Wydatki na plażę i centrum geriatrii

Po czterech godzinach zakończyła się 10. sesja rady miasta. Radni zajmowali się stawkami podatków lokalnych na przyszły rok, budową mieszkań komunalnych i centrum geriatrii oraz zasadami wydawania mieszkańcom abonamentów na postój w strefie płatnej. W miejsce byłego radnego Michała Stróżyka, mandat objęła urodzona w roku 1939 Irena Klara Ellward. W wyborach do rady miasta w roku 2018 otrzymała 45 głosów w okręgu Sopot-Południe.

Radni ustalili nowe stawki podatków lokalnych. Nieznacznie podwyższono stawki podatku od nieruchomości, pojazdów transportowych i opłaty uzdrowiskowej. Na poziomie obowiązującym w roku obecnym pozostawiono stawki podatku od psów i opłaty targowej.

Drożej w parkomatach

Wprowadzono zmienione zasady płatności za parkowanie pojazdów. Miesięczne opłaty zryczałtowane ograniczono tylko do mieszkańców rozliczających podatkek dochodowy w Sopocie lub zameldowanych w Sopocie właścicieli pojazdów. Będą oni mogli skorzystać z miesięcznego ryczałtu w wysokości 5zł na pierwszy pojazd i 115zł na drugi. Nadal dotyczy to tylko osób zamieszkujących lub zameldowanych przy ulicach objętych płatnym parkowaniem. W zmienionym tekście uchwały o parkowaniu rozszerzono ten obszar o mieszkańców budynków przy Sobieskiego parkujących na 3 Maja i mieszkańców Łokietka 29 parkujących na Polnej. Strefę płatną na tej ostatniej ulicy zmieniono z sezonowej na całoroczną.

Podwyżka dotyczy również wszystkich kierowców, którzy będą zobowiązani do opłaty dodatkowej. Dotychczas wynosiła ona 50zł dziennie. Nowa uchwała podwyższa ją do 200zł. Zlikwidowano również abonamenty 14-dniowe.

Na szpital zamiast na mieszkania

Odsuwa się w czasie inwestycja w budownictwo komunalne przy Smolnej. Radni zrezygnowali z wydatków na przesunięcie słupów linii wysokiego napięcia i wykupowania działek na potrzeby poszerzania ulicy w tym miejscu. Obecnie trwa budowa mieszkań przy Niepodległości i prace projektowe przy 3 Maja.

Tegoroczne środki przeznaczone na kolejne mieszkania komunalne przesunięto na objęcie udziałów w spółce Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie. W ubiegłym roku planowano na ten cel przeznaczyć 4,3mln. Mając na względzie niewątpliwy prestiż dla miasta wynikający z usytuowania w naszym mieście oferty leczniczej dla seniorów radni zdecydowali się podwyższyć tę kwotę do 8,8 mln, czego w ub. roku nie planowano. Zarząd tej spółki wystąpił o dodatkowe środki na budowę. W skład jednoosobowego zarządu spółki wchodzi Barbara Gierak-Pilarczyk, która przedstawiła szczegóły bieżącej działalności spółki i wnioskowała o kolejne nakłady finansowe.

Oczywiście wyposażenie już częściowo na wyposażenie i nawet na zakończenie budowy zabrakło i to było jasne. (...) Oddział odnowiony trzeba będzie wyposażyć. Nie położę dzieci w 30-letnich tapczanikach, starych rozwalających się. (...) Oczywiście muszę się zmieścić w tym co mam. Z trudem, ale się zmieszczę. Zobaczycie Państwo, wyszło nie najgorzej. Wolałabym jeszcze lepiej, jeszcze więcej, no ale tak z tym powiedzeniem „Apetyt rośnie w miarę jedzenia”.Barbara Gierak-Pilarczyk

Otwarcie centrum geriatrii przy 23 Marca 93 zaplanowano na godzinę 10.00 29 listopada 2019.

Przyszłoroczne inwestycje

Radni określili też przyszłoroczne plany budżetowe. Zgodzili się uwzględnić dwie duże inwestycje w roku 2020. Na wniosek Urzędu Morskiego w Gdyni zarezerwowali 1,2 mln zł na refulację plaży. Nawożony materiał prawdopodobnie będzie pochodzić z płycizny tombolo przy południowej stronie molo. Po wykonaniu projektu adaptacji pomieszczeń na klubokawiarnię przy 3 Maja, zarezerwowali 1,1mln zł na sfinansowanie wykonania adaptacji.

Plac zabaw przy miejskim obiekcie noclegowym przy Armii Krajowej 76-82 otrzymał nazwę „Skwer Księdza Jana Kaczkowskiego”. Nazwę użytku ekologicznego "Kokoryczkowe zbocze" na końcu Majkowskiego poprawiono na "Kokoryczowe Zbocze".

Nowonazwany skwer

Zapis transmisji z obrad jest dostępny na stronie https://www.youtube.com/watch?v=2oPwxFOgzEM.