Opłatomat i dzierżawy nieruchomości

ilustracja

23. sesja rady miasta w trybie zdalnym zakończyła się 19 marca. Za pomocą środków komunikacji na odległość radni zajmowali się m.in. bezkasowym przyjmowaniem opłat administracyjnych i skarbowych, podwyżkami opłat za parkowanie, rozbudową stadionu i szpitala przy Grunwaldzkiej i dzierżawą budynków przy plaży i granicy z Gdańskiem.

Opłatomat na kartę

Radni upoważnili prezydenta do przyjmowania opłat za pomocą kart płatniczych. Specjalny wpłatomat ma stanąć w Urzędzie Miasta. Za jego pomocą będą możliwe opłaty podatkowe (nieruchomości, pojazdy) oraz skarbowe za wydawanie dokumentów, wypisów i zaświadczeń. Dotychczas takie wpłaty były przyjmowane w kasie prowadzonej przez wybranego przedsiębiorcę. Wynajem nowego urządzenia ma kosztować 20 tys. zł rocznie

Kara za nieopłacone parkowanie

Radni podwyższyli opłatę za brak opłaconego postoju w strefie płatnej. Stawka wzrosła z 200 do 280 zł.

Są osoby, które obsługują ten system i tracą czas na to, żeby weryfikować, czy dana osoba przypadkiem miała w danym roku dwa podobne przypadki związane z nieuiszczeniem opłaty i wtedy będzie naliczała tę opłatę wyższą. Ten system powinien prosty, ten system powinien skuteczny i nastawiony na egzekucję. Bartosz Łapiński
Najlepszym sposobem edukowania ludzi jest karanie poprzez dotkliwą karę. Grzegorz Wendykowski
No jest to problem w Sopocie i musimy go cały czas na bieżąco poprawiać i musimy nad tym czuwać żeby znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie. Piotr Bagiński

Nowe inwestycje

Radni wyrazili zgodę na sfinansowanie nowych inwestycji. Rozbudowa stadionu lekkoatletycznego ma na początek kosztować pół miliona. Jeśli inwestycja otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Sportu, w przyszłym roku mogłyby się rozpocząć prace za kwotę sześciu milionów. Z kolei obiekty sanatoryjne Pomorskiego Centrum Reumatologicznego przy Grunwaldzkiej mają zostać dofinansowane kwotą 590 tys. zł. Większość z nich ma zostać przeznaczonych na nowy densytometr do badań osteoporozy, a pozostała część na remont łącznika między oddziałami. Ponadto o 150 tys. zł ma zwiększyć się koszt dofinansowania miejskiego do dwóch pojazdów gaśniczych za około 2 mln zł. Dofinansowanie to było planowane już w pierwszym projekcie budżetu miasta na br.

Restauracja przed Grand Hotelem

Radni wyrazili zgodę na zmiany umów dzierżawy pomieszczeń teatru na plaży w budynku przy alei Mamuszki 2. Bałtycka Agencja Artystyczna dzierżawi na cele działalności kulturalno-artystyczno-rozrywkowej część tego budynku o powierzchni 666 m² zajmującą parter, piętro i antresolę. Mimo, że umowa dzierżawy obowiązuje jeszcze do roku 2029, została ona zawarta nie bezpośrednio z gminą, a z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. BART ma przejąć części budynku zajmowane przez MOSiR i zająć łącznie około tysiąca metrów kwadratowych pomieszczeń. Umowa na najbliższe 10 lat ma zostać zawarta bezpośrednio z gminą. MOSiR natomiast ma korzystać wyłącznie z budynków przy Bitwy pod Płowcami.

Dlaczego te podmioty, które tam prowadzą działalność, typu spółka Grot, która prowadzi tam klub Atelier, i restauracja, która jest prowadzona także w tym budynku, chciałem zapytać, czy był przetarg na te nieruchomości i na te powierzchnie, i jeżeli nie było tam takiego przetargu, to w jakim trybie ci poddzierżawcy się tam znaleźli. Bartosz Łapiński
To były lat 90-te czyli szmat czasu temu (...) Ogłosiliśmy przetarg na budowę i potem firma Antrakt, która to wybudowała, potem ma to w wynajmie ten lokal. Lokal, który był, miasto otrzymało lokal miejski, który był z przeznaczeniem na teatr i tutaj prawdopodobnie, nie mam takiej wiedzy, ale chyba to gdzieś tam teatr wskazał obecnego też najemcę i potem, jak mówiła pani prezydent, jesteśmy w tym reżimie umów, którymi funkcjonujemy. Dziękuję. Marcin Skwierawski

Jednej ze wspomnianych spółek radni przedłużyli umowę dzierżawy trzy lata temu uchwałą XXVIII/384/2017 z 10 kwietnia 2017.

Przy granicy z Gdańskiem

Potwierdziła się rezygnacja z pomysłu budowy tunelu pod Pachołkiem na trasie Drogi Zielonej między hipodromem a obwodnicą Trójmiasta. Radni przedłużyli na kolejne 10 lat zgodę na dzierżawę terenu na granicy z Gdańskiem i Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, gdzie planowano wloty do tunelu i łącznicę trasy z ulicą Czyżewskiego w Gdańsku. O przedłużenie umowy wnioskował obecny dzierżawca terenu, na którym planuje działania inwestycyjne wykraczające zakresem poza obszar remontu bieżącego. Umowa dzierżawy terenu wraz z budynkami przy Niepodległości 606, 608, 610 może zostać przedłużona w trybie bez przetargowym.

Radni otrzymali informację o obciążeniu przez Polski Fundusz Rozwoju hipoteki parkingu przed halą na granicy z Gdańskiem do momentu spłaty pożyczek w ramach programu Tarcza Finansowa PFR dla dużych firm. Pożyczki w kwocie 2 mln zł zostały zaciągnięte przez spółkę Hala Gdańsk-Sopot z Gdańska.

Zmiana przewodniczącego

Piotr Bagiński zastąpił Wieczesława Augustyniaka na stanowisku przewodniczego Rady Miasta. Otrzymał poparcie 18 radnych. Były przewodniczący Augustyniak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego.

Zapis transmisji z obrad jest dostępny na stronach https://www.youtube.com/watch?v=PoczctcslKI i https://www.youtube.com/watch?v=JBRdv31aRkk.