Dotacje do remontów i pomniki przyrody

ilustracja

Podczas 53. sesji radni zajmowali się m.in. dotacjami do remontów konserwatorskich i do likwidacji pieców, pomnikami przyrody, skargami na stan techniczny nowych budynków komunalnych, czujnikami jakości powietrza.

Na wniosek skarbnika miasta, radni wyrazili zgodę na dokonanie przesunięć w budżecie na bieżący rok. Przeznaczyli środków na remont leśnego boiska za blokiem przy 23 Marca 91d, który wybrano do realizacji w głosowaniu na budżet obywatelski trzy lata temu.

Do miejskiego konserwatora zabytków wpłynęło 56 wniosków o dotacje do remontów zabytkowych budynków. Do udzielenia dotacji zakwalifikowano 34 wnioski. Wśród nich znajdują się 3 wnioski o remonty elewacji, a pozostałe dotyczą remontu zabytkowych okien, drzwi i werand. Łącznie rozdysponowano dotacje w kwocie blisko 1,5 mln zł.

Grzyb i pleśń w budynkach komunalnych

Na zakończenie sesji jeden z radnych zadał pytania w imieniu mieszkańca budynku komunalnego przy Niepodległości 650 lub 654. Przewodniczący rady odrzucił wniosek tego mieszkańca o możliwość samodzielnego zabrania głosu podczas sesji.

Jeżeli był jakiś problem, należało częściej w tej materii, należało częściej zgłaszać. Marcin Skwierawski
Pierwsze zgłoszenia od mieszkańców dotyczące grzyba i pleśni zostały zgłoszone dwa lata temu. W marcu 2022 roku(…) W trakcie tych dwóch lat około, tak jak mam informację od mieszkańców tych budynków, około 10 czy 11 osób zgłaszało zastrzeżenia. Wojciech Fułek

Bezimienne i imienne pomniki przyrody

Radni ustanowili pomnik przyrody na zboczach doliny położonej po obu stronach alei daglezjowej im. Ottona Gerickego. Nadali mu jednak nazwę Daglezje imienia Jeana Georga Haffnera. Pomnik ma formę powierzchniową, obejmuje 24 drzewa, w gminnym rejestrze pomników otrzymał nr 55. Dotychczas w tym miejscu istniał pomnik przyrody w formie grupowej, obejmujący 15 drzew gatunku Pseudotsuga menziesii (daglezja zielona), uznany za pomnik przez wojewódzkiego konserwatora przyrody w roku 1982 (orzeczeniem nr 437) i wpisany do rejestru wojewódzkiego nr 1520 w roku 1984. Składające się na ten pomnik jedno uschłe drzewo wyłączono spod ochrony w roku 2017.

O zmianę uchwały i nadanie nazwy wystąpił mieszkaniec Sopotu, na wniosek którego ustanowiony został inny pomnik przyrody podczas poprzedniej sesji rady. Dwa modrzewie stojące kilkadziesiąt metrów za szlabanem na drodze leśnej za sanatorium przy 23 Marca wpisane do gminnego rejestru pomników pod numerem 54 otrzymały imiona Irena i Maria. Wnioskodawca wybrał je w celu upamiętnienia Ireny Krzywickiej oraz Marii Dulębianki.

Nowe czujniki jakości powietrza

Radni zwiększyli maksymalną kwotę jednorazowej dotacji do czujników powietrza dla jednego podmiotu z 100 do 150 tys. zł. P.o. Naczelnika Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta poinformował, że z dotacji może skorzystać fundacja ARMAAG, a ponadto z budżetu miasta planowany jest zakup trzech nowych czujników poziomu pyłów pm10 i pm2,5. Lokalizacji nowych czujników nie podano, dotychczas działające stacje pomiarowe znajdują się przy Bitwy pod Płowcami (tylko pm10), Mickiewicza i Kraszewskiego.

Na wniosek Regionalnej Izby Obrachunkowej, prezydent przedstawił radnym poprawiony tekst uchwały dotyczącej dotacji do wymiany pieców węglowych. Wysokość dotacji określono na 50% kosztów, zamiast dotychczasowego określenia do 50% kosztów.

Przed podjęciem uchwał na sesji radni złożyli sobie podziękowania kierowane do członków rady, którzy nie będą kandydować w nadchodzących wyborach. Przemówienia dziękczynne trwały 14 minut.

Zapis transmisji z obrad jest dostępny na stronie https://www.youtube.com/watch?v=LVcz7a-yedg.