczającą postój do 5 minut. Za miejscem dla autobusu mają powstać dwa miejsca dla taksówek.

ilustracja
Rys. P. Urbański, K. Kowalska.

Parking powstanie w miejscu tymczasowych pawilonów handlowych w rejonie skrzyżowania Wejherowskiej z Obodrzyców. Będzie wyłącznie naziemny, choć od roku 2012 miejscowy plan zagospodarowania dopuszcza w tym miejscu parking o maksymalnie trzech poziomach. Póki co, naziemny parking będzie miał układ pętli z wjazdami w obecnych miejscach. Miejsca postojowe z grafitowej kostki betonowej będą znajdować się wewnątrz i wokół tej pętli. Cały parking zmieści ich 75, w tym 3 poszerzone dla niepełnosprawnych. Jezdnia otrzyma nawierzchnię z szarej kostki betonowej. Oświetlenie parkingu zapewni sześć opraw na słupach o wysokości 9m – takich jak przy Obodrzyców. Nowy budynek handlowy przy parkingu nie wchodzi w zakres prac objętych przetargiem i projektem budowlanym. Plan zagospodarowania lokalizuje go obok domu jednorodzinnego przy Wejherowskiej 26.

ilustracja
Rys. P. Urbański, K. Kowalska.

4 jarzębiny przy przystanku SKM i wierzba biała w miejscu dawnego targowiska mają zostać przeniesione.

na ten temat:

Węzeł integracyjny Kamienny Potok

... czytaj dalej >>>

Ronda na Kamiennym Potoku

... czytaj dalej >>>