Przeniesienie miniteki

ilustracja

Opublikowano odpowiedź na petycję w sprawie pozostawienia Miniteki przy Obrońców Westerplatte 16.

Biblioteka dla dzieci w starej willi przy Obrońców Westerplatte 16 ma zostać zlikwidowana. Urzędnicy samorządowi zapowiedzieli jej przeniesienie do wyremontowanego budynku przy Goyki 1. Budynek obecnie zajmowany przez bibliotekę najprawdopodobniej zostanie przeznaczony na inne funkcje.

Filia biblioteki miejskiej mieści się w starej willi przy Obrońców Westerplatte 16 od 10 czerwca 1964. W 2015 roku została stamtąd przeniesiona wypożyczalnia dla dorosłych do wynajętego pomieszczenia w centrum handlowym przy Kościuszki 10. Jest ono oddalone o około 500m od poprzedniej lokalizacji.

Rok później urząd miasta ogłosił przetarg na odnowienie dawnej wozowni przy Goyki 1 według programu funkcjonalnego ułożonego dla potrzeb przyszłej biblioteki. Budynek ten jest oddalony o podobną odległość, ale w przeciwnym kierunku niż wypożyczalnia dla dorosłych przeniesiona na Kościuszki. Na parterze wyremontowanego budynku mają znaleźć się pomieszczenia miniteki, sala warsztatów edukacyjnych i sala estradowa przeznaczona na teatrzyki i animacje. Na piętrze zaplanowano prace wykończeniowe pozwalające prowadzić archiwum z czytelnią.

Na zapowiadane plany przeniesienia biblioteki dla dzieci do budynku przy Goyki czytelnicy i ich rodzice zareagowali składając petycję 28 stycznia 2020. Domagali się w niej pozostawienia Miniteki (Miejskiej Biblioteki Publicznej) im. Józefa Wybickiego w obecnym budynku przy Obrońców Westerplatte 16.

Wozownia
Remontowany budynek przy Goyki 1

Odpowiedzi na petycję udzielił prezydent miasta, doktor inżynier Jacek Karnowski. Stwierdził, że przeniesienie filii biblioteki jest niezbędne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników budynku. Wszystkie przedstawione w petycji argumenty mają być brane pod uwagę, ale nie w sprawie pozostawienia biblioteki w obecnym miejscu, a przy wyborze jej nowej lokalizacji. Tak więc przeniesienie biblioteki na nowe miejsce i jej jednoczesna likwidacja przy Obrońców Westerplatte wydają się być przesądzone.

Jakie funkcje może pełnić dotychczasowy budynek biblioteki?

Wg prezydenta budynek nie nadaje się dłużej na funkcje publiczne. Spowodowane jest to stanem jego instalacji, brakiem zaplecza oraz możliwości dojazdu i parkowania. Wymaga remontu i przebudowy.

ilustracja

Kto miałby finansować przebudowę?

W ubiegłym roku prezydent uzyskał akceptację rady miasta dla sporządzenia nowego planu zagospodarowania budynku przy Obrońców Westerplatte 16. Obecny plan dopuszcza tylko funkcje wystawiennictwa, bibliotekarstwa, kultury i sztuki oraz gastronomii jako uzupełnienie funkcji podstawowej. Prezydent uzasadnił nowy plan m.in. potrzebą rozszerzenia katalogu dopuszczonych funkcji usługowych, dotychczas ograniczonych wyłącznie do usług związanych z popularyzacją kultury i sztuki.

na ten temat:

Nowe funkcje w budynku biblioteki przy Westerplatte

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Wyposażenie wnętrz willi przy Goyki

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Remont domu pod wieżą przy Goyki

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Czynsz za Sopotekę

ilustracja

... czytaj dalej >>>

Otwarcie mediateki

ilustracja

... czytaj dalej >>>