Nowe funkcje w budynku biblioteki przy Westerplatte

ilustracja

14 stycznia o godz. 14.00 odbyła się dyskusja publiczna w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Obrońców Westerplatte, Czyżewskiego w zakresie karty terenu 09.Uk (plan R-5/04). Do udziału można rejestrować się na stronach internetowych firmy Google w sposób opisany w biuletynie informacji publicznej miasta.

Zmiany dotyczą jednego budynku wraz przyległym terenem pod adresem Obrońców Westerplatte 16. Od kilkudziesięciu lat mieściła się w nim siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej. Po zakończeniu remontu, ma zostać przeniesiona do budynków przy Goyki. Budynek wraz działką jest własnością komunalną. Nowe ustalenia planu zagospodarowania będą obowiązywały również ewentualnego nowego właściciela, jeśli dojdzie do jego zmiany.

ilustracja

Zgodnie z deklaracjami z sesji rady miasta sprzed półtora roku, poszerzono zakres funkcji usługowych, do których będzie mógł służyć budynek. Ograniczono je do usług nieuciążliwych, co daje szerokie możliwości działalności noclegowej, gastronomicznej, turystycznej, biurowej. Ponadto nawet całość budynku będzie mogła zostać przeznaczona na mieszkania.

Cała bryła budynku ma pozostać objęta ochroną. Wpisano zakaz powiększania bryły i podwyższania dachu. Rozkład otworów okiennych i balkonowych nie może ulec zmianie. Jedynym wyjątkiem jest możliwość umieszczenia okien połaciowych na dachu.

Zieleń wokół budynku ma stanowić minimum 60% powierzchni. Zrezygnowano z obowiązku wyznaczenia miejsc postojowych na posesji. Cała jej powierzchnia ma około 800m².

Spotkanie prowadził projektant planu Wojciech Peszkowski, obecny był wiceprezydent Marcin Skwierawski, radna Grażyna Czajkowska oraz pracownicy kierujący biblioteką.

Mieszkańcy pytali m.in.:

  • Czy można podnieść wymaganą minimalną ilość miejsc postojowych na posesji powyżej zera?
  • Czy nowe funkcje budynku mogłyby wykluczać mieszkania?
  • Czy w tej części miasta potrzebne są kolejne apartamenty na wynajem?
  • Czy Urząd Miasta powinien się przenosić nawet czasowo do budynku, który nie spełnia obecnych norm?

Wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu potrwa jeszcze do 15 stycznia, a uwagi do projektu można składać do 29 stycznia 2021 r.

na ten temat:

Wyposażenie wnętrz willi przy Goyki

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Przeniesienie miniteki

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Remont domu pod wieżą przy Goyki

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Czynsz za Sopotekę

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Otwarcie mediateki

ilustracja

... czytaj dalej >>>