Konsultacje społeczne
Poprzednie konsultacje
- Budżet obywatelski na 2023
- Strategia Rozwoju Miasta Sopotu na lata 2022-2030
- Przebudowa ulicy 3 Maja
- Budżet obywatelski na 2022
- Budżet obywatelski na 2021
- Budżet obywatelski na 2020
- Budżet obywatelski na 2019
- Budżet obywatelski na 2018
- Budżet obywatelski na 2017
- Budżet obywatelski na 2016
- Konsultacje Programu Strategicznego na rzecz Seniorów
- Lokalizacja schroniska dla zwierząt
- Budżet obywatelski na 2015
- Budżet obywatelski na 2014
- Budżet obywatelski na 2013
- Budżet obywatelski na 2012
- Inwestycje 2014-2020
- Zintegrowany plan rozwoju
Budżet obywatelski 2025
Rada miasta na sesji 25 stycznia 2024 przyjęła harmonogram tegorocznego budżetu obywatelskiego. Projekty można zgłaszać do końca kwietnia, a głosowanie odbędzie się pod koniec września. Łączny koszt realizowanych zadań wyniesie maksymalnie 3,820 mln zł. Projekty lokalne wycenione poniżej kwoty 600 tys. zł będą dotyczyły 8 podokręgów wyznaczonych jak w poprzednich latach. Utworzono je po to, aby w każdym z nich zakwalifikował się do realizacji minimum 1 projekt, jeśli otrzyma ponad 20% poparcia w okręgu.
Harmonogram konsultacji
Składanie propozycji zadań do budżetu | do 30.IV.2024 |
Weryfikacja zgłoszonych projektów przez komisję Rady Miasta oraz prezydenta | 30.IV-29.V.2024 |
Publikacja zweryfikowanych projektów | 3.VI.2024 |
Odwołania wnioskodawców i zastrzeżenia mieszkańców | 3-17.VI.2024 |
Publikacja projektów przeznaczonych do głosowania | 28.VI.2024 |
Głosowanie przez internet i w Urzędzie Miasta Sopotu w godzinach urzędowania | 9-23.IX.2024 |
Ogłoszenie wyników przez komisję Rady Miasta i przekazanie ich Prezydentowi Miasta Sopotu | 4.X.2024 |
Podsumowanie, przekazanie wniosków ewaluacyjnych przez komisję Rady Miasta | 24.X.2024 |
Zgłaszanie projektów
Projekty można zgłaszać do 30 kwietnia. Pomysły można składać się w wersji pisemnej w punkcie informacji Urzędu Miasta lub przesłać przez internet. Powinny zawierać nazwę, opis, wnioskodawcę, lokalizację, kontakt do wnioskodawcy lub przedstawiciela. Zespół ds. konsultacji budżetu obywatelskiego, w uzgodnieniu z prezydentem miasta zaopatrzy zgłoszone projekty w szacunkowe kosztorysy i planowany termin realizacji za wyjątkiem tych, które odrzuci np. z powodu sprzeczności z obwiązującymi w mieście strategiami i programami, w tym w szczególności z planami zagospodarowania przestrzennego, programami branżowymi, unijnymi, przedsięwzięciami wpisanymi do Wieloletniej Prognozy Finansowej.
W skład zespołu wchodzą członkowie Komisji Bezpieczeństwa i Dialogu z Mieszkańcami Rady Miasta Sopotu, przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu, przedstawiciel Sopockiej Rady Seniorów, przedstawiciel Sopockiej Społecznej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami, przedstawiciel organizacji pozarządowych, przedstawiciel Prezydenta Miasta Sopotu. Skład zespołu oraz regulamin jego działania określa również prezydent miasta.
Spotkania informacyjne na temat zgłaszania projektów
Wybór projektów w głosowaniu i przez internet
Prawo udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec Sopotu niezależnie od wieku. Głosować można w Urzędzie Miasta (9-23 września) i po zarejestrowaniu na stronie sopot.budzet-obywatelski.org. Głosowanie nie jest anonimowe. Oddanie głosu w dowolny sposób wymaga udzielenia zgody na przetwarzanie danych osobowych wraz z podaniem imienia, nazwiska adresu zamieszkania i roku urodzenia.
Głosować można przez zakreślenie maksymalnie pięciu wybranych projektów z listy zadań ogólnomiejskich oraz kolejnych pięciu z jednej z list z zadaniami lokalnymi. Zadania lokalne wybierane w głosowaniu mogą pochodzić z różnych okręgów.
Mobilne punkty do głosowania
Lista wszystkich projektów
Projekty ogólnomiejskie
Park "Na Wydmach"
Na rogu ulic Bitwy Pod Płowcami i na Wydmach
250 tys. zł
Na rogu ulic Bitwy Pod Płowcami i Na Wydmach (koło dawnej gazowni) znajduje się zaniedbany teren zielony. Proponuje utworzyć w tym miejscu niewielki miejski park. W ramach zagospodarowanie tego terenu należy wyremontować istniejącą ścieżkę dla pieszych i zaprojektować nowe. Postawić ławki, kosze na śmieci. A przede wszystkim posadzić dużo niskiej zieleni. To jest program minimum, ale oczywiście projektant parku może dodać również inne elementy.
Rewitalizacja ul. Łokietka
1,12 mln zł
Ścieżka rowerowa i chodnik wzdłuż ul. Łokietka (odcinek od. ul. Polnej do Oceanica) wymaga naprawy i ponownego wyprofilowania, m.in poprzez likwidację zagłębień i nierówności. Obecny stan tej części infrastruktury drogowej staje się niebezpieczny dla użytkowników zarówno pieszych i rowerzystów oraz innych użytkowników. Należy także zmodernizować przystanki trolejbusowe. Należy ponownie wzmocnić podbudowę zastosowaną do ułożenia chodnika i ścieżki rowerowej. Samochody, w tym także ECCO Sopot ( które częściowo poruszają się w części chodnikowej lub ścieżki rowerowej), a także liczne, późniejsze prace prowadzone przez różnych gestorów sieci uzbrojenia podziemnego spowodowały powstanie licznych zagłębień na powierzchni. Do rozważenia pozostaje także budowa przystanków trolejbusowych. Obecnie dwa przystanki zlokalizowane są w części chodnikowej, w rejonie siedziby firmy Oceanik. Każdy postój trolejbusa - to zwiększone korki w ciągu ulicy. Projekt służyć będzie zarówno mieszkańcom ul. Łokietka, jak również wszystkim użytkownikom drogi publicznej, spacerowiczom, rowerzystom i osobom, które korzystają z oferty Ergo Areny czy Hipodromu.
Rozbudowa zjeżdżalni i placu zabaw przy ul. Okrężnej.
700 tys. zł
Projekt polega na budowie kolejnych zjeżdżalni oraz modernizacji istniejących urządzeń placu zabaw przy ulicy Okrężnej. Wybudowane w pierwszym etapie zjeżdżalnie cieszą się dużą popularnością, nie tylko wśród Sopocian, ale i mieszkańców całego trójmiasta. Teren sąsiadujący z wybudowanymi zjeżdżalniami nie jest w żaden sposób racjonalnie użytkowany, mając na uwadze pochylenie terenu, nadaję się on idealnie do wykonania kolejnych zjeżdżalni. Projekt zakłada również uporządkowanie lasku znajdującego się na końcu zbocza oraz remont schodów prowadzących na Aleję Niepodległości. Dodatkowym założeniem projektu jest modernizacja zabawek znajdujących się na placu zabaw, szczególnie drewniane elementy, które mają około 15 lat i wymagają pilnej wymiany. Po wykonaniu tego etapu prac, nastąpi prawdopodobnie jedyne w kraju połączeniu dwóch ulic za pomocą zjeżdżalni. Zaczynając zjazd na ulicy Okrężnej, zakończymy go bardzo blisko Alei Niepodległości
Dodatkowe zajęcia z języków obcych w szkołach podstawowych
Wszystkie publiczne szkoły podstawowe w Sopocie.
480 tys. zł
Projekt zakłada wprowadzenie dodatkowych zajęć z języków obcych (angielski, niemiecki, hiszpański lub włoski) w szkołach podstawowych, mających na celu poszerzenie kompetencji językowych uczniów już od najmłodszych lat. Projekt ma na celu podniesienie poziomu kompetencji językowych uczniów, ale także otwarcie drzwi do nowych możliwości edukacyjnych i lepszej pracy w przyszłości. Projekt polega na organizacji dodatkowych zajęć z języków obcych (angielski, niemiecki, hiszpański lub włoski) w publicznych szkołach podstawowych w Sopocie. Założenia: 1. Ważność nauki języków obcych: uznaje się, że nauka języków obcych jest kluczowa dla rozwoju osobistego, zawodowego i społecznego uczniów. 2. Równy dostęp: projekt zakłada zapewnienie równego dostępu do nauki języków obcych dla wszystkich uczniów, niezależnie od ich statusu finansowego czy pochodzenia. 3. Zwiększenie atrakcyjności edukacji: poprzez wprowadzenie różnorodnych metod nauczania języków obcych, projekt ma na celu zwiększenie atrakcyjności edukacji dla uczniów. 4. Przygotowanie do globalnego rynku pracy: zrozumienie i biegła komunikacja w językach obcych są kluczowe dla uczniów, którzy planują kariery w globalnym rynku pracy. 5. Rozwój umiejętności międzykulturowych: nauka języków obcych może także przyczynić się do rozwijania umiejętności międzykulturowych i tolerancji. Działania: 1. Dofinansowanie zajęć z języków obcych w szkołach podstawowych: zatrudnienie lektorów ze szkół językowych. 2. Szkolenia dla Nauczycieli: ważne jest zapewnienie nauczycielom odpowiedniego wsparcia i szkoleń, aby mogli skutecznie nauczać języków obcych. Większy nacisk na praktykę i konwersacje. 3. Monitoring i Ocena: istotne jest monitorowanie postępów uczniów oraz ocena skuteczności działań podejmowanych w ramach projektu. Komu będzie służył? 1. Uczniowie: Zapewni im lepsze możliwości rozwoju osobistego i edukacyjnego poprzez zdobycie kompetencji językowych. 2. Nauczyciele: Umożliwi im profesjonalny rozwój poprzez szkolenia oraz dostęp do nowoczesnych metod nauczania. 3. Społeczność lokalna: Poprawa umiejętności językowych w społeczności może przyczynić się do lepszej komunikacji między ludźmi różnych narodowości oraz współpracy międzynarodowej. 4. Pracodawcy: Uczniowie, którzy zdobędą umiejętności językowe, będą bardziej atrakcyjni na rynku pracy, co może przynieść korzyści firmom lokalnym, działającym na arenie międzynarodowej. Projekt taki miałby na celu wsparcie rozwoju kompetencji językowych uczniów, co może mieć pozytywny wpływ na ich przyszłość oraz społeczność jako całość.
Poznajmy naszych bohaterów
W różnych punktach miasta.
20 tys. zł
Nazwy ulic. Wiele jest znanych większości rodaków np. ul. Kościuszki, ul. Mickiewicza itp. A mnie się marzy, żeby przy każdej ulicy poświęconej mniej znanym Polakom jak np. Abraham, Chodowiecki itp. była tablica informacyjna co zawdzięczamy danej osobie. Czy to możliwe?
Więcej ławeczek na przystankach autobusu 187
Przystanki na trasie lini 187 potrzeba więcej ławek.
5 tys. zł
Na przystankach autobusu linii 187 w wielu miejscach jest zbyt mało ławek np: przy ul. Chopina vis a vis banku Santander (kierunek Kamienny Potok), po przeciwnej stronie Grand Hotelu, skrzyżowanie 3-go Maja i Grunwaldzkiej itd. Tą trasą jeździ wielu seniorów z kulami, laskami każdego dnia, a do tego trzeba dodać też turystów. Stale brakuje miejsc siedzących.
projekt możliwy do realizacji z wyłączeniem przystanku przy ul. Chopina
Dostawienie do istniejącej siłowni plenerowej urządzenia do ćwiczeń przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami.
Proponowane lokalizacje: 1) Książąt Pomorskich/3 Maja, ALBO 2) Reja przy stawie
200 tys. zł
Dostawienie do istniejącej siłowni plenerowej urządzenia do ćwiczeń przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Ćwiczenia poprawiające sprawność ruchową.
Winda W Budynku Teatru Atelier
Teatr Atelier, Al. Mamuszki 2
1 mln zł
Budowa windy we wnęce wejściowej na zapleczu budynku Teatru Atelier umożliwi niepełnosprawnym i starszym rezydentom teatru dostęp do pomieszczeń sanitarnych i sali prób zlokalizowanych na I i II kondygnacji. Teatr Atelier mieści się w budynku tuż przy plaży przy Alei Franciszka Mamuszki 2. Od 25 lat stanowi miejsce użyteczności publicznej artystycznej. W jego zasobach jest usytuowana na II p. sala prób. Niestety ani do I p. gdzie znajdują się pomieszczenia sanitarne, ani do II p. nie mają dostępu osoby niepełnosprawne lub senioralne z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. Od wielu lat rezydenci realizują projekty artystyczne z co raz bardziej zróżnicowanymi grupami mieszkańców Sopotu. - seniorzy, inwalidzi, dzieci. Winda jest niezbędna jako element dostępności. Według oględzin technicznych dokonanych w 2018 r. jest możliwość zrealizowania projektu na zewnątrz budynku we wnęce wejściowej na zaplecze budynku.
Remont napisu Molo
Plac Zdrojowy, brama wejściowa na teren mola
80 tys. zł
Remont napisu molo nad wejściem na teren mola poprzez odtworzenie napisu z lat 50-tych remont napisu MOLO nad wejściem na teren mola poprzez przywrócenie neonu z lat 50-tych, zgodnie z projektem, który został zlecony przez ówczesne w władze miasta oraz odrestaurowanie bramy wejściowej prowadzącej na Skwer Kuracyjny. Projekt będzie służył wszystkim mieszkańcom oraz turystom.
Kody e-książek legimi dla mieszkańcow Sopotu
Zwiększenie liczby kodów e-książek - LEGIMI dla biblioteki Sopoteka
10 tys. zł
Zwiększenie liczby kodów e-książek - LEGIMI dla biblioteki Sopoteka
Drzewa owocowe
Proponuje sukcesywne nasadzanie drzew owocowych, rowniez krzewow.
35 tys. zł
Proponuje nasadzenie drzew i krzewow owocowych Proponuje sukcesywne nasadzanie drzew owocowych, rowniez krzewow.
Boisko w parku Duja
Park Kamienny Potok ul.Łużycka 1
900 tys. zł
Boisko do koszykówki i piłki nożnej dla dzieci i dorosłych w parku Duja ul.Łużycka 01 W parku Duja przy ul.Łużyckiej 01 brakuje miejsca dla większych dzieci i dorosłych do uprawiania koszykówki i piłki nożnej .Znajduje się tam pas nie wykorzystany , na którym sprawdzi się boisko brakujące w tej części Kamiennego Potoku .Mieszkające w pobliżu dzieci nie maja gdzie się bawić albo uprawiać sportu ,który trenują a przecież nie chcemy żeby dzieci siedziały w domach przed komputerem a w tej chwili obecnej dzieci i młodzież nie maja gdzie wyjść , dookoła są tylko samochody.Naszej dzielnicy brakuje takiego miejsca .
Rehabilitacja - wad postawy u dzieci w wieku 8 -18 lat
Kościuszki 38
96 tys. zł
W ostatnich latach zaobserwowano znaczny wzrost liczby dzieci i młodzieży obciążonych wadami postawy. Wady postawy zaczynają się zazwyczaj w okresie szkolnym, kiedy uczniowie spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej. Wczesne wykrycie tych wad pozwala spowolnić pogłębianie się krzywizn lub też całkowicie zatrzymać ten proces. Celem tego projektu jest zapobieganie pogłębianiu się tych wad postawy. Wady postawy ciała u dzieci i młodzieży w wieku 8 - 18 lat stanowią obecnie jeden z większych problemów zdrowotnych. Aktualne badania wskazują iż wady postawy dotyczą dzieci w wieku szkolnym, dotyka on około 90% uczniów. Wady postawy ciała dzieci to określenie dotyczące deformacji w obrębie narządu ruchu. Wynikają one ze zmian patologicznych i mogą występować we wszystkich płaszczyznach ciała. Odpowiednio dobrane ćwiczenia korekcyjne u młodych osób zdecydowanie mają wpływ na rozwój organizmu. Konsultacja lekarska oraz cykl leczenia rehabilitacyjnego są niezbędne w osiągnięciu efektu terapii. Wady postawy mogą w znacznym stopniu obniżać jakość życia dziecka, a w miarę jego dojrzewania problem ten może się pogłębiać. Nieleczone wady postawy mogą dawać niepożądane następstwa, między innymi: - zmniejszenie wydolności krążeniowo - oddechowej, - zmiany zwyrodnieniowe kośćca, - bóle kręgosłupa, - obniżona sprawność fizyczna. Głównym celem programu jest zapobieganie pogłębianiu się i utrwaleniu wad postawy ciała u dzieci poprzez wczesne ich wykrywanie, diagnozowanie, korygowanie oraz kształtowanie nawyku aktywności ruchowej i odpowiedzialności za własne zdrowie, a także: - edukację prawidłowej postawy podczas siedzenia oraz wykonywania codziennych czynności, - ergonomia pracy i funkcji dnia codziennego, - naukę prawidłowych wzorców ruchowych oraz świadomości ciała, co daje długotrwałe rezultaty i poprawę komfortu życia, - poprawę sprawności fizycznej. Realizacja tego programu daje szansę na: • wczesne wykrycie wad postawy u dzieci, • wdrożenie działań profilaktycznych, zajęcia korekcyjne i dodatkowe zajęcia ruchowe, • zwiększenie świadomości zdrowotnej dzieci i ich otoczenia w zakresie wad postawy. Oczekiwane efekty programu to: • zwiększenie ilości aktywności ruchowej dzieci poprzez zwiększenie liczby zajęć ruchowych w ramach zajęć z fizjoterapeutą w placówce, • zmniejszenie progresji wad postawy wśród dzieci i młodzieży, • zapobieganie występowania wad postawy wśród dzieci i młodzieży.
Rehabilitacja kręgosłupa dla mieszkańca Sopotu powyżej 30 r. ż.
Kościuszki 38
120 tys. zł
Szanowny Mieszkańcu, Jeśli dokucza Ci ból pleców, który stanowi przeszkodę w codziennym życiu, przyjmowanie leków daje ulgę tylko na chwilę, czas oczekiwania na rehabilitację w ramach powszechnego ubezpieczenia jest zdecydowanie zbyt długi, a zależałoby Ci żeby zareagować szybciej? Ten program ma na celu przybliżyć sposoby, techniki radzenia sobie i przeciwdziałania tym dolegliwościom bólowym. Dolegliwości bólowe kręgosłupa związane są głównie z siedzącym trybem życia, co stanowi powszechny i poważny problem. Takie dolegliwości często są przyczyną niemożności podjęcia pracy lub jej znacznego ograniczenia. Silne bóle stanowią poważną przeszkodę w codziennym życiu, realizacji własnych planów oraz skłaniają do nadużywania leków przeciwbólowych. Tymczasem w rehabilitacji istnieją metody, które stanowią zarówno profilaktykę, jak i skuteczne narządzie przeciwdziałania tym dolegliwościom. ZDROWY I SPRAWNY KRĘGOSŁUP TO PODSTAWA FUNKCJONOWANIA LUDZKIEGO CIAŁA ! Projekt programu ma na celu: ● edukację dotyczącą prawidłowej postawy, ergonomii pracy i wykonywania codziennych czynności, ● poprawę sprawności fizycznej,a tym samym zwiększenie komfortu życia, ● promowanie technik radzenia sobie z dolegliwościami, ● usprawnienie kręgosłupa jako program profilaktyczny. Realizacja tego programu daje szansę na: ● wdrożenie działań profilaktycznych, ● złagodzenie dolegliwości bólowych, ● poprawa funkcji dnia codziennego, możliwość realizowania planów dnia.
Potańcówki dla seniora
Klub Atelier lub Mamuszki 14
8 tys. zł
Taniec staje się coraz b. popularną formą aktywności i ulubioną rozrywką seniorów. Cieszy się dużą popularnością bo ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i poprawę jakości życia osób w podeszłym wieku. Pomaga utrzymać sprawność poznawczą, pamięć i dobrą kondycję psychofizyczną. Ponadto ma ogromną siłę integracji, dla starszych, doceniających utrwalanie więzów międzyludzkich, jest niezwykle ważna. Nie można zapominać, że taniec pozytywnie wpływa nie tylko na strefę fizyczną seniora ale także na jego samopoczucie psychiczne. Od lat stosuje się go jako terapię - formę terapi oraz sprawdzony środek antydepresyjny: poprawia nastrój, redukuje stres i napięcie, pozwala uwolnić się od codziennych kłopotów i trosk. Taniec staje się coraz b. popularną formą aktywności i ulubioną rozrywką seniorów. Cieszy się dużą popularnością bo ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i poprawę jakości życia osób w podeszłym wieku. Pomaga utrzymać sprawność poznawczą, pamięć i dobrą kondycję psychofizyczną. Ponadto ma ogromną siłę integracji, kt. dla starszych, doceniających utrwalanie wiezów międzyludzkich, jest niezwykle ważna. Proponuję organizację 2x w miesiącu potańcówek dla seniorów.
Stworzenie oazy relaksu i miejsca spotkań
na Sopockich Błoniach
50 tys. zł
Celem naszego projektu jest stworzenie wyjątkowej strefy wypoczynku na Sopockich Błoniach, która zapewni mieszkańcom przyjemne i komfortowe miejsce do relaksu i spotkań na łonie natury. Nasza propozycja skupia się na instalacji zestawu drewnianych ław z solidnymi stołami oraz drewnianych leżanek, które idealnie wkomponują się w otoczenie parku. Będzie to wymarzona przestrzeń do spotkań w plenerze. Celem naszego projektu jest stworzenie wyjątkowej strefy wypoczynku na Sopockich Błoniach, która zapewni mieszkańcom i odwiedzającym przyjemne i komfortowe miejsce do relaksu na łonie natury. Nasza propozycja skupia się na instalacji zestawu ław z solidnymi stołami oraz drewnianych, solidnych leżaków, które pozwolą cieszyć się pięknem parku w sposób jeszcze bardziej komfortowy dla wszystkich pokoleń (dzieci, dorosłych i seniorów). Głównym założeniem projektu jest, aby na Sopockich Błoniach można było zrobić piknik, zjeść śniadanie o poranku, spotkać się z przyjaciółmi lub wyprawić urodzinki dzieciom na łonie natury. Ławy ze stołami będą doskonałym miejscem do relaksu i spożywania posiłków na świeżym powietrzu, zachęcając do spędzania czasu w plenerze w gronie rodziny czy przyjaciół. Leżaki zapewnią natomiast możliwość odpoczynku i relaksu w promieniach słonecznych, pozwalając na relaks rodzicom, młodzieży i seniorom. Dzięki naszemu projektowi, Sopockie Błonia staną się jeszcze bardziej atrakcyjnym miejscem dla wszystkich miłośników natury i rekreacji, zachęcając do spędzania czasu na świeżym powietrzu w komfortowych warunkach. Oaza relaksu na Sopockich Błoniach stanie się prawdziwym klejnotem miasta, pozostając jednocześnie miejscem, w którym każdy może znaleźć chwilę spokoju i wytchnienia wśród zieleni i przyrody. Ławy ze stołem zostały zlikwidowane w parku ekologicznym na Sopockich Błoniach. Park ekologiczny lub przestrzeń obok parku/placu zabaw i tężni byłaby idealną przestrzenią do stworzenia takiej oazy relaksu. Działania: zakup 3 lub 4 ław z solidnymi stołami oraz 3-4 drewnianych, solidnych leżaków do relaksu - podobnych do tych, co są w Parku Reagana w Gdańsku, a także zakup 1 śmietnika drewnianego, zamykanego.
Dofinansowanie półkolonii letnich i zimowych dla dzieci
teren całego miasta.
350 tys. zł
Nasza propozycja skupia się na stworzeniu możliwości dla dzieci do aktywnego i twórczego spędzania czasu podczas przerw szkolnych, poprzez organizację półkolonii letnich i zimowych. Celem projektu jest zapewnienie dzieciom bezpiecznego oraz edukacyjnego środowiska, w którym mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje, nabywać nowe umiejętności oraz nawiązywać przyjaźnie. Półkolonie letnie zapewnią dzieciom niezapomniane wakacyjne doświadczenia, pełne radosnej zabawy i fascynujących zajęć. Program będzie obejmował różnorodne aktywności, takie jak warsztaty artystyczne, sportowe zajęcia (żeglarstwo, windsurfing, koszykówka, konie), wycieczki edukacyjne, a także lekcje przyrodnicze i kulturalne wydarzenia. Dzięki temu dzieci będą miały okazję poszerzać swoją wiedzę, rozwijać umiejętności oraz kreatywność, jednocześnie aktywnie spędzając czas na świeżym powietrzu. Półkolonie zimowe natomiast będą okazją do odkrywania uroków zimowej przyrody oraz nauki nowych sportów zimowych (łyżwiarstwa, narciarstwa, narciarstwa biegowego). Pod okiem doświadczonych instruktorów dzieci będą mogły uczestniczyć w zajęciach narciarskich, łyżwiarskich, a także zajęciach w plenerze. Dofinansowanie półkolonii letnich i zimowych dla dzieci to inwestycja w ich rozwój oraz szczęście. Dzięki temu projektowi, dzieci zyskają nie tylko nowe umiejętności i doświadczenia, ale również będą miały okazję spędzić czas w towarzystwie rówieśników, co wspiera budowanie więzi społecznych i integrację. Oferując dzieciom możliwość aktywnego spędzania czasu podczas przerw szkolnych, tworzymy fundament dla ich przyszłego rozwoju oraz tworzymy społeczność bardziej świadomą i aktywną.
Profilaktyka zdrowia dla mieszkańców 30+
600 tys. zł
Nasz projekt ma na celu zapewnienie mieszkańcom Sopotu możliwości skorzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych, które pomogą we wczesnym wykryciu potencjalnych schorzeń oraz promowaniu zdrowego stylu życia. Skupiamy się na grupie wiekowej 30+, która często zaniedbuje regularne kontrole zdrowotne, a wcześniejsza diagnoza może mieć kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i poprawy jakości życia. Badania profilaktyczne obejmować będą szeroki zakres badań, takich jak pomiar ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu, glukozy we krwi, a także badania morfologiczne, EKG czy badania wydolnościowe. Dodatkowo, planujemy również konsultacje z lekarzami specjalistami, którzy udzielą porad i zaleceń zdrowotnych, w razie konieczności skierują do dalszej diagnostyki lub terapii. Nasz projekt ma na celu nie tylko wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych, ale także edukację mieszkańców na temat znaczenia profilaktyki i regularnych kontroli zdrowotnych. Poprzez promowanie świadomości zdrowotnej, chcemy zmienić podejście do opieki zdrowotnej i zachęcić do dbania o swoje zdrowie już na etapie wczesnej dorosłości. Dostęp do bezpłatnych badań profilaktycznych dla mieszkańców 30+ to inwestycja w zdrowie i dobrobyt społeczności. Dzięki wczesnemu wykryciu potencjalnych zagrożeń zdrowotnych, możemy zapobiec poważniejszym schorzeniom i poprawić jakość życia mieszkańców naszego miasta. To także sposób na budowanie więzi społecznych poprzez troskę o zdrowie i dobro wspólne dla wszystkich mieszkańców.
Rozwój sieci wodopojowej i promocja picia wody z kranu
Główne ciągi piesze i rowerowe, wejścia na szlaki piesze w lesie, wejścia na plażę.
50 tys. zł
Pij kranówkę, zredukuj plastik! Proponuję rozwój sieci wodopojów publicznych przy popularnych trasach pieszych, zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Kampania reklamowa picia wody z kranu - social media, plakaty, współpraca z restauracjami. Uważam, że w Sopocie promocja picia wody z kranu jest niewystarczająca. W ramach budżetu obywatelskiego proponuję stworzenie kampanii promocyjno - informacyjnej zachęcającej do picia wody z kranu. Bardzo dobrym przykładem są działania wykonane we Wrocławiu - https://pijkranowke.pl. W swoim projekcie proponuję dwa etapy: 1. Rozwój sieci wodopojów publicznych - rozlokowałbym je przy głównych wejściach na leśne szlaki piesze, koniecznie w okolicy szlaku kuracyjnego. Byłyby też potrzebne przy wejściach na plażę, czy np. przy Monte Cassino. Powinniśmy pójść tropem USA, gdzie dostęp do wody jest powszechny i bezpłatny. Nie chciałbym wskazywać dokładnych lokalizacji, ponieważ nie znam też wszystkich miejsc, w których obecnie wodopoje się znajdują. W swoim projekcie przewidywałbym postawienie min. 20 nowych punktów - aczkolwiek przyznam, że nie mam bladego pojęcia jaki może być koszt wdrożenia jednego. 2. Szeroko zakrojona kampania informacyjna w social mediach Miasta Sopotu, plakaty informacyjne na słupach, wykorzystanie miejskich drużyn sportowych (Koszykarska, Rugby, Piłka Nożna), współpraca i zachęty dla gastronomii - marzy mi się, żeby każda restauracja miała opcję zamówienia za darmo wody z kranu, tak, jak ma to miejsce na Zachodzie.
Wczesne wykrywanie nowotworu piersi poprzez wykonywanie badań USG w grupach wiekowych mieszkanek Sopotu
80 tys. zł
Badania mammograficznych i USG piersi dla mieszkanek Sopotu w wieku 40-44 lat i po 74 r.ż., (Badania dla kobiet nie objętych bezpłatnymi badaniami finansowanymi przez NFZ) Wykonywanie badań mammograficznych 2 piersi w dwóch projekcjach. Przy wskazaniach diagnostycznych - wykonanie zdjęć dodatkowych oraz celowanych z uciskiem. Badanie podmiotowe przeprowadzane przez lekarza wraz z dokładnym zebraniem wywiadu - obciążenia genetyczne, tryb życia, czynniki zagrożenia. Badanie przedmiotowe, palpacyjne z edukacją na temat samobadania piersi. Wykonanie badania USG piersi. Wydanie wyniku badania oraz stosownych wniosków i zaleceń. Przybliżony koszt realizacji zadania to 80 tyś złotych (około 280 pacjentek).
Aktywna rodzina - zajęcia sportowe dla dzieci 6-10 lat i ich rodziców
50 tys. zł
Projekt ma na celu organizację regularnych zajęć sportowych, które będą dedykowane dzieciom w wieku od 6 do 10 lat oraz ich rodzicom. Zajęcia będą obejmować różnorodne aktywności fizyczne, takie jak ćwiczenia wzmacniające, gry zespołowe, gimnastyka i wiele innych. Celem jest promowanie zdrowego trybu życia i integracja rodziny poprzez aktywność fizyczną. Projekt ma na celu organizację regularnych zajęć sportowych, które będą dedykowane dzieciom w wieku od 6 do 10 lat oraz ich rodzicom. Zajęcia będą obejmować różnorodne aktywności fizyczne, takie jak zajęcia fitness, gry zespołowe, gimnastyka i wiele innych. Celem jest promowanie zdrowego trybu życia, integracja rodziny poprzez aktywność fizyczną oraz rozwijanie umiejętności sportowych u dzieci. Planowane są regularne spotkania pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, którzy zapewnią odpowiednie wsparcie i bezpieczeństwo podczas zajęć. Planowane korzyści: Promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i ich rodziców. Integracja rodzin poprzez wspólne aktywności. Rozwój umiejętności sportowych Projekt "Aktywna rodzina" jest odpowiedzią na potrzebę promocji zdrowego stylu życia i integracji rodzin poprzez aktywność fizyczną. Zajęcia sportowe będą skierowane do dzieci w wieku od 6 do 10 lat oraz ich rodziców, zapewniając im możliwość wspólnego spędzania czasu i aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności lokalnej. Zaproponowane zajęcia obejmować będą różnorodne formy aktywności fizycznej, dostosowane do wieku i umiejętności uczestników. Będą to m.in. zajęcia fitness, gry zespołowe, zajęcia z piłką nożną, koszykówką, siatkówką, a także elementy gimnastyki i ćwiczeń ogólnorozwojowych. Każda sesja będzie skonstruowana w taki sposób, aby dostarczyć uczestnikom zarówno radości z aktywności fizycznej, jak i umożliwić im rozwój umiejętności sportowych. Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i dorosłymi oraz odpowiednie kwalifikacje trenerskie. Instruktorzy będą dbali nie tylko o bezpieczeństwo uczestników, ale również o stworzenie przyjaznej i inspirującej atmosfery, sprzyjającej aktywnemu uczeniu się i rozwojowi osobistemu. Planowane jest organizowanie zajęć regularnie, np. raz w tygodniu, w lokalnych placówkach sportowych lub na otwartych przestrzeniach, tak aby były one łatwo dostępne dla mieszkańców danej okolicy. Dodatkowo, projekt będzie promowany wśród społeczności lokalnej, aby zachęcić jak najwięcej rodzin do wzięcia udziału. Korzyści płynące z realizacji projektu obejmują nie tylko poprawę kondycji fizycznej i zdrowia uczestników, ale także budowanie więzi rodzinnych, wzmacnianie wspólnoty lokalnej oraz przeciwdziałanie problemom związanym z nadwagą i brakiem aktywności fizycznej u dzieci.
LifeVac urządzenie do udrażniania dróg oddechowych
10 tys. zł
Każde dziecko, czy to te starsze czy bardzo młode jest narażone na zadławienie. Zapewnienie każdej placówce w Sopocie urządzenia lifeVac zminimalizowaloby ryzyko udławienia się. Zaopatrzenie wszystkich sopockich instytucji w sprzęt, do udrażniania dróg oddechowych przy zadławieniu. Projekt będzie służył każdemu kto będzie potrzebował pomocy w danym momencie, Czy to osoba z danej placówki, czy zwykły przechodzień który w danej chwili potrzebuje pomocy. Zadławienia i zakrztuszenia to realne zagrożenie o poważnych konsekwencjach.
Miejski wynajem rowerów cargo dla mieszkańców
150 tys. zł
Zakup 10 rowerów cargo przez miasto oraz stworzenie system wynajmu krótkoterminowego dla mieszkanców.
Młodzieżowe Manewry z Pierwszej Pomocy
30 tys. zł
Manewry z pierwszej pomocy dla młodzieży szkół ponadpodstawowych oraz studentów podnoszą wyszkolenie z ratownictwa, propagują pomocność oraz empatię pod okiem doświadczonych ratowników. Młodzież uczestniczy w symulacjach wypadków podczas, których udziela pomocy. Manewry umożliwiają ćwiczenia na nietypowych trenażerach np.: symulatory tamowania krwotoków, płonących skrzynek elektrycznych itp. Manewry będą polegały na uczestnictwie 4-osobowych zespołów uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów w inscenizowanych scenach wypadków, reprezentujących różne aspekty ratownictwa. Przewidujemy udział około 15- 20 grup młodzieżowych i kilku różnych organizacji ratowniczych. Szacujemy, że łączna liczba osób zaangażowanych w manewry wyniesie około 150 - 200 osób. Dostarczone uczestnikom materiały edukacyjne online mają na celu wyrównanie poziomów wiedzy uczestników z różnych środowisk i organizacji, ujednolicenie obowiązujących na manewrach sposobów udzielania pomocy. Mistrzostwa będą składać się ze stacji, nad którymi patronat sprawować będą jednostki ratownicze jako eksperci w swojej dziedzinie. Realistyczne symulacje zorganizowane na stacjach pozwolą uczestnikom zmierzyć się z własnymi obawami i poczuć, jak to jest podczas prawdziwego zdarzenia. Każda stacja ratownicza to inscenizacja wypadku, która odbywa się na oczach drużyny ratowniczej, angażując aktorów odgrywających role poszkodowanych i osób postronnych, rekwizyty oraz miejsca charakterystyczne dla danego wypadku. Wydarzenie powinno w swoim programie przewidywać symulacje wykorzystujące: - charakteryzację urazową, również zmechanizowaną - trenażer krwotoków - trenażer gaśniczy - fantomy do resuscytacji - treningowe defibrylatory automatyczne (AED) Zadaniem drużyny jest udzielenie bezpiecznej i efektywnej pomocy poszkodowanym, zgodnie z ściśle określonymi algorytmami i zasadami pierwszej pomocy. Każda drużyna przechodzi przez wszystkie stacje w ustalonej kolejności, co pozwala na zakończenie manewrów i podsumowanie wydarzenia. Wydarzenie ma charakter współpracy wszystkich profili ratownictwa i ma na celu krzewienie empatii wobec drugiego człowieka oraz podnoszenie poziomu wyedukowania młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Co roku, dzięki takim wydarzeniom jak młodzieżowe manewry z pierwszej pomocy, olbrzymie grono młodzieży i służb mundurowych przyjeżdża dzielić się doświadczeniem, integrować i ratować podczas zaprojektowanych przez organizatorów symulacji.
Apel: Nie Wyrzucaj Gumy Do Żucia Na Chodniki
na śmietnikach w najczęściej uczęszczanych ciągach komunikacyjnych
2 tys. zł
Umieszczenie na śmietnikach naklejek - tabliczek z apelem Tu! Wyrzuć Gumę Do Żucia.
Chwalmy się sopockimi zabytkami
W całym Sopocie
20 tys. zł
Umieszczenie tablic informujących o zabytkowych obiektach (data, styl architektoniczny, fundator, nazwa, ciekawostki itp.) na zewnętrznych ogrodzeniach wzdłuż ciągów spacerowych - tak, żeby mieszkańcy i goście poznawali w ten sposób historię Sopotu.
Zajęcia na hipodromie sport i rekreacja
Teren Hipodromu Sopot
50 tys. zł
Chciałabym, aby dzieci z Sopotu mogły uzyskać dofinansowanie w przypadku zajęć konnych. Jazda na koniach nie tylko rozwija, ale kształtuje charakter dziecka. Hipodrom jest pięknym miejscem i powinien być bardziej dostępny - dostępny dla wszystkich, dla dzieci, których marzeniem jest jazda konna, zdobywanie odznak i reprezentowanie naszej społeczności w zawodach lokalnych, miejskich itp. Dofinansowanie dzieciom z Sopotu zajęć, Większa dostępność dla dzieci i wielu sopockich rodzin, Promowanie sportu i rekreacji, Rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci, Wolontariat chętnych dzieci , Zabawa i zdrowie na świeżym powietrzu. Projekt ma służyć sopockim dzieciom i młodzieży. Posiadamy tak wspaniały obiekt, jak hipodrom, jednak z uwagi na koszty, związane z lekcjami jazdy konnej nie każde dziecko ma taką możliwość. Chciałabym, aby w ramach BO podjęte zostały działania, które zwiększa szanse i możliwości skorzystania z tego sportu.
Odnowienie i wyposażenie placu zabaw dla psów
na sopockich błoniach
115 tys. zł
Sopockie psy zasługują na swoje miejsce do swobodnej i dobrej zabawy. Sopot określa się jako miasto przyjazne dla psów ale wszędzie tylko zakazy. Przez 5 miesięcy w roku nie mogą wejść na plażę, na sopockie błonia również oficjalnie nie mogą wchodzić. W mieście mogą chodzić tylko na smyczy. Istniejący plac zabaw jest już wytyczonym miejscem, jednak korzystanie z niego nie jest ciekawą alternatywą w obecnym stanie. W Sopocie jest dużo psów i takie miejsce jest konieczne. Celem jest swobodna zabawa i integracja bez zdenerwowania właścicieli. Założenia i konieczne działania: 1 - Usunięcie starych i zepsutych urządzeń. 2 - Uporządkowanie terenu i roślinności. Wysypanie żwiru w miejscach, gdzie zalegają długotrwałe, brudne kałuże. 3 - Zainstalowanie nowego poidła w miejscu starego oraz kierunkowskazu do poidła 4 - Nowy kosz na odchody 5 - Wyposażenie i montaż nowych certyfikowanych urządzeń i elementów placu zabaw dla psów (np. płotek i obręcz do przeskoków, kładka, slalom, huśtawka, stopnie)
Renowacja bramy cmentarza żydowskiego
Cmentarz Żydowski w Sopocie
200 tys. zł
Celem projektu jest odnowienie bramy cmentarza żydowskiego. Ostatnia renowacja prowadzona była w latach '80. Należałoby odnowić zarówno elementy metalowe, jak i murowane.
Ambulatorium chirurgiczne w Sopocie
Przychodnia ul. Chrobrego.
1 mln zł
Dyżury nocne, weekendowe, świąteczne chirurga oraz radiologa. Doraźna pomoc w przypadku złamań i innych urazów, które nie wymagają pobytu w szpitalu.
Ogrodzenie wybiegu dla psów niedaleko Opery Leśnej
Łąka przy skrzyżowaniu ul.Mamuszki i 1 Maja w Sopocie
150 tys. zł
Ogrodzenie istniejącego wybiegu dla psów na zbiegu ulic Mamuszki i 1 Maja. Zainstalowanie psiego toru przeszkód, ławek dla opiekuna psa oraz pojemniki na śmieci. Projekt ma służyć bezpieczeństwu psów, które nie mają innej możliwości, aby sobie swobodnie i bezpiecznie pobiegać w psim towarzystwie. Jest to doskonałe miejsce do integracji sąsiedzkiej dla posiadaczy psów.
Szkolenia dla adoptujących psy z Sopotkowa
6 tys. zł
Projekt zakłada organizację i finansowanie cyklicznych szkoleń dla ludzi adoptujących psy ze schroniska Sopotkowo. Szkolenie ludzi opiekujących się psami gwarantuje bezpieczeństwo zarówno ludzi, jak i samych psiaków. Podczas szkoleń ludzie uczą cię jak postępować z psem, jak reagować na niechciane zachowania, jak dbać o psiego przyjaciela. Projekt zakłada zorganizowanie współpracy z jedną (albo kilkoma) szkołami dla psów, które zajęły by się samym włączenie właścicieli adopciaków oraz ich zwierząt do programu szkoleń. Obecnie Schronisko Sopotkowo nie organizuje takich szkoleń nawet w minimalnej wersji, a zdecydowanie ułatwiłoby to zapoznanie się z tym, jak psy funkcjonują oraz czego potrzebują, żeby zgodnie współpracować z ludźmi. Ważną kwestią jest na pewno bezpieczeństwo, a nie ma ważniejszej formy budowania go niż edukacja. Szkolenie ludzi adoptujących psy pomoże nie tylko samym zainteresowanym, ale też zapewni bezpieczeństwo osobom postronnym, które z psami oraz ich właścicielami spotykają się codziennie. Szkolenia odbywałyby się w miejscu do tego wyznaczonym przez daną szkołę, która organizowałaby szkolenie. Sami, jako właściciele psów adopcyjnych wybraliśmy się na szkolenie do jednej z takich szkół w trójmieście (https://psikus-szkolenie.pl). W tej szkole psiaki z Sopotkowa mają też zniżkę na zajęcia. Myślę, że takich szkół chętnych na zorganizowanie cyklu szkoleń byłoby więcej.
Rowerowe miasteczko – rowerowy Sopot. Zakup przenośnego miasteczka ruchu drogowego dla szkół.
40 tys. zł
Mobilne miasteczko ruchu rowerowego do praktycznego szkolenia i egzaminowania umiejętności jazdy rowerami dla dzieci, jest bardzo praktyczne bo jest przenośne i może być rozłożone na hali sportowej, boisku szkolnym, błoniach czy parkingu przy Ergo Arenie. Edukacyjne miasteczko rowerowe to bardzo ciekawa i atrakcyjna propozycja nauki bezpiecznej, zgodnej z przepisami ruchu drogowego jazdy na rowerze dla sopockich dzieci. Miasteczko może być rozstawione doraźnie lub na stałe ponieważ elementy wyposażenia są odporne na warunki atmosferyczne. Rowerowe miasteczko w zależności od wielkości dwie osoby rozkładają od 30 do 90 minut. Sygnalizacja świetlna jest zasilana z akumulatorów, dlatego nie jest konieczny dostęp gniazdka zasilającego. Po złożeniu całe wyposażenie zajmuje niecałe 2 m kw. Miasteczko jest wykorzystywane przede wszystkim do nauki jazdy na rowerach, egzaminów na kartę rowerową na terenie szkół, dzielnic. Takie miasteczko może być również wykorzystywane podczas festynów i pikników. Z całą pewnością ten rodzaj eventu kilka razy w roku może przyciągnąć wiele rodzin z dziećmi, a lokalne media chętnie nagłaśniają i wspierają imprezy zwiększające bezpieczeństwo dzieci. Często imprezy z wykorzystaniem miasteczka rowerowego stają się cyklicznymi i wyczekiwanymi spotkaniami, w których chętnie oprócz dzieci i rodziców udział biorą przedstawiciele miast, gmin, Policji oraz Straży miejskiej.
Stop nielegalnemu graffiti – zajęcia edukacyjne w szkołach
Projekt dotyczy całego miasta, również lasów komunalnych, bo i tam problem nielegalnego graffiti dotarł.
20 tys. zł
Projekt ma na celu zapobieganie niszczeniu budynków i infrastruktury miejskiej poprzez wykonywanie na nich nielegalnych graffiti oraz szybkiej naprawy zdewastowanych i zniszczonych miejsc. Głównym założeniem projektu jest zwalczanie wandalizmu w postaci nielegalnych graffiti w przestrzeni miasta oraz szybkiej naprawy zdewastowanych, zniszczonych miejsc. Ma on przede wszystkim zwrócić uwagę na ogromny problem niszczenia dobra wspólnego, w tym przede wszystkim budynków miejskich. Akcja ma też zachęcić mieszkańców do szybkiego reagowania na przypadki wandalizmu i zgłaszania ich Policji czy Straży Miejskiej. Nie chodzi jednak o piętnowanie graffiti w ogóle, tylko pokazanie, że można je wykonywać w sposób cywilizowany, zaplanowany, uzgodniony z zarządcą i Urzędem Miasta. W ramach projektu należy zaplanować warsztaty edukacyjne i zajęcia profilaktyczne w placówkach oświatowych. Mają one na celu pokazanie, że przestrzeń publiczna jest miejscem dla każdego, jednak jej niszczenie czy zamalowywanie nielegalnymi rysunkami lub napisami które psują wizerunek naszego miasta jest karalne. Zostały także przygotowane materiały edukacyjne w postaci plakatów, spotu radiowego i filmowego.
UCZNIOWSKIE KOŁA ZAINTERESOWAŃ
Sopockie szkoły i przedszkola.
180 tys. zł
Stworzenie możliwości utworzenia w każdej sopockiej szkole kół zainteresowań. Inicjatywa taka wychodząca ze środowiska szkolnego z całą pewnością przyczyni się do kształtowania zainteresowań i hobby młodych sopocian . Szkolne zajęcia kół zainteresowań umożliwiają uczniom i wychowankom sopockich szkół wielokierunkowe rozwijanie indywidualnych pasji i specyficznych uzdolnień oraz uczyć będą właściwego spędzania czasu wolnego w sposób aktywny i pożyteczny. Dzięki takiej ofercie każde dziecko będzie mogło odkrywać w sobie nowe pokłady możliwości twórczych oraz realizować własne marzenia i hobby. W ramach kół zainteresowań prowadzone będą zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, z przewagą tych drugich. Stanowić będą ciekawą formę rozrywki, ale są również pożyteczną ,,lekcją” z dziedziny przyrody, historii, muzyki, plastyki, techniki itp.
Sopocka Odznaka Turystyczna
50 tys. zł
W Sopocie mamy sześć szlaków spacerowych, trzy szlaki turystyczne i jeden kuracyjny, wszystkie prowadzą przez zielone zakamarki sopockiego lasu i miasta. Warto je promować i pokazać mieszkańcom i przyjezdnym. Sopocka Odznaka Turystyczna skierowana do wszystkich grup wiekowych i ma być zachętą do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego. Sopocka Odznaka Turystyczna ma być zachętą do aktywności fizycznej całe rodziny, szkoły i przyjezdnych niezależnie od wieku. Odznaka w zależności od ilości "zaliczonych" szlaków dzielimy na złotą, srebrną i brązową. Dzięki spacerom można lepiej poznać zakątki Sopotu i poprawić swoje zdrowie. To okazja do poznania wszystkich spacerowych szlaków miasta. Każda osoba starająca się o uzyskanie odznaki będzie musiała udokumentować i zarejestrować pokonany dystans przy pomocy aplikacji mobilnej lub przesłanych zdjęć z trasy.
Kompleksowy Program Redukcji Stresu dla mieszkańców Sopotu
132 tys. zł
Żyjemy pod coraz większą presją czasu, oczekiwań, w coraz większym stresie. Przewlekły stres powoduje wiele chorób i odbiera radość życia. Można próbować walczyć z jego skutkami, ale o wiele skuteczniej jest budować w społeczeństwie odporność na stres. Proponujemy program zajęć dla dorosłych Sopocian uczący uważności, samodzielnego dbania o równowagę, regenerację i regulację własnych emocji. Związek między długotrwałym stresem i zapadalnością na choroby cywilizacyjne dokumentują liczne badania prowadzone od dekad. Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, a w Sopocie wskaźnik ten przewyższa średnią wojewódzką i ogólnopolską. Wraz z depresją i nowotworami należą do najczęściej występujących problemów zdrowotnych - lokalnie i globalnie. Wszystkie wymienione schorzenia są silnie skorelowane ze stresem, znacząco obniżając jakość życia. Wg danych GUS z ostatnich lat średnia wieku i współczynnik dynamiki demograficznej wskazują, że Sopotu jest jednym z najbardziej starzejących się miast w Polsce. Mieszka tu znacznie więcej singli, rozwodników i wdowców niż wynosi średnia dla woj. pomorskiego i kraju. Na ten obraz nakładają się doświadczenia społeczne ostatnich lat - pandemia i wojna w Ukrainie. Samotność, izolacja społeczna i dostrzegane zagrożenia dodatkowo nasilają zarówno stres, jak i depresję. O skali problemu w Sopocie pośrednio świadczyć może liczba prób samobójczych - znacząco większa od statystyk w woj. pomorskim i całym kraju. Na pomoc psychologiczną dla dorosłych w Sopocie wg danych NFZ na 24.04.24 r, czeka się średnio w trybie pilnym 178 dni (ok. 6 mies.), w trybie stabilnym 196 dni (ok. 6,5 mies.) Wskazuje to na dużą potrzebę wsparcia osób, które mają ograniczony dostęp do opieki psychologicznej w Sopocie. Biorąc pod uwagę wpływ stresu na rozwój chorób oraz obraz Sopocian jako społeczeństwa starzejącego się i borykającego z kryzysami, proponujemy kompleksowy program redukcji stresu dla mieszkańców Sopotu. Zakłada on wsparcie osób zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi i kryzysami psychicznymi we wdrażaniu w życie praktyk łagodzących stres. Opiera się na uznanych, potwierdzonych naukowo metodach, jakimi są trening uważności, arteterapia i techniki TRE. Połączenie ich będzie sprzyjać budowaniu odporności psychicznej na wielu płaszczyznach, tj. na poziomie ciała, emocji oraz nawyków i przekonań. Cele programu: Redukcja stresu (wskaźnik w ankietach) i profilaktyka zdrowia psychicznego. Przeciwdziałanie chorobom cywilizacyjnym, w tym depresji i samobójstwom. Odciążenie placówek zajmujących się interwencją psychologiczną (współpraca przy typowaniu uczestników) Za skutecznością praktyki uważności (mindfulness) w redukowaniu stresu stoją setki badań amerykańskich i europejskich. Dzięki rozwijaniu uważności istotnie zmniejsza się zarówno poziom subiektywnie odczuwanego stresu, jak i obiektywnie mierzonych symptomów chorobowych generowanych i/ lub pogłębianych przez stres - od chorób krążenia i łuszczycy po depresję i stres pourazowy. Badania dot. efektów sesji TRE® prowadzonych w ramach programu profilaktycznego wskazują na znaczne zmniejszenie skutków stresu, napięć, traum, a ponadto pomagają w regulacji całego układu nerwowego. Sesja TRE® - metoda opracowana przez dr David’a Berceli’ego, polegająca na uruchomieniu w ciele, za pomocą sekwencji ćwiczeń, naturalnych wibracji neurogenicznych. Drżenia służą do odzyskania równowagi w układzie nerwowym i uwolnieniu napięć z ciała. Regularne korzystanie z technik pracy z ciałem pozwala na utrzymanie efektów i zmianę sposobu reagowania na stres, zmiany, trudne sytuacje. W rezultacie polepsza się funkcjonowanie poznawcze (m.in. jasny umysł, kreatywność, koncentracja, szybkie reagowanie na zmiany). Dzięki regularnym sesjom z Providerem TRE® można nauczyć się samodzielnej regulacji emocji i budować swoją odporność psychiczną na co dzień. Arteterapia to terapia przez sztukę. Wykorzystuje proces tworzenia dla poprawy samopoczucia i zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego poprzez różnorodne działania plastyczne, ruchowe i werbalne. Celem arteterapii jest pomoc w uzyskaniu lepszej świadomości siebie, swoich potrzeb, granic. Wzmacnia poczucie własnej wartości, zwiększa pewność siebie i poczucie sprawczości. Poprawa funkcjonowania w relacjach i w grupie oraz uczy jak konstruktywnie radzić sobie z kryzysami. Proponowany program obejmie grupę 60 osób zamieszkałych na terenie Sopotu, w wieku 19-64 lat, narażonych na skutki przewlekłego stresu. Realizacja Programu: Program Redukowania Stresu w formie grupowej będzie przewidywał trening uważności, zajęcia z arteterapii oraz sesje TRE®. Przewidujemy poprowadzenie 4 grup w 2 cyklach - 2 grupy w okresie wiosennym i 2 w okresie jesiennym. Każdy grupa będzie liczyć do 15 osób. W ramach każdego cyklu odbędą się zajęcia: trening uważności (Mindfulness) zajęcia z arteterapii zajęcia TRE® Każdy cykl będzie trwał do 3 miesięcy. Zajęcia będą się odbywać 3 razy w tygodniu. Przewidujemy poprowadzenie: 8 spotkań treningu uważności (8 x 2h) 10 spotkań arteterapii (10 x 2,5h) 8 spotkań z TRE® (ze względu na specyfikę zajęć każda grupa będzie podzielona na 2 mniejsze grupy do 7-8 osób/zajęcia, 8 x 1h) Koszt 1 cyklu zajęć: 33000 zł. (w tym 9000 zł to sesje TRE®, 10000 zł sesje Mindfulness, 14000 zł arteterapia wraz z materiałami). Koszt całego programu, czyli 4 grup to 132000 zł.
BARWY SOPOTU lub KOLORY SOPOTU
20 tys. zł
Zakup 800 szt. flag Sopotu, ew. o różnych wymiarach które będą mogły być przekazywane uczestnikom/laureatom zwycięzcom imprez, konkursów, zawodów w formie jednej z nagród/pamiątek. Flagi mogłyby się znaleźć jako świąteczne dekoracje na elewacjach budynków, balkonach. Byłyby wyrazem naszej dumy i zadowolenia z bycia mieszkańcami Sopotu.
Zakup kamery termowizyjnej do poszukiwań osób zaginionych.
5 tys. zł
Trójmiejska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza jest organizacją zrzeszającą wolontariuszy wokół problemu zaginięć osób na terenie Trójmiasta oraz obszarów ościennych. Najaktywniejszym okresem poszukiwań są jesień i zima, kiedy osoby zaginione mogą przebywać w obszarach o ograniczonej widoczności. Dla wzmocnienia działań grupy, potrzebna jest kamera termowizyjna. Trójmiejska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza w założeniach założycielskich ma bezinteresowne niesienie pomocy osobom zaginionym w każdych warunkach. Najaktywniejszym okresem poszukiwań są jesień i zima, kiedy osoby zaginione mogą przebywać w obszarach o ograniczonej widoczności - wówczas osoby zaginione są mniej widoczne oraz mogą zmywać się z otoczeniem, zwłaszcza w obszarach zalesionych, rowach i wydmach. Jedną ze sprawdzonych technik poszukiwań osób zaginionych w tego typu terenach jest użycie ręcznej kamery termowizyjnej. Wyposażając w nią ratownika, jest on w stanie w sposób klarowny zidentyfikować obiekt będący przed nim - różnice temperatur ciała i otoczenia sprawią, że taka osoba, przykryta chociażby warstwą liści czy śniegu będzie lepiej widoczna, ponadto w przypadku rozpoczęcia poszukiwań w stosunkowo krótkim przedziale czasowym od momentu zaginięcia, kamera termowizyjna jest w stanie pokazać, które ze śladów są śladami świeżymi a które nie.
Korekta wad postawy u młodzieży szkolnej w wieku 13-16 lat
100 tys. zł
Projekt jest skierowany do młodzieży szkolnej w celu zwiększenia świadomości, leczenia i poprawy wad postawy i kręgosłupa.Program rehabilitacji dotyczy dzieci mieszkających na terenie całego Sopotu. Projekt zakłada organizację cyklu zajęć fizjoterapeutycznych dla młodzieży odbywających się w formie indywidualnej co wpłynie na zwiększenie efektywności. Ćwiczenia rozciągające, wzmacniające, poprawiające czucie głębokie oraz uczące przyjmowania prawidłowej postawy podczas siedzenia, chodzenia i wykonywania czynności codziennych, dopasowane do wieku i możliwości uczestnika. Wiek dojrzewania charakteryzuje się szybkim wzrostem i zwiększeniem ryzyka wad postawy. Rozwój prawidłowej postawy wpływa na sylwetkę, funkcjonowanie i ogólny stan zdrowia w wieku szkolnym i dorosłym. Dlatego też tak ważne znaczenie ma profilaktyka wad postawy i uświadamianie dzieciom i rodzicom zalet aktywności fizycznej.Program terapii przeznaczony dla dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Sopotu.
1) Oświetlenie ul. Armii Krajowej, 2) Wybrukowanie nawierzchni objazdu A. Krajowej
1) Armi Krajowej 2) Przesmyk pomiędzy A. Krajowej i Słowackiego
450 tys. zł
1) Wymiana żarników oświetlenia ul. A. Krajowej na bardziej efektywne. Odsłonięcie zakrytych przez korony drzew lamp. Dodatkowe doświetlennie przejść dla pieszych. 2) Wybrukowanie jezdni (drogi dojazdowej) do posesji ulokowanych na ul. Armii Krajowej 13, 23 (przesmym pomiędzy A. Krajowej a ul. Słowackiego) Zaniedbana od kilkudziesięciu lat droga nie wpisuje się w sopockie standardy.
Sopot – miasto otwarte – Międzykulturowe działania integrujące sopocką społeczność
na Błoniach (ul. Polna) albo w parku Północnym.
20 tys. zł
Międzykulturowe działania integrujące sopocką społeczność z migrantami - prezentacja i promocja różnorodności w trakcie lokalnego międzykulturowego festynu organizowanego w ramach obchodów Dnia Europy, lub Dni Sopotu w 2025 roku. Pomysł na projekt wychodzi z założenia, że Sopot jest otwartym miastem, które tak gościnnie przyjęło migrantów z Kurdystanu, Białorusi, uchodźców wojennych z Ukrainy oraz od wielu lat przyjmuje i skutecznie wspiera rodziny repatriantów z Kazachstanu. Nieformalna społeczna inicjatywa Klub kobiet "Przyjaciółki Sopotu", powstała przy Centrum Wsparcia Ukrainy w Sopocie w marcu 2023 roku z pomysłu ukraińskich migrantek i wspierających ich Polek-sopocianek, w ramach proponowanego projektu zamierza zaprezentować szerszej społeczności „nowe sopocianki”, ich poprzednie doświadczenie, ale również osiągniecia w Polsce po doświadczeniu emigracji z państw pochodzenia - a przez to bardziej zintegrować tę grupę imigrantek z całą społecznością Sopotu. Planowane działania: Prezentacja i promocja różnorodności w trakcie lokalnego międzykulturowego festynu organizowanego w ramach obchodów Dnia Europy, lub Dni Sopotu w 2025 roku: - organizacja foto-wystawy (promocyjno-poznawczej), z wykorzystaniem zdjęć z życia członkiń Klubu do czasu emigracji (z pracy, w rodzinie, z czasu społecznych aktywności) i po emigracji do Polski po kilku latach pobytu w Sopocie (foto-sesja dla klubowiczek i wykorzystanie otrzymanego fotomateriału, zdjęcia z aktywności i wydarzeń Klubu, oraz personalnych osiągnięć kobiet-migrantek), - organizacja i przeprowadzenie panelu dyskusyjnego z migrantkami "Silne kobiety albo kogo gościmy w Sopocie" – otwarte rozmowy na temat tego, co potrafią kobiety i jaki mają (często ukryty) potencjał – co promować będzie w oczach sopocian wizerunek kobiet-imigrantek i ich cechy mogące przyczyniać się do dobra Sopotu (wykształcenie, doświadczenie zawodowe, umiejętności i ofert rozwoju), - organizacja strefy z wystawą twórczych prac dzieci imigrantek w celu promocji ich talentów i działalności w obcym kraju (Lego-zestawy, pracy ręczne, obrazki, hafty) - organizacja strefy sieciowania z innymi organizacjami feministycznymi i pozarządowymi - co-working wielokulturowy, - strefa "Takie podobne i takie rożne" - zapoznanie się z kulturą i zwyczajami migrantów zamieszkujących na terenie Sopotu migrantów w toku otwartej rozmowy z udziałem przedstawicielek każdej narodowości przy moderacji rozmowy przez rodowitą sopociankę. Projekt będzie miał wzajemnie pożyteczny efekt: z jednej strony prezentacja migrantóww lokalnej społeczności, pokazanie kim oni tak naprawdę są, z drugiej strony - otwarcie lokalnej społeczności na 'nowych sopocian', nawiązanie wspołpracy i zaangażowanie w ich działania, ewentualnie tworzenie wspólnych projektów. Projekt ma służyć uświadomieniu, że nie tylko przedstawiciele jednego narodu pomagają, a innego z tej pomocy korzystają, ale też ci ludzie, którzy najpierw potrzebowali szybkiego wsparcia, w sytuacji gdy zdecydowali się zostać i zamieszkać w Sopocie, stali się sopocianami z własnego i bardzo świadomego wyboru, a teraz stanowią już duży kapitał ludzki, który może działać na rzecz dla rozwoju miasta, a na pewno nie powinien się zmarnować. Projekt ma przyczynić się do zwiększenia stopnia wzajemnego poznania się i integracji migrantów ze społecznością Sopotu - na zasadach szacunku, otwartości, tolerancji oraz współpracy – a przez to pomóc w kształtowaniu postaw nowych mieszkańców, adekwatnie do wyjątkowego charakteru Sopotu – w sposób życzliwy, skuteczny i naturalny.
Języki obce - dodatkowe zajęcia dla uczniów SP1, SP8, SP9 i SP10
200 tys. zł
Dodatkowe zajęcia języków obcych w sopockich publicznych szkołach podstawowych to szansa na szybszy rozwój intelektualny sopockich dzieci. W ramach projektu przewidziane jest zwiększenie ilości godzin zajęć języków obcych o dwie godziny tygodniowo dla każdej klasy, w każdej z czterech szkół podstawowych.
PSIOIDŁO DLA TWOJEGO PSA
górny Sopot – ul. 23 Marca, ul. Mickiewicza, ul. Wybickiego, Sikorskiego, centrum Sopotu – Plac Konstytucji 3 maja, ul. Marynarzy i dolny Sopot – okolice plaży.
124 tys. zł
Psy uczestniczą pełnoprawnie w życiu miasta, warto aby przystosować do tego faktu miejską infrastrukturę. Wszyscy właściciele psów wiedzą jak ważne jest ich regularne nawadnianie. Dostępnych jest kilka psioideł, jednak jest ich zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb naszych kochanych psiobywateli, którzy chcieliby w razie nagłej potrzeby zamoczyć swoje włochate pyszczki i zaspokoić pragnienie Psy uczestniczą pełnoprawnie w życiu miasta, stale się po nim poruszając wraz ze swoimi właścicielami, warto więc aby przystosować do tego faktu miejską infrastrukturę. Potrzebne są nie tylko wybiegi. Wszyscy właściciele psów wiedzą jak ważne jest ich regularne nawadnianie, szczególnie podczas długich spacerów. Noszenie przy sobie specjalnej butelki z wodą dla psa bywa dosyć kłopotliwe, na dodatek nie każdy psiak chce i umie z takiej butelki skorzystać, nie w każdym miejscu można też liczyć na pomocnego restauratora czy sklepikarza, który wystawi miskę z wodą w potrzebie. W naszym mieście dostępnych jest kilka psioideł, jednak jest ich zdecydowanie za mało w stosunku do potrzeb naszych kochanych psiobywateli, którzy chcieliby się poruszać po mieście, mogąc w razie nagłej potrzeby zamoczyć swoje włochate pyszczki i zaspokoić pragnienie. Psioidła będą także służyły ptakom i owadom, mogą także stanowić awaryjne ujęcia wody dla ludzi. Jak wynika z informacji uzyskanych od Aqua Sopot możliwa jest wymiana już istniejących wodopojek na wodopojki z miską dla psa, co umożliwiło by stworzenie psioidła, poprzez montaż misek, a także montaż nowych wodopojek.
Badania w kierunku wykrycia raka jądra również dla młodych mężczyzn
30 tys. zł
Rak jądra to jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn. Może być nowotworem o dobrym rokowaniu pod warunkiem wczesnej diagnozy i odpowiedniego leczenia. Zachorowalność na złośliwe guzy jądra jest największa w grupie wiekowej 15-35 lat, ale jest także wykrywane w późniejszym wieku. Badanie obejmuje m.in.badanie lekarskie,usg i jeśli jest podejrzenie guza, również badania krwi. Rak jądra to jeden z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn. 60% przypadków raka jądra stanowią nienasieniaki, a pozostałe 40% nowotworów jądra to tzw. nasieniaki, które wywodzą się z komórek rozrodczych. U starszych mężczyzn najczęstszym nowotworem jądra są chłoniaki oraz rzadziej – nowotwory sznurów płciowych. Szacuje się, że rak jądra stanowi około 1% ogółu nowotworów złośliwych występujących u mężczyzn. Zachorowalność na złośliwe guzy jądra wynosi 3 na 100 000 mężczyzn i jest największa w grupie wiekowej 15-35 lat. Rak jądra jest nowotworem o dobrym rokowaniu pod warunkiem odpowiedniego leczenia. Czynnikiem sprzyjającym skutecznej terapii jest wykrycie guza jądra na wczesnym etapie zaawansowania. Podstawową rozpoznania klinicznego raka jądra jest badanie fizykalne, którego doskonałym uzupełnieniem jest ultrasonografia. Z pomocą badanie USG można wykryć bardzo małe zmiany znajdujące się w mosznie i jądrze. W wielu krajach zaleca się młodym mężczyznom samobadanie jąder raz w miesiącu, analogicznie do samokontroli piersi, którą powinny przeprowadzać kobiety. W celu oceny stopnia zaawansowania procesu chorobowego wykonuje się morfologię i badania biochemiczne (parametry wątrobowe i nerkowe), badanie stężenia markerów nowotworowych (beta-HCG, AFP, LDH) i inne szczegółowe badania. Źródło: Rak jądra – objawy, leczenie i rokowania https://www.zwrotnikraka.pl/rak-jadra-objawy-leczenie/
Bezpłatne zajęcia w formie sesji RPG dla początkujących
10 tys. zł
Gry fabularne (RPG) to gry, do których potrzebna jest tylko kartka papieru, ołówki, kostki do gry, wyobraźnia i grupa osób. Jedna z nich jest mistrzem gry i opowiada historię. Pozostałe są graczami, które wcielają się w bohaterów tej opowieści. Projekt zakłada utworzenie kilku grup (dzieci, młodzież, seniorzy), które spotykałyby się raz na dwa tygodnie, by grać w gry RPG pod okiem mistrza gry. Gry fabularne (RPG) to gry, do których potrzebna jest tylko kartka papieru, ołówki, kostki do gry, wyobraźnia i grupa osób. Jedna z nich jest mistrzem gry i opowiada historię. Pozostałe są graczami, które wcielają się w bohaterów tej opowieści. Projekt zakłada utworzenie kilku grup (dzieci, młodzież, seniorzy), które spotykałyby się raz na dwa tygodnie, by grać w gry RPG. Projekt zakłada utworzenie kilku grup, w zależności od zainteresowania. Każda z nich spotykałaby się raz na dwa tygodnie z osobą prowadzącą zajęcia (mistrzem gry), żeby rozegrać sesję RPG trwającą od 1,5h (w przypadku dzieci) do 3h (dorośli). Gry RPG zyskują coraz większą popularność i stanowią doskonałą formę rozrywki rozwijającą wyobraźnię, współpracę oraz poszerzającą kompetencje społeczne. Gry RPG sprawdzają się w każdej grupie wiekowej, dlatego warto propagować je zarówno wśród młodzieży, dzieci jak i dorosłych. Zajęcia mogłyby się odbywać w MDK albo innym budynku dostępnym dla miasta Sopot.
WIELKA DRAMA
Chopina 32
10 tys. zł
Warsztaty teatralne dla zainteresowanych, odbywające się przy ulicy Chopina, w Sopocie. Jesteś to jesteś, nie ma Cię, to cię nie ma. Pod koniec może coś wystawimy. Zapraszam serdecznie! Warsztaty WIELKA DRAMA to ognisko teatralne, dla dzieci, młodzieży lub dorosłych, w zależności od zebranej grupy (dzieci/młodzież i młodzież/dorośli). Zakładana liczebność grupy: do 8 osób. Podczas zajęć trenujemy warsztat teatralny: dykcję, motorykę i prezencję i wrażliwość sceniczną. Głównym celem jest rozwijanie umiejętności, pamięci, pewności siebie, które daje teatr i stworzenie dla Sopocian naturalnego miejsca integracji. Po utworzeniu się grupy (od 3 chętnych osób) rozpoczniemy spotkania raz w tygodniu. Podczas zajęć będziemy skupiać się na ćwiczeniach warsztatowych dykcji, prezencji scenicznej, improwizacji. Jeżeli będzie w nas chęć, na zorganizujemy przedstawienie.
Modlitwa Lasu – blaganie lesnych ostepow do czlowieka
Lysa Gora
20 tys. zł
Modlitwa Lasu – ponad 1000 letni blagalny krzyk lesnych ostepow do serca czlowieka. Wyryta na zwyklych deskach, pochodzaca z Portugalii modlitwa lasu zdobyla olbrzymia popularnosc w Kanadzie I USA. Zdobi wejscia na szlaki ostepow lesnych Ameryki Polnocnej. Magia tej modlitwy wzrusza kazdego kto ja czyta sercem. Zobacz link: https://www.youtube.com/watch?v=rusNnf7H6d8 Liczaca sobie ponad 1000 lat poruszajace kazde serce blaganie lesnych ostepow do czlowieka. Wyryta na zwyklych deskach, pochodzaca z Portugalii modlitwa lasu zdobyla olbrzymia popularnosc w Kanadzie I USA. Widnieje przy wejsciu na szlaki ostepow lesnych Ameryki Polnocnej. Magia tej modlitwy wzrusza kazdego kto ja czyta sercem. Jest to zawieszona na lancuchach, umocowanych do poprzecznej belki spoczywajacej na dwoch drewnianych slupch, zbita z desek tablica o wymiarach 1.6 na 2m z wyrytym napisem o nastepujacej tresci: MODLITWA LASU JESTEM SERCEM TWEGO DOMOWEGO OGNISKA W CZASIE CHLODNYCH ZIMOWYCH NOCY, PRZYJACIELSKIM CIENIEM CHRONIACYM CIE OD LETNIEGO SLONCA, MOJE OWOCE SA ODSWIEZAJACYM NEKTAREM GASZACYM TWE PRAGNIENIE W CZASIE PODROZY. JESTEM BELKA WSPIERAJACA TWOJ DOM, BLATEM TWEGO STOLU, LOZKIEM NA KTORYM SPOCZYWASZ, I TARCICA Z KTOREJ ZBUDOWANA JEST TWOJA LODZ, JESTEM REKOJESCIA TWOJEJ MOTYKI, DRZWIAMI TWEGO DOMOSTWA, DREWNEM TWEJ KOLYSKI, ORAZ POWLOKA TWOJEJ TRUMNY. JESTEM CHLEBEM ZYCZLIWOSCI I KWIATEM PIEKNOSCI. PRZECHODNIU, WSLUCHAJ SIE W MOJA MODLITWE. NIE KRZYWDZ MNIE. TEN WZRUSZAJACY NAPIS UMIESZCZANY JEST W OSTEPACH LESNYCH PORTUGALII OD PONAD 1,000 LAT Zobacz link: https://www.youtube.com/watch?v=rusNnf7H6d8 Projekt ten mialby sluzyc jako duchowa inspiracja mieszkancom Sopotu, nade wszystko dzieciom.
Zegar wieżowy kościoła p.w. Św. Jerzego.
plac 3-go Maja 2
270 tys. zł
Tarcze zegarowe z wieży kościelnej wymagają renowacji. Cztery tarcze są nieczytelne, a mechanizmy nie funkcjonują Pamiętamy czasy, gdy zegar działał, a jego złocone cyfry były widoczne w promieniach słońca. Celem projektu jest powrót do pierwotnych wartości estetycznych i technicznych, elementu będącego jednym z najbardziej eksponowanych zabytkowych detali miasta Sopotu. Podczas prac renowacyjnych w latach minionych wykonano odnowienie tarczy zegarowej prawdopodobnie w błędny sposób. Litery oraz wskazówki wykonano niezbyt starannie , przy pomocy pędzla, tło pomalowane farba która widocznie uległa degradacji. Użycie niewłaściwych technologicznie farb bez podkładów reaktywnych oraz postępująca korozja podkładu metalowego wpłynęły na osypywanie się malatur , zaś sztuczne złoto uległo korozji i utraciło swój blask. Zły stan zachowania tarczy zegarowej wpływa na brak czytelności, mechanizm nie funkcjonuje. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków pod nr 846( dawny 730 z dnia 12.08.1976). Istnieje dokumentacja konserwatorska wykonana na zlecenie parafii. Należy wykonać rozeznanie stanu i rodzaju mechanizmu zegarowego. Kościół znajduje się w centrum Sopotu w wyeksponowanym miejscu na szczycie głównej ulicy i jest dominującym elementem panoramy historycznego miasta. Przywrócenie wartości estetycznych i technicznych zegara przywróci wartości historyczne i zwiększy atrakcyjność Miasta. Świątynia jest bardzo licznie odwiedzana przez turystów i mieszkańców. W kościele odbywają się koncerty muzyki kościelnej np. Sopockie Wieczory Organowe, cykliczne Koncerty Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, koncerty muzyki kameralnej, odbywają się msze z okazji patriotycznych, narodowych Świąt z udziałem Mieszkańców, Kombatantów i władz Miasta.
Centrum Edukacji Energii Odnawialnej w Sopocie
20 tys. zł
Projekt zakłada organizację zajęć dla dzieci oraz dorosłych na temat dotyczących sposobów produkcji energii odnawialnej z wody wiatru i słońca. W ramach projektu stworzone zostałaby mini elektrownie wiatrowa, fotowoltaiczna oraz wodna. Organizacja zajęć dla dzieci oraz dorosłych na temat dotyczących sposobów produkcji energii odnawialnej z wody wiatru i słońca. W ramach projektu stworzone zostałaby mini elektrownie wiatrowa, fotowoltaiczna, wodna oraz pompowo - szczytowa. Wyjaśniane byłyby zasady pozyskiwania prądu, jego przesyłania oraz magazynowania. Edukacyjna turbina prądotwórcza zamontowana byłaby na Potoku Babidolskim, na gotowej konstrukcji betonowej tuż poniżej przepustu pod torami kolejowymi. Elektronia pompowo - szczytowa przy stawie Obodrzyców, turbina wiatrowa na szczycie Łysej Góry zaś na sopockich błoniach.
Opinia pozytywna co do realizacji zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Zgoda autora na ograniczenie zakresu projektu do części edukacyjnej.
Targi śniadaniowe
Sopocki Rynek Non-Stop
60 tys. zł
Sopocki Rynek to przestrzeń, która w każdą niedzielę mogłaby wypełniać się targiem śniadaniowym. Idealny dostęp do infrastruktury technicznej, dobrze skomunikowana przestrzeń to atuty tej przestrzeni. Zadaszenie i toalety z pewnością sprzyja organizacji tego typu wydarzenia.
Kosze na śmieci zabezpieczone przeciwko dzikom
50 tys. zł
Miejskie kosze na śmieci zabezpieczone stalowymi nakładkami, aby zapobiec wybierania odpadów przez dziki. Diziki stały się ogromnym problemem w Sopocie i nie tylko. Za przykładem innych miast kosze miejskie powinny być zabezpieczane stalowymi nakładkami w celu niedopuszczenia do wyciągania resztek przez dziki. Dodaje przykładowe zdjęcia z innych miast, jak wyglądają takie nakładki mniej więcej.
Badania Cytologiczne i USG narządów rodnych - w kierunku wykrywania raka szyjki macicy dla Kobiet (poniżej 25 i powyżej 64 roku życia).
80 tys. zł
Badania Cytologiczne i USG narządów rodnych - w kierunku wykrywania raka szyjki macicy dla Kobiet W Polsce każdego roku notuje się około 3000 zachorowań na raka szyjki macicy. Liczba zgonów z powodu choroby wolno, ale systematycznie zmniejsza się. Bardzo pomocne w tym kontekście są badania przesiewowe (skrinig) w kierunku raka szyjki macicy czyli badanie cytologiczne oraz badania USG W toku przeprowadzonych analiz udało się jasno wykazać, że w przypadku przedinwazyjnego raka szyjki macicy można uzyskać aż 99,9% wyleczeń. Podkreśla to rolę, jaką odgrywa znajomość wczesnych objawów raka szyjki macicy oraz szybka diagnostyka i wykrycie choroby na wczesnym etapie. Jak podkreślają eksperci – warto poddawać się badaniom profilaktycznym (przede wszystkim badaniu cytologicznemu). W Polsce każdego roku notuje się około 3000 zachorowań na raka szyjki macicy. Liczba zgonów z powodu choroby wolno, ale systematycznie zmniejsza się. Bardzo pomocne w tym kontekście są badania przesiewowe (skrinig) w kierunku raka szyjki macicy czyli badanie cytologiczne. źródło: Rak szyjki macicy – objawy, przyczyny, diagnostyka https://www.zwrotnikraka.pl/objawy-raka-szyjki-macicy/
Sterylizacja Kotów Właścicielskich I Wolnożyjących
m. Sopot
40 tys. zł
dofinansowanie zabiegów sterylizacji zwierząt - jest wiele osób zajmujących się kotami, a nie będących w stanie pokryć kosztów tych zabiegów. korzyści są oczywiste.
Okręg 1
Park Północny
Park PÓŁNOCNY Sopot
1A 85 tys. zł
Poprawa infrastruktury w parku PÓŁNOCNYM poprzez zwiększenie ilości ławek oraz koszy na śmieci. Park PÓŁNOCNY jest fantastycznym miejscem wypoczynku dla mieszkańców i odwiedzających Sopot turystów. Niestety, zbyt mała ilość ławek nie pozwala się w pełni cieszyć tym pięknym miejscem. Musimy pamiętać także o tym, że w naszym mieście jest wiele osób w podeszłym wieku, które chętnie korzystają z wypoczynku w parku. Zwiększenie ilości ławek zapewni lepszy wypoczynek w parku.
Remont chodnika przy ul.Grunwaldzkiej od nr 84 do 68
1B 320 tys. zł
Remont chodnika przy Grunwaldzkiej 84-64 kontynuacja kostki z ul. 3-go Maja Chodnik jest bardzo uszkodzony przez korzenie drzew topoli przy Barze Bursztyn. Chodnik utrudnia poruszanie się na wózku inwalidzkim itp.
Wiata rowerowa przy CKU w Sopocie
przy Centrum Kształcenia Ustawicznego
1B 33 tys. zł
Wiata rowerowa wraz ze stojakami rowerowymi przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie. Z placówki korzysta wielu Sopocian, zarówno kształcąc się na Uniwersytecie III wieku, jak również w szkołach zawodowych. Wielu z nich przyjeżdża rowerami na zajęcia.
stojaki rowerowe przy wejściach na plażę
wszystkie wejścia na plaże
1A i 1B 300 tys. zł
Budowa stojaków rowerowych przy wejściach na plaże w Sopocie . W Gdańsku są ale w Sopocie nie ma co powoduje ze rowerzyści w dużej liczbie poruszający się drogą rowerowa wzdłuż plaży przyczepiają rowery do czego się da albo wprowadzają na plaże
reperacja zdewastowanego totalnie naszego podwórka
ul. F. CHOPINA 25, 21, 23
1B 140 tys. zł
skandaliczne zdewastowanie podwórka. natychmiastowa reperacja, gdyż stanowi duże zagrożenie dla wszystkich którzy korzystają a w szczególności dla mieszkańców domów przy ul. f. chopina 21, 23, 25. skandaliczne zdewastowanie podwórka. natychmiastowa reperacja, gdyż stanowi duże zagrożenie dla wszystkich którzy korzystają a w szczególności dla mieszkańców domów przy ul. F. Chopina 21, 23, 25. deweloper, który zbudował dom 27 i 28 o dużo za duże bezprawnie powinine to podwórko zreperować na koszt własny. właśnie sąsiadka miała dość poważny wypadek na tym podwórku jaka tragedia ma nastąpić, żeby ruszyć sumienia. prosimy nie lekceważyć tego!!! zapraszamy na kontrol. nie lekceważyć. proszę nie lekceważyć!!! proszę nie lekceważyć!!!
Święto Mieszkańców ulicy Chopina i ich Przyjaciół
1B 10 tys. zł
Projekt ten ma służyć integracji Sopocian i lepszemu poznaniu się. Nawiązanie bliższych relacji da możliwość wzajemnego wspierania się i pomocy, co przyczyni się do zabudowania atmosfery życzliwości. Realizacje projektu chciałabym osiągnąć przez zorganizowanie festynu, w trakcie którego będziemy wspólnie gotować i rozmawiać o zdrowym żywieniu, o historii Sopotu okraszonego częścią artystyczną. Projekt zamierzam zrealizować organizując festyn dla Mieszkańców ulicy Chopina i ich Przyjaciół. Chciałabym aby społeczność sąsiedzka miała możliwość poznania się, poznania swoich potrzeb i nawiązania bliższych relacji. Dzięki temu możemy stać się dla siebie wsparciem w codzienności i lepiej funkcjonującą wspólnotą sąsiedzką. Bardzo ważnym aspektem tego przedsięwzięcia będzie możliwość włączenia do społeczności sąsiedzkiej osób samotnych i wykluczonych z innych powodów. Festyn realizowany byłby na trzech płaszczyznach: artystycznej, edukacji prozdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego odżywiania oraz edukacji historycznej. Część artystyczna będzie składała się z performance w wykonaniu lokalnej grupy teatralnej oraz części muzycznej w wykonaniu sopockiej artystki. Część prozdrowotna obejmuje prezentację zasad zdrowego odżywiania połączoną ze wspólnym gotowaniem pod kierunkiem sopockiego specjalisty w dziedzinie promowania zdrowego stylu życia. Część edukacji historycznej z zakresu historii ulicy Chopina oraz miasta Sopotu będzie przedstawiona przez mieszkańca ulicy Chopina wieloletniego pasjonata historii Sopotu. Festyn planowała bym zrobić na odcinku ulicy Chopina miedzy ulicą Kościuszki i Sobieskiego lub jeżeli nie będzie to możliwe na skwerze na końcu ulicy Chopina i ulicy Grunwaldzkiej.
Zajęcia gimnastyczne
1A i 1B 78 tys. zł
Zajęcia z Trauma Release Exercises - zajęcia raz na dwa tygodnie Zadbajmy o ciało i umysł, Poradźmy sobie z napięciami i stresem poprzez pracę z ciałem. Mindfulness zajęcia cotygodniowe joga - zajęcia cotygodniowe gimnastyki i rehabilitacji kręgosłupa, - zajęcia dwa razy w tygodniu warsztaty wg metody Lowena - kilkudniowe warsztaty raz w miesiącu Zadbajmy o ciało i umysł, Poradźmy sobie z napięciami i stresem poprzez pracę z ciałem. Zajęcia z Trauma Release Exercises - zajęcia raz na dwa tygodnie Mindfulness zajęcia cotygodniowe joga - zajęcia cotygodniowe gimnastyki i rehabilitacji kręgosłupa, - zajęcia dwa razy w tygodniu warsztaty wg metody Lowena - kilkudniowe warsztaty raz w miesiącu
Ochrona skarpy sopockiej przed zanieczyszczaniem
Wzdłuż ulicy J.Winieckiego na odcinku J.Goyki-Majkowskiego
1A 100 tys. zł
Skarpa sopocka jest pod ochroną, kilka lat temu wejście na nią utrudniało metalowe ogrodzenie na murku wzdłuż ulicy J.Winieckiego. Niestety, ogrodzenia już nie ma, przyjezdni, którzy parkują samochody na ul. Winieckiego traktują skarpę jako WC. Proponuję utrudnić wejście na skarpę na odcinku ul.Goyki-Majkowskiego poprzez zasadzenie wzdłuż murku u dołu skarpy krzewów kolczastych, np dzikiej róży. Mieszkam w domu usytuowanym na skrzyżowaniu ulic M.Mokwy i J.Winieckiego. Problem, który opiszę, jest całoroczny, ale nasila się, gdy tylko nadejdą ciepłe dni. Cała ulica Winieckiego jest wtedy zastawiona samochodami przyjezdnych, którzy po powrocie z plaży, deptaka i innych atrakcji przypominają sobie, że do podróży powrotnej trzeba przygotować się-często słyszę słowa ojców: "dzieci, ja nie będę się już zatrzymywać, kto ma coś do zrobienia, proszę za krzaki". Uważam, że trzeba takie praktyki utrudnić, proponuję zasadzenie u dołu skarpy, wzdłuż murku, na odcinku ul.ul. Goyki-Majkowskiego, krzewów kolczastych, które trudno będzie sforsować. Moim zdaniem, najlepsze byłyby krzewy dzikiej róży, które dodatkowo pełniłyby rolę estetyczną. Nadmieniam, że jeszcze kilka lat temu wejście na skarpę utrudniał metalowy płot, ale został zdemontowany, przy czym prezydent Karnowski, pytany o ciąg dalszy, obiecał postawienie nowego. Moim zdaniem, nowy płot jest gorszym rozwiązaniem, gdyż wymagać będzie nieustannej, kosztownej konserwacji.
Zajęcia sportowe dla naszych dzieci.
Szkoły w okręgu 1A i 1B.
1A i 1B 100 tys. zł
Dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży w grach zespołowych i indywidualnych. Aktywizacja i zainteresowanie sportem nasze Sopockie dzieci i młodzież. Zajęcia sportowe mogą odbywać się w szkole. Zajęcia mogą być prowadzone przez nauczyciela lub wynajętego Trenera do danej dyscypliny sportu , która dana szkoła wybierze. Działania to aktywizacja naszych dzieci i młodzieży w naszych szkołach. Pomogą w dobrym samopoczuciu i zainteresowaniu najmłodszych daną dyscypliną sportu.
Popołudnia z pasją
Szkoła podstawowa nr 7 oraz dolny Sopot
1A 80 tys. zł
Oferta zajęć pozalekcyjnych dla dzieci m.in. ze SP nr 7 i oraz Dolnego Sopotu. Celem projektu jest urozmaicenie czasu i rozwijanie pasji dzieci w wieku szkolnym (6-10 lat) poprzez zajęcia z języka angielskiego (nauka przez zabawę), podstaw szachów i gier planszowych, a tym samym ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych. Zajęcia będą odbywały się na terenie szkoły SP nr 7 w Sopocie. Głównym założeniem projektu jest zachęcanie dzieci do spędzania czasu wolnego z rówieśnikami, a tym samym ograniczenie korzystania z urządzeń elektronicznych, takich jak telefon komórkowy. Cel te chcemy zrealizować poprzez naukę i zabawę - zajęcia z języka angielskiego, podstaw szachów i gier planszowych - w grupie rówieśniczej co pozwoli na integracje dzieci, nabywanie oraz rozwijanie umiejętności językowych i społecznych. Projekt zakłada zajęcia z języka angielskiego raz w tygodniu, 45 -60 min, dla poszczególnej kategorii wiekowej. Zajęcia z podstaw szachów i gier planszowych - raz w tygodniu, 45 -60 min, grupa mieszana. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym (6-10 lat), m.in. ze szkoły podstawowej nr 7 oraz Dolnego Sopotu.
naprawa drogi dojazdowej i dojścia do domu
Sopot, ul. Chopina 21, 23, 25, 27
1B 100 tys. zł
Dojście i jednocześnie dojazd od ulicy do domów Chopina 21, 23, 25 i 27 jest tragiczny. Przez lata był rozjeżdżany, dewastowany i ani razu nie naprawiany - w tej chwili jest to w tragicznym stanie. Mieszkam przy Chopina 23/2 od 1945 r. Dojście i jednocześnie dojazd od ulicy do domów Chopina 21, 23, 25 i 27 jest tragiczny. Przez te wszystkie lata był stale rozjeżdżany, dewastowany i ani razu nie naprawiany - w tej chwili jest to w tragicznym stanie. Mam 91 lat, jestem sobą niepełnosprawną w najwyższym stopniu i parokrotnie zaliczyłam tu w ostatnich latach ciężkie upadki, łącznie ze złamaniem kręgosłupa ldźwiowego krąg L1 oraz ciężkiego uszkodzenia prawego biodra. Bardzo proszę o naprawę tej drogi, gdyż te dziury, wyboje i wertepy stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia naszej małej społeczności. Ilona Pohoska, ul. Chopina 23/2
naprawa drogi dojazdowej i dojścia do domu - sopot Chopna 23
Sopot Chopina 21, 23, 25, 27
1B 100 tys. zł
podwórko jest długie, pełne niebezpiecznych dziur, wystających płyt chodnikowych, nierówności. w dni deszczowe lub śnieżne praktycznie uniemożliwia to bezpieczne dojście do naszych posesji mieszkam przy ulicy chopina 23/2 od ponad 60 lat i nigdy do tej pory stan drogi plus chodniczka nie był w tak tragicznym stanie w dni deszczowe lub śnieżne praktycznie uniemożliwiający bezpieczne dojście do naszych posesji w wymienionych posesjach mieszkają osoby starsze w tym moja 91 letnia mama mająca i grupę inwalidzką. osoby te nie mają możliwości bezpiecznie wyjść z domu i dotrzeć do ulicy. podwórko jest długie, pełne niebezpiecznych dziur, wystających płyt chodnikowych, nierówności mama moja wielokrotnie się tam przewróciła włącznie ze złamaniem kręgosłupa l1 prosimy o pomoc i interwencje
Zapewnienie mieszkańcom Sopotu większej puli darmowych kodów do aplikacji Legimi służacej do czytania i słuchania książek (do 50 kodów na filię biblioteki)
Sopoteka ul. Tadeusza Kościuszki 14
1B 50 tys. zł
Proponuje się zwiększenie puli kodów do aplikacji Legimi do 50 na jedną filię biblioteki. Liczba darmowych kodów, które można otrzymać w bibliotece jest ograniczona. Każdego miesiąca sopoccy czytelnicy odchodzą z kwitkiem, bo kodów zwyczajnie brakuje, otrzymuje je ok. 10-12 pierwszych osób, które zgłoszą się pierwszego dnia miesiąca w bibliotece.
Chodnik w poprzek Placu Rybaków z kostki granitowej zamiast betonowych płyt chodnikowych
1B 100 tys. zł
Plac Rybaków to jedna z wizytówek Sopotu. Urokliwe domki rybackie, plac porośnięty sosnami, jezdnie i chodniki z kamiennej kostki, stylowe latarnie. Jedynym elementem nie pasującym do stylowego otocznia jest chodnik w poprzek placu z nierównych betonowych płyt chodnikowych. Proponuję zastąpić je drobną kostką granitową z jakiej wykonane są wszytki chodniki na placu.
Ekologicznie przeciw komarom! Montaż budek lęgowych dla nietoperzy.
1A i 1B 6 tys. zł
Projekt będzie realizowany na zasadzie montażu budek lęgowych dla nietoperzy oraz drobnych ptaków owadożernych na elewacjach bloków, wieżowców, kamienic, czy na drzewach w mieście.
Uwaga jeż !
1A i 1B 10 tys. zł
Zamontowanie tablic ostrzegających o możliwości pojawienia się jeży na drodze. W wielu miejscach w Sopocie można zauważyć obecność jeży. Aby chronić te lubiane i pożyteczne zwierzęta warto zamontować tablice ,,uwaga jeże'' tam. gdzie stwierdzono ich pojawianie się. Byłby to przyczynek do ochrony przyrody i podkreślenie bogactwa fauny miasta. Takie tablice można już zobaczyć np. w Lublinie, Wrocławiu czy Katowicach. Chodzi o wyczulenie kierowców ( może też rowerzystów) na ewentualność pojawienia się jeży na drodze czy ścieżce rowerowej.
Fortepian plenerowy na Placu Przyjaciół Sopotu
1A i 1B 200 tys. zł
Fortepian plenerowy na Palcu Przyjaciół Sopotu byłby dobrym uzupełnieniem różnych funkcji, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat. Fortepian plenerowy na Placu Przyjaciół Sopotu byłby dobrym uzupełnieniem różnych funkcji, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat.
Lasek Karlikowski
1B 25 tys. zł
Rewitalizacja lasku zwłaszcza od strony północnej (mieszkańców): - nowe nasadzenia sosen, drzew liściastych i krzewów w miejsce wyciętych kilka lat temu dorodnych świerków, dębów i akacji, posadzone sosenki w większości uschły. - ogrodzenie od strony północnej (mieszkańców) do końca granicy Lasku głazami narzutowymi lub przybicie poziomych żerdzi do istniejących słupków, zapobiegnie to parkowaniu samochodów i motocykli latem.
dbałość o pamiątki historyczne
Granica Sopot-Gdynia
1A 50 tys. zł
na granicy sopotu i gdyni znajdują się resztki posterunku granicznego - kanał do kontroli celnej - samochodów. jest to zaniedbane miejsce, o wartości historycznej. byłoby wlaściwe zadbanie o resztki historii tego miejsca. może współpraca sopotu i gdyni pozwoliłaby wyeksponować to w sposób taki, aby widoczny był chociaż znak, że była tam granica.
oświetlenie dojścia do budynku
ul. Młyńska
1A 150 tys. zł
od ul. haffnera prowadzi krótki odcinek ul. młyńskiej (prostopadły do haffnera) - całkowicie nieoświetlony. po zmroku dojście jest zupełnie ciemne, zadrzewione. bardzo przydałoby się jakiekolwiek oświetlenie np. 2 latarnie, oświetlenie ledowe lub lampy na ruch. w ośrodku ty odbywają się w godzinach popołudniowych, wieczornych zajęcia, m.in. lekcje dla cudoziemców.
Okręg 2
Wykonanie schodów do wejścia bocznego do Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie
Okrzei
2A 70 tys. zł
Budowa schodów do wejścia bocznego od ulicy Okrzei do Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie. Projekt budowy schodów do wejścia bocznego od ulicy Okrzei do Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie będzie służył dzieciom i rodzicom. Wejście pod górkę po wydeptanej ścieżce a w czasie deszczu w błocie nie jest wygodne. Wystarczyłyby schody chociaż drewniane by podejście i zejście stało się komfortowe.
Strefa wypoczynku i miejsce do integracji na terenie Sopockich Błoni
SOPOCKIE BŁONIA
2A 150 tys. zł
Projekt zakłada utworzenie otwartej strefy wypoczynku i miejsca do integracji na terenie Sopockich Błoni. W ramach projektu, teren Błoni miałby zostać doposażony w stoły do gry w szachy i warcaby oraz zacienione miejsca do siedzenia. W okresie letnim mogłyby zostać postawione różnej wielkości tzw. dysze wodne, które dają niewielką mgiełkę wodną. Projekt zakłada utworzenie otwartej strefy wypoczynku i miejsca do integracji na terenie Sopockich Błoni. Sopockie Błonia są już zagospodarowane w pole do minigolfa, plac zabaw dla dzieci, miejsca do grilowania i miejscami wydzielonymi na ognisko. W ramach projektu, teren miałby zostać doposażony w stoły do gry w szachy i warcaby oraz zacienione miejsca do siedzenia. W okresie letnim mogłyby zostać postawione różnej wielkości tzw. dysze wodne, które dają niewielką mgiełkę wodną. W ten sposób powstałby kolejny element infrastruktury Sopockich Błoni, dzięki czemu stałyby się one jeszcze bardziej kompletne jako przestrzeń do aktywnego spędzania czasu z rodziną i bliskimi.
Zadaszony parking rowerowy pod SP8
SP8 przy ul. Golca
2A 131 tys. zł
Stworzenie bezpiecznego miejsca do parkowania rowerów i hulajnóg przez uczniów szkoły Stworzenie bezpiecznego, zadaszonego miejsca do parkowania rowerów i hulajnóg przez uczniów szkoły. Parking zrealizowany na ogrodzonym terenie szkoły, możliwie blisko wejścia do budynku. Zastąpi stare i niewygodne stojaki rowerowe przed wejściem. Zmniejszy potrzebę dowożenia dzieci samochodami.
Błonia-oswitlenie ścieżki
2A 90 tys. zł
Propozycja oświetlenia ścieżki łączącej ulice Łokietka 55L i budynków należących do firmy Aqua-Sopot na terenie Błoni . W okolicy mieszka dużo osób z małymi dziećmi i turystów ktorzy korzystają z terenów zielonych i placów zabaw lub udają się w kierunku morza . Ścieżka biegnie wśród gęstych zarośli i po zmierzchu można się tu czuć nieswojo .Oświetlenie znacząco poprawi bezpieczeństwo . Projekt wymaga zainstalowania punktów świetlnych ok .10 .Ma to służyć okolicznym mieszkańcom i turystom korzystających z terenów zielonych . Głównie chodzi o poprawę bezpieczeństwa dla kobiet i ich dzieci korzystających z placów zabaw znajdujących się na terenie Błoni.
Mural nad Lewiatanem
Ściana budynku należącego do Spółdzielni Kolejarz.
2A 50 tys. zł
Projekt zakłada namalowanie muralu na ścianie bloku przy ulicy 3 Maja 17, widocznej nad sklepem Lewiatan. Rada Osiedla proponuje motyw morski. Mural uatrakcyjni okolicę w często uczęszczanym miejscu. Będzie widoczny zarówno dla pieszych jak i dla kierowców. Dokładny projekt muralu powinien być zatwierdzony przez Radę Osiedla Kolejarz Sopot.
Budowa ścieżki spacerowej na terenie Hipodromu z ławkami, tablicami i oświetleniem
wzdłuż terenu wyścigów konnych.
2A 40 tys. zł
Projekt zakłada stworzenie nowej, atrakcyjnej ścieżki spacerowej na terenie Hipodromu, która zapewni mieszkańcom oraz odwiedzającym wyjątkowe doświadczenie spaceru wśród zieleni i przyrody. Ścieżka ta nie tylko umożliwi aktywny wypoczynek, ale także stanie się miejscem, które przyczyni się do integracji społeczności lokalnej, a także umożliwi poznanie historii sopockiej ikony - Hipodromu. Głównym celem naszego projektu jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do przyjemnych i bezpiecznych terenów rekreacyjnych, które będą sprzyjać aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Ścieżka spacerowa zostanie odpowiednio zaprojektowana i oznakowana, aby umożliwić zarówno spacery rodzinne, jak i treningi biegowe lub rozgrzewkę dla zawodników przed zawodami. Ważnym elementem naszego projektu jest również zapewnienie komfortu i wygody dla użytkowników. Dlatego też planujemy zainstalować liczne ławki wzdłuż ścieżki, które będą zapraszać do krótkiego odpoczynku i kontemplacji przyrody. Dodatkowo, odpowiednie oświetlenie zostanie zainstalowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom również po zmroku, umożliwiając korzystanie ze ścieżki także wieczorami. Budowa ścieżki spacerowej na terenie Hipodromu nie tylko poprawi jakość życia mieszkańców, ale również zachęci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz do korzystania z bogactwa przyrody. To inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie społeczności lokalnej, a także sposób na zachowanie i wykorzystanie potencjału terenów zielonych w sercu naszego miasta.
Rewitalizacja krzaczowiska za działkami na Łokietka
Błonia, za działkami na Łokietka.
2A 175 tys. zł
Projekt przewiduje prześwietlenie zdziczałej roślinności i posprzątanie, wyznaczenie ścieżek. Przekształcenie krzaczowiska na miejsce przyjazne dla wszystkich mieszkańców. Teren za działkami na Łokietka jest miejscem przebywania miłośników trunków wszelakich, w której często podrzucane są śmieci z działek. Projekt zakłada prześwietlenie zdziczałej roślinności i posprzątanie, wyznaczenie ścieżek. Przekształcenie krzaczowiska na miejsce przyjazne dla wszystkich mieszkańców.
Teatr Letni - scena edukacyjno-rekreacyjna
Szkoła Podstawowa Armii Krajowej 50/54
2B 100 tys. zł
Teatr Letni - drewniana scena edukacyjno-rekreacyjna przy Szkole Podstawowej nr 1 w Sopocie Projekt zakłada budowę drewnianej sceny na ogólnodostępnym ogrodzonym terenie zielonym przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Armii Krajowe w Sopocie. Scena będzie Teatrem Letnim - miejscem, w którym będą się odbywać szkolne wydarzenia w plenerze. Będzie także spełniała funkcję "zielonej klasy" do prowadzenia lekcji na świeżym powietrzu. Na scenie będzie można ćwiczyć jogę, zorganizować imprezę karaoke, piknik rodzinny, albo po prostu spotkać się i zagrać w planszówki. Scena będzie dodatkową atrakcją dla dzieci, które spędzają czas po lekcjach w świetlicy. Ma to być obiekt otwarty z drewnianym podestem i miękkim dachem w formie żagla. Przewidywana powierzchnia: ok. 20 m2. Scena będzie wyposażona w przyłącze elektryczne.
rondo na ul. Polnej opodal rynku
2A 400 tys. zł
wykonanie ronda na skrzyżowaniu ul. Polnej i ul. Bartosza Głowackiego Rondo w tym miejscu to pomalowane kółko, wytarte i słabo widoczne. Wnioskuję o wykonanie ronda z prawdziwego zdarzenia - bezpiecznego i widocznego.
nawierzchnia odnogi ul. Wybickiego
2B 230 tys. zł
Bardzo zły stan nawierzchni z płyt na drodze będącej jednocześnie traktem pieszym (b.wąski chodniczek) Duże nierówności powodują zagrożenie przy poruszaniu się pieszych. Niezbędna jest wymiana nawierzchni wraz z podbudową oraz o ile to możliwe wydzielenie sensownej szerokości jednostronnego chodnika. Konieczne jest ustawienie luster zarówno na skrzyżowaniu tego odcinka Wybickiego z dojazdem od strony szeregów garaży (bardzo zła widoczność i możliwość kolizji) oraz na włączeniu tej odnogi Wybickiego w główną ulicę Wybickiego ze względu na parkujące samochody i tym samym bardzo ograniczoną widoczność przy włączaniu się do ruchu.
Bezpłatne zajęcia sportowe przy Stawie Reja
Staw Reja i okolice
2B 50 tys. zł
Zaktywizujmy mieszkańców proponując im wykorzystanie lokalnej infrastruktury i systematyczne zajęcia pod opieką profesjonalisty. Zajęcia na świeżym powietrzu, przez cały rok. Jedna grupa poranna, druga wieczorna. Siłownia, bieganie, nordic walking - to wszystko jest na wyciągnięcie ręki!
rewitalizacja placu zabaw na Błoniach przy ul. Polnej
2A 135 tys. zł
Przywrócenie stołów z ławami, które idealnie nadawały się na rodzinne pikniki czy dziecięce urodziny. Przywrócenie domku ze zjeżdżalnią, który lubiły młodsze dzieci. Postawienie stołów do ping-ponga, z którego mogłyby korzystać starsze dzieci i dorośli. Proponujemy ulepszenia placu zabaw przy ul. Polnej, na Sopockich Błoniach. Wcześniej stały tam stoły z ławami, które służyły do pikników i urodzin. Był też domek ze zjeżdżalnią uwielbiany przez młodsze dzieci. I stoły i domek zniszczyły się i zostały usunięte i prosimy o ich przywrócenie. Dodatkowo proponujemy ustawienie stołów do ping-ponga, aby również starsze dzieci miały atrakcję. Ma to służyć przede wszystkim rodzinom z dziećmi, umożliwić rodzinne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.
Mostek łączący Trawnik Rekreacyjny na Błoniach ze ścieżką do tężni i siłowni zewnętrznej
Środkowa część Trawnika Rekreacyjnego przy ul. Polnej na Sopockich Błoniach.
2A 185 tys. zł
Mostek w połowie wysokości Trawnika Rekreacyjnego od ul. Polnej, zapewni łatwy dostęp do tężni solankowej, siłowni i ścieżki spacerowej wzdłuż kanału na Błoniach i zwiększy bezpieczeństwo.Obecnie,aby przejść na drugą stronę trzeba obejść dookoła cały trawnik, gdyż od ścieżki oddziela go kanał ze stromymi skarpami, który stanowi dużą barierę zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, wózkami i osób starszych. Budowa Mostku w połowie wysokości Trawnika Rekreacyjnego, która umożliwi spacerowiczom dojście do tężni solankowej, siłowni zewnętrznej i ścieżki spacerowej wzdłuż kanału na Sopockich Błoniach. W tej chwili, aby przejść na drugą stronę trzeba obejść dookoła cały trawnik, gdyż od ścieżki oddziela go kanał ze stromymi skarpami, który stanowi dużą barierę zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, wózkami i osób starszych. Często także młodzież korzystająca z trawnika rekreacyjnego np. do gry w piłkę, po zakończonej aktywności, przebiega przez skarpy na drugą stronę do siłowni zewnętrznej zlokalizowanej po drugiej stronie kanału. Młodzież przebiegając przez strome skarpy powoduje jej obsuwanie i niszczenie, ale jest to jedyna droga prowadząca do zlokalizowanej po drugiej stronie kanału siłowni. Mostek usprawni komunikację na terenie Błoni i pozwoli większej ilości spacerowiczów wybrać kierunek prowadzący do tężni solankowej i zapewni większą swobodę przemieszczania się po Błoniach. Projekt ten usprawni komunikację i przemieszczanie się po Sopockich Błoniach, eliminując konieczność obejścia całego trawnika. Mostek stanie się kluczowym połączeniem dla rodzin z dziećmi, osób starszych oraz młodzieży, zwiększając bezpieczeństwo i komfort użytkowników przestrzeni miejskiej.
Języki obce - dodatkowe zajęcia dla uczniów z SP1 i SP8
2A i 2B 100 tys. zł
W ramach projektu przewidziane jest zwiększenie ilości godzin zajęć języków obcych o dwie godziny tygodniowo dla każdej klasy, w każdej z dwóch szkół podstawowych. Dodatkowe zajęcia języków obcych w sopockich publicznych szkołach podstawowych to szansa na szybszy rozwój intelektualny sopockich dzieci.
Zapewnienie mieszkańcom Sopotu większej puli darmowych kodów do aplikacji Legimi służacej do czytania i słuchania książek (do 50 kodów na filię biblioteki)
filia Koc i Książka ul. Kazimierza Wielkiego 14
2A 50 tys. zł
Proponuje się zwiększenie puli kodów do aplikacji Legimi do 50 na jedną filię biblioteki. Liczba darmowych kodów, które można otrzymać w bibliotece jest ograniczona. Każdego miesiąca sopoccy czytelnicy odchodzą z kwitkiem, bo kodów zwyczajnie brakuje, otrzymuje je ok. 10-12 pierwszych osób, które zgłoszą się pierwszego dnia miesiąca w bibliotece.
Ławki na obrzeżach Trawnika Rekreacyjnego na Błoniach
Trawnik Rekreacyjny na Błoniach przy ul. Polnej
2A 120 tys. zł
Dostawienie ławek na obrzeżach i wzdłuż Trawnika Rekreacyjnego na Błoniach. Rodziny z dziećmi przychodzą na Błonia aby uczestniczyć w aktywnościach na świeżym powietrzu np. kibicując dzieciom grającym w piłkę. Kładą rzeczy i siadają na ziemi, gdyż brakuje ławek, aby na chwilę usiąść i poczytać książkę, czy obserwować bawiące się pociechy. Ławki ustawione będą na wzór ławek w Parku Północnym. Dostawienie ławek na obrzeżach i wzdłuż Trawnika Rekreacyjnego na Błoniach. Często rodziny z dziećmi przychodzą na Błonia aby uczestniczyć w aktywnościach fizycznych na świeżym powietrzu np. kibicując dzieciom grającym w piłkę. Często kładą rzeczy i siadają na ziemi, gdyż brakuje tam ławek, aby móc na chwilę usiąść i poczytać książkę, czy obserwować bawiące się pociechy. Niestety czasem do rzeczy pozostawionych na ziemi dostają się mrówki. Ławki pozwoliłyby na uniknięcie tego typu sytuacji. Ławki dają również możliwość chwilowego wypoczynku podczas aktywności na łonie natury. Ławki ustawione będą na wzór ławek wokół Trawnika w Parku Północnym.
Renowacja schodów przy Rynku Non-Stop
SKM Sopot Wyścigi Jana z Kolna > Polna
2A 450 tys. zł
Remont schodów wraz z dobudową podjazdu dla wózków dla dzieci oraz inwalidzkich. Schody od strony stacji SKM do Rynku Non-Stop (Jana z Kolna - Polna) są stare oraz "wyślizgane". Brakuje im podjazdów dla wózków, a obejście przez szuter kilkadziesiąt metrów dalej jest niebezpieczne oraz niekomfortowe.
Ekologicznie przeciw komarom! Montaż budek lęgowych dla nietoperzy.
2A i 2B 6 tys. zł
Projekt będzie realizowany na zasadzie montażu budek lęgowych dla nietoperzy na elewacjach bloków, wieżowców, kamienic, czy na drzewach w mieście. Projekt będzie realizowany na zasadzie montażu budek lęgowych dla nietoperzy na elewacjach bloków, wieżowców, kamienic, czy na drzewach w mieście.
Tablice przyrodnicze i informacyjne
Zbiornik retencyjny Staw Reja
2B 20 tys. zł
Projekt zakłada wydrukowanie oraz zamontowanie tablic o tematyce przyrodniczej na barierkach wokół stawu Reja. Na tablicach byłyby fotografie zwierząt oraz roślin, które można zaobserwować w ekosystemie zbiornika retencyjnego Staw Reja. Plansze zawierałyby także informacje o skutkach dokarmiania niewłaściwym pokarmem (chleb) zwierząt. Plansze pełniłyby funkcje informacyjną i edukacyjną. Na barierkach wokół stawu można zamontować plansze o różnych wymiarach. Wiadomości na nich umieszczane stanowiłyby element edukacji przyrodniczej oraz ekologicznej.
Proste ale skuteczne kosze na psie odchody
przy ulicy Świemirowskiej
2A i 2B 15 tys. zł
Projekt zakłada montaż kilku prostych koszy na psie odchody wzdłuż ulicy Świemirowskiej oraz Leśnej oraz Smolnej. Ułatwiłoby to i być może zachęciło właścicieli czworonogów do większej troski o dalszy los psich odchodów. Kosze mają być proste. Montowane do podłoża. Wyróżniające się kolorem, żeby łatwo było je namierzyć. Podobne kosze znajdują się już w Sopocie, są tanie ale bardzo skuteczne i nie są niszczone przez dziki.
Okręg 3
Podjazd dla rowerów
Tunel pod torami kolejowymi w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino
3B 20 tys. zł
Ul. Bohaterów Monte Cassino, a dalej 1 Maja to najważniejszy ciąg pieszy całego miasta. W przypadku tunelu pod torami bardzo przydatne dla rowerzystów prowadzących swoje rowery byłoby stworzenie podjazdów - tak jak w tunelu pod Al. Niepodległości kilkadziesiąt metrów dalej. Podjazdy nieraz mogłoby być szybszą/wygodniejszą alternatywą dla windy (która może się zepsuć) Ul. Bohaterów Monte Cassino, a dalej 1 Maja to prawdopodobnie najważniejszy ciąg pieszy całego miasta. W przypadku tunelu pod torami bardzo przydatne dla rowerzystów prowadzących swoje rowery byłoby stworzenie podjazdu, który mogłoby być szybszą/wygodniejszą alternatywą dla windy (która może się też zepsuć). Taki podjazdy służyłby wszystkim mieszkańcom, którzy korzystają z przejścia z rowerami. Biorąc pod uwagę, że tunel łączy Sopot Górny z Dolnym, np. liczba rowerzystów z Górnego Sopotu chcących pojechać nadmorskimi alejkami lub rowerzystów z Dolnego Sopotu chcących pojechać do lasu w skali roku jest olbrzymia. W rozwiązaniu wystarczyłoby się wzorować na tunelu pod Al. Niepodległości, który już takie podjazdy ma.
Zielony Sopot - nasadzenia zieleni pnącej w obszarze za ekranem akustycznym sklepu ALDI
1 Maja i gen. Sikorskiego
3B 40 tys. zł
Nasadzenia roślin pnących zimozielonych w łączniku pomiędzy ulicami 1 Maja i gen. Sikorskiego znajdującym się za istniejącym ekranem akustycznym parkingu marketu ALDI. Celem zasadzenia jest zasłonięcie nieestetycznego ekranu akustycznego zielenią, podniesienia poziomu filtracji powietrza, lokalnego obniżenia temperatury podczas upałów, stworzenie miejsca przyjaznego małym ptakom. Obszar za ekranem akustycznym marketu ALDI jest od lat wybitnie zaniedbanym obszarem w Sopocie. W wyniku podjętej wiele lat temu nieszczęśliwej decyzji o zainstalowaniu ekranu akustycznego tkanka miejska została podzielona na dwa "światy". Obszar widziany od strony marketu, po jego niedawnym odświeżeniu jest mało atrakcyjny ale nie zniechęcający. Obszar "za ekranem" nie doczekał się odświeżenia i stanowi niezwykle szpecący element architektury. Proponowana zieleń możliwa jest do nasadzenia przy ekranach akustycznych w istniejących niewielkich, obecnie całkowicie zaniedbanych, fragmentach gruntu oraz w możliwych do wykonania wąskich obszarach gruntu, które można uzyskać przez demontaż fragmentów nawierzchni z kostki pomiędzy miejscami parkingowymi i ekranem akustycznym. Nasadzenia wymagałyby zabezpieczenia przed kierowcami i właścicielami psów np. poprzez wykonanie niewielkich umocnionych skarp ziemnych. Po wykonaniu nasadzeń roślinnością zimozieloną (np. bluszcz pospolity, wiciokrzew zimozielony, trzmielina Fortune'a) i z zastosowaniem konstrukcji wsporczych aby umożliwić szybki wzrost roślin można uzyskać znaczącą poprawę estetyki tego niezwykle zaniedbanego obszaru. Jako przykład może służyć mały fragment ekranu akustycznego od ul. Sikorskiego. Porośnięty bluszczem z każdym rokiem stanowi coraz skuteczniejszą zasłonę dla ekranu oraz stanowi przestrzeń do życia i zbierania pokarmu przez ptaki (wróble, sikorki bogatki i modre, pleszki, rudziki, kopciuszki, itp.). Jako mieszkańcy mamy nadzieję, że w takim samym stopniu możemy liczyć na wsparcie i poczucie estetyki, jak mieszkańcy innych części Sopotu, gdzie pojawiają się liczne nowe nasadzenia zieleni.
Wytyczenie dodatkowych stanowisk postojowych
Wzdłuż ulicy 23 marca od pętli autobusowej w górę ulicy
3A 380 tys. zł
Wytyczenie miejsc parkingowych przy samej jezdni wzdłuż ul. 23 Marca na odcinku od pętli autobusowej do lasu w kierunku sanatorium, gdzie to tylko możliwe. Na odcinku od posesji 96 do 110. Szacunkowo min. 20 dodatkowych miejsc, niewielkim kosztem, bez konieczności budowy podziemnych parkingów, bez konieczności wycinki drzew, prostopadle wzdłuż jezdni jak już istniejące stanowiska na tym odcinku. Przylesie bardzo cierpi na deficycie miejsc do legalnego parkowania. W niektórych częściach osiedla zaparkowanie graniczy z cudem, dlatego proponuje się wytyczenie dodatkowych miejsc na końcu ulicy tuż przed lasem i drogą do sanatorium. Wzdłuż ulicy jest jeszcze przestrzeń do wygospodarowania wielu miejsc bez konieczności stosowania rewolucyjnych rozwiązań. Wzdłuż samej ulicy i między drzewami. Bywają sytuacje że mieszkańcy ostatnich bloków wzdłuż ulicy podjeżdżając późnym wieczorem pod domy nie mają ani jednego wolnego miejsca do zaparkowania, ponieważ parkingi pod ich blokami są zajęte przez samochody mieszkańców wieżowców. Pozostaje albo wrócić pół kilometra w dół ulicy do pierwszych wolnych miejsc albo zaryzykować parkowania w miejscach niedozwolonych, zajmując koperty, zastawiając sąsiadów, czyjeś garaże lub dojazdy do wiat śmietnikowych czy nawet drogi pożarowe do budynków. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. 23 marca 110 dysponuje przed swoją posesją znacznym poboczem z rezerwą terenową gdzie mogłyby znaleźć się buforowe miejsca postojowe dla najbliższych mieszkańców. Miejsce wystarczajaco mało atrakcyjne dla mieszkańców wieżowców z uwagi na odległość, żeby były przez nich zajmowane. Jednocześnie atrakcyjne dla spacerowiczów chcących zatrzymać się przed wejściem do lasu. A przede wszystkim przynoszące ulgę dla mieszkańców czterokondygnacyjnych budynków od pętli autobusowej w górę ulicy. Każda możliwa ilość miejsc nas Przylesiu jest na wagę złota, a w tej właśnie lokalizacji są to najtańsze do wygospodarowania miejsca. Nie wymagające hal podziemnych, omijające zadrzewienia nawet te niedawno nasadzone bez spójnej koncepcji z parkingami, wpisujące się w ulicę, w jej charakter, a nawet bez dróg manewrowych bo wzdłuż jezdni ulicy. Niewielkim kosztem, relatywnie najniższym możliwym. Wytyczenie miejsc będzie wymagało dodanie lub przełożenie fragmentów chodnika istniejącego, czasami przesunięcia linii ogrodzenia we właściwe miejsce, a także wyłożenie właściwych wytyczonych miejsc postojowych oraz ich krawężników. Szacunkowo 20 dodatkowych miejsc postojowych na kilka lat może rozwiązać problem w tej części osiedla, lub rozładować nieco problem w jego centrum. Z cała pewnością wyczerpując ekonomiczne możliwości parkingowe na samym końcu ulicy. Przesuwając trzy hydranty o kilka metrów można wygospodarować kolejne 3 miejsca. Dodatkowo brak utwardzonego dojścia od śmietnika na posesji 98 do jezdni utrudnia odbiór odpadów - proponuje się takie przy okazji inwestycji. Również dodatkowo między wyniesionymi przejściami dla pieszych odcinek jest na tyle długi, że pozwala bardzo mocno rozpędzić pojazdy więc proponuje się próg zwalniający żeby wyeliminować tą notoryczną praktykę. Wszystkie proponowane miejsca zostały zweryfikowane w rzeczywistym terenie po sprawdzeniu odległości między oświetleniem ulicznym drzewami i istniejącą infrastrukturą. Wszystkie tereny jakie obejmuje inwestycja należą do miasta lub są publicznie dostępne - spełniają warunek.
Punkt widokowy "Królewskie Wzgórze"
3A 400 tys. zł
Projekt polega na wykonaniu punktu widokowego usytuowanego w pobliżu dawnego punktu widokowego "Królewskie Wzgórze". Projekt polega na wykonaniu punktu widokowego usytuowanego u podnóża " Królewskiego Wzgórza " ( zwanego również Wzgórzem Stiewego ) . Z racji niepowtarzalnego widoku na Zatokę, od samego początku istnienia kurortu, było miejsce bardzo popularne wśród spacerowiczów. Niewielkim nakładem prac można dodać kolejny „diament” do „Sopockiej korony” punktów widokowych, których zwiedzanie umili spacery zarówno mieszkańcom , jak i turystom. Niezbędne prace do wykonania to : utwardzenie ścieżek od ulicy 23 Marca, na wzniesieniu montaż barier i ławek wraz ze schodkami oraz przycięcie niektórych drzew ( podobnie jak na Lisim Wzgórzu ) , celem " odzyskania " widoku. Na głazie u podnóża wzgórza, zostanie zamontowana tablica historyczno-informacyjna.
drogowskaz na SKM
lokalizację opisałam dokładnie powyżej
3B 10 tys. zł
Montaż drogowskazów kierujących na peron kolejki miejskiej Mój pomysł nie jest gigaprojektem, a małą kruszyną, która myślę ułatwi życie nie tylko turystom, ale również miejscowym. Bo nie zliczę ile razy pytano mnie o drogę i chociaż powoduje to swojego rodzaju satysfakcję z niesionej przyjezdnym pomocy, to jednak często potrafi być uciążliwe. Chodzi tu o zamontowanie drogowskazów kierujących na peron kolejki miejskiej. Drogowskazów w postaci tabliczek montowanych do istniejących już elementów infrastruktury. Propozycja miejsc montażu: 1. tunel pod Niepodległości (na wysokości ul. Krasickiego i ul. Marynarzy) - drogowskaz na wejściu do tunelu od strony skweru Michała Urbanka - zamontowanego pod daszkiem tunelu (zdjęcie) - drogowskaz w tunelu (na wysokości wejścia "po schodkach" od strony Niepodległości przy liceum) zamontowanego pod daszkiem tunelu (brak zdjęcia jednak zamysł jak przy powyższym drogowskazie) - drogowskaz na wejściu do tunelu od strony ul. Marynarzy - montaż na znaku drogowym (zdjęcie) 2. drogowskaz przy al. Niepodległości na skrzyżowaniu z ul. Marynarzy - montaż na znaku z nazwami ulic (zdjęcie) 3. drogowskaz przy ul. Marynarzy obok nowego skwerku z klombem i ławeczką - montaż na latarni (zdjęcie) 4. drogowskaz przy ul. Kościuszki/Marynarzy przy sklepie Carrefour - montaż na tablicy z informacją turystyczną od boku tablicy (zdjęcie) Drogowskazy oczywiście wpisujące się w charakter przestrzeni. Tabliczki miałyby być proste - jasne, beżowe tło, cienka ramka i krótkie hasło "SKM + strzałka" lub samo "SKM" i ewentualnie pod spodem lub z obok dopisek "Peron 1" (bo właśnie kwestia tego, który z peronów jest peronem SKM-ki nastręcza największych trudności). Proponowałabym coś zbliżonego do dworcowej tablicy z nazwą miasta Sopot (zdjęcie). Wydaje mi się, że życie wielu stanie się naprawdę prostsze:)
Projekt możliwy do realizacji z wyłączeniem tabliczek na znakach drogowych, latarniach i pylonach
Wiata dla rowerku przyleśnego przedszkolaka
Teren przedszkola nr 2 w Sopocie.
3A 75 tys. zł
Projekt zakłada wykonanie wiaty dla rowerów i hulajnóg na terenie przedszkola nr 2 w Sopocie przy ul. 23 Marca 88. Celem projektu jest wykonanie zadaszonej wiaty na terenie przedszkola nr 2 w Sopocie. Wiata powinna mieć zabudowaną tylną ścianę oraz boki, tak by uchronić sprzęt przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wiata powinna pomieścić minimum 10 rowerków, 15 hulajnóg oraz jeden wózek dziecięcy.
Wypraszamy dziki z miasta - niewywracalne kosze na śmieci w okolicy Opery Leśnej
ul. Moniuszki oraz 1 Maja
3B 50 tys. zł
Celem projektu jest zmniejszenie atrakcyjności miasta dla dzików. Kosze na śmieci na ul. Moniuszki i 1 Maja są traktowane przez nie jako karmniki. Przewracają śmietnik po śmietniku i dochodzą tym szlakiem do miasta. Należy zamienić kosze na śmieci na trwale związane z podłożem, takie jakie ustawiono przy punkcie widokowym na Wzniesieniu Strzeleckim. Kosze na śmieci na ul. Moniuszki i 1 Maja są traktowane przez dziki jako karmniki. Przewracają śmietnik po śmietniku i dochodzą tym szlakiem do miasta, gdzie ryją w trawnikach, ogródkach i dobierają się do pojemników na odpady bio. Należy zamienić kosze na śmieci na trwale związane z podłożem (zakotwiczone w gruncie), takie jakie ustawiono przy punkcie widokowym na Wzniesieniu Strzeleckim. Dzięki temu zmniejszy się atrakcyjność miasta jako żerowiska dla dzików oraz zostanie przerwany szlak, którym śmietnik po śmietniku dziki docierają do miasta. Projekt zakłada wymianę wszystkich koszy na śmieci przy ul. Moniuszki oraz 1 Maja (na odcinku od ul. Armii Krajowej do Opery Leśnej) oraz przy Morskim Oku na kosze trwale związane z gruntem. Zwiększy się bezpieczeństwo pieszych idących do Opery Leśnej oraz ul. Piaskową, a także bezpieczeństwo kierowców na tych ulicach. Zimą dziki w tym rejonie pojawiają się już około godziny 16.
Rozciągnij się! Międzypokoleniowe zajęcia pilatesu
3A i 3B 25 tys. zł
Ruch to zdrowie, a nic tak nie integruje jak pogaduszki na macie! Pilates to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie oraz łagodzące ból pleców. A z tym zmaga się każdy. Młodzież, wiecznie wklejeni w ekrany monitorów Millenialsi, a także seniorzy. Stąd też propozycja, by za matę chwycił każdy - niezależnie od wieku! Międzypokoleniowe zajęcia pilatesu to propozycja dla osób w każdym wieku. Wystarczy mata i chęci. By nieco rozruszać - młode i stare kości. Projekt ten zakłada realizację zajęć przez okres sześciu miesięcy. Raz w tygodniu, przez godzinę, chętne osoby mogłyby poćwiczyć, a przy okazji - zintegrować się. A dlaczego pilates? Bowiem ten sport może uprawiać każdy. To nie fitness, który doprowadzi nas do zadyszki. To ćwiczenia, które wzmocnią nasze mięśnie, a także zredukują poziom stresu.
Bezpieczny Mickiewicz
3B 100 tys. zł
Zakup i instalacja systemu monitoringu na Os. Mickiewicza w Sopocie, którego celem jest poprawa poczucia bezpieczeństwa mieszkańców osiedla. Osiedle im. Adama Mickiewicza w Sopocie to jedno z większych osiedli mieszkaniowych w Górnym Sopocie. Powstałe w latach 60/70-tych XX. na swoje czasy było nowoczesnym kompleksem zapewniającym mieszkańcom wszystkich podstawowych dóbr i usług. Z biegiem lat stało się mocno zaludnione i niedostosowane do aktualnych trendów mieszkaniowych. Z upływem czasu i zmieniających się potrzeb mieszkańców - osiedle zaczęło "odstawać" od wymogów nowoczesnego osiedla mieszkaniowego. Jednym z mankamentów osiedla Mickiewicza w Sopocie jest jakikolwiek brak monitoringu. W okolicy osiedla Mickiewicza nie ma bowiem ani monitoringu miejskiego, ani wewnętrznej sieci monitorującej zdarzenia mające miejsce na ww. osiedlu. Wypadki drogowe, stłuczki pojazdów, potrącenia pieszych i zwierząt na drodze, włamania, nieprzepisowa jazda, uliczne wybryki osób pod wpływem alkoholu - przykłady ewentualnych i potencjalnych zagrożeń, w których monitoring byłby wskazany - można by długo wymieniać. Idealnym rozwiązaniem byłby mieszany monitoring, a więc obsługiwany z budżetu spółdzielni i miasta Sopotu. Jako mieszkańcy osiedla w Górnym Sopocie mamy nadzieję, że w takim samym stopniu możemy liczyć na wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, jak mieszkańcy Dolnego Sopotu, gdzie kamery miejskiego monitoringu są rozmieszczone dość gęsto.
Zajęcia gimnastyczne
3A i 3B 78 tys. zł
Zadbajmy o ciało i umysł, Poradźmy sobie z napięciami i stresem poprzez pracę z ciałem. Zajęcia z Trauma Release Exercises - zajęcia raz na dwa tygodnie Mindfulness zajęcia cotygodniowe joga - zajęcia cotygodniowe gimnastyki i rehabilitacji kręgosłupa, - zajęcia dwa razy w tygodniu warsztaty wg metody Lowena - kilkudniowe warsztaty raz w miesiącu
Ogrodzony wybieg dla psów wraz z psim placem zabaw
1 Maja i Moniuszki.
3B 150 tys. zł
Skrzyżowanie ulic 1 Maja i Moniuszki jest miejscem najczęstszych psich spotkań w tej okolicy. Zostało oznaczone jako strefa spacerów z psami, jednak nie jest przystosowane do spuszczenia psa ze smyczy. Organizując ogrodzony psi wybieg w tym miejscu pozwalamy psom na swobodą zabawę, chroniąc je przed ruchem ulicznym i dzikimi zwierzętami, nie narażając właścicieli na kary i przechodniów na stres. Projekt ma na celu stworzenie bezpiecznego miejsca dla psów i ich właścicieli z tej okolicy. Powszechnie wiadomo, że pies na smyczy zachowuje się zupełnie inaczej, niż ten na wolności. Pozwalając psom na swobodną zabawę w kontrolowanych warunkach, działamy na korzyć zarówno zwierząt i ich właścicieli jak i przechodniów. Nie każdemu odpowiada pies biegający swobodnie, niektórzy się ich boją, natomiast psów bez smyczy można tam spotkać bardzo dużo. Dodatkowo zaostrzenia w przepisach dotyczących wyprowadzania psów również nie ułatwiają sytuacji. Wybieg powinien być otoczony ogrodzeniem, w środku powinny znajdować się również ławki (ok 2-3 szt.) dla starszych właścicieli. Wejścia powinny być podwójne dla bezpieczeństwa psów, podobnie jak na wybiegu przy Błoniach Sopockich. Okolice ul. 1 Maja są często odwiedzane przez dziki i lisy, które również stanowią zagrożenie dla psów i vice versa. W zależności od możliwości realizacyjnych, wybieg mógłby obejmować plac bezpośrednio przy skrzyżowaniu do ogrodzenia Uniwersytetu, lub ciągnąć się jeszcze wzdłuż ogrodzenia przy ulicy 1 Maja w stronę ul. Armii Krajowej.
remont nawierzchni ulicy Piaskowej
3A 300 tys. zł
Dokonczenie nawierzchni ulicy piaskowej na odcinku od 23 marca do swiezo oddanego odcinka łacznika piaskowa-moniuszki celem zamknięcia całego kwartału (po dokonczeniu remontu zacisza i wymianie oswietlenia ulicznego) wymiana nawierzchni drogi z ponad 70 letnich bloczków betonowych na kostkę. chodniki zostaly juz wykonane samodzielnie przez mieszkancow z kostki, wymieniono oświetlenie uliczne na energooszczedne, wykonano juz kostkowy rozjazd. równolegle jest wymieniana nawierzchnia na kostkowa na bocznej ulicy zacisze. wykonczenie raptem 70metrowego odcinka drogi umozliwi zamkniecie wszelkich robot w całym kwartale 23 marca-moniuszki oferujac nie tylko mieszkancom zacisza oraz piaskowej ale takze wszystkim mieszkancom sopotu komfortowy (bez dziur i kałuż dostep do swiezo oddanej sciezki piaskowa-moniuszki - głownego ciągu w ruchu w osi polnoc-poludniu do opery lesnej. projekt ogranicza sie do wymiany nawierzchni drogi na odcinku okolo 70m.
"PARKING ROWEROWY"
Przed budynkiem 23 Marca 79a dz. 11/14
3A 336 tys. zł
Budowa wiaty rowerowej, monitorowanej oświetlonej, zadaszonej i z osłonami bocznymi od wiatru, opadów oraz ze stojakami i utwardzonym podłożem ekokratką na 40 rowerów. W centrum osiedla, przy obiektach usługowych w miejscu likwidowanego sklepiku "Magda". W sąsiedztwie ulokuje spółdzielnia paczkomaty i zewnętrzne blokady rowerowe szt. 20 oraz wskaże możliwą lokalizację stacji rowerowej Mevo. Budowa wiaty rowerowej, monitorowanej oświetlonej, zadaszonej i z osłonami bocznymi od wiatru, opadów oraz ze stojakami i utwardzonym podłożem ekokratką na 40 rowerów. Wiata może powstać w samym centrum osiedla, przy obiektach usługowych w miejscu likwidowanego sklepiku "Magda". W sąsiedztwie ulokuje spółdzielnia paczkomaty i zewnętrzne blokady rowerowe szt. 20 oraz wskaże sieci Mevo możliwą lokalizację dla stanowiska rowerów. Do obsługi punktu wykonana zostanie cała aranżacja i dostosowawanie dróg komunik.
"Integracja Przylesia"
Plac zabaw 23 Marca 91A - 91B
3A 10 tys. zł
W m-cu czerwcu 2025 roku organizacja wspólnie z administracją SM "Przylesie" warsztatów plenerowych połączonych z zabawą na otwartej przestrzeni w miejscu wyremontowanego placu zabaw i parku kieszonkowego przy ul. 23 Marca 91B. Gry i zabawy, muzyka warsztaty, zajęcia sprawnościowe. Wieczorem przy ognisku, grillu muzyce i światłach dekorujących teren koncert pianistyczny "Piano w plenerze". Proponujemy w m-cu czerwcu 2025 roku organizację wspólnie z administracją SM "Przylesie" Sopot warsztatów plenerowych połączonych z zabawą na otwartej przestrzenie w miejscu wyremontowanego placu zabaw i parku kieszonkowego przy ul. 23 Marca 91B. Gry i zabawy, muzyka warsztaty, zajęcia sprawnościowe. Wieczorem przy ognisku, grillu muzyce i światłach dekorujących teren koncert pianistyczny "Piano w plenerze" z Tomaszem Szwelnikiem. Udział BO - 10 tys zł.
Dalsza ochrona i prace sanitarne kasztanowców wzdłuż ulicy 23 Marca
ulica 23 Marca
3A 150 tys. zł
Kontynuacja ochrony kasztanowców ul. 23 Marca. Drzewa kasztanowca białego wzdłóż ulicy 23 Marca są jeszcze osłabione po katalnym remoncie tej drogi. Dodatkowo obudowane są w większości powierzchnią nie pochłaniającą wodę - deszczówka. Atakuje je corocznie owad szrotówek kasztanowcowiaczek. Wymagają intensywniejszych i fachowych prac sanitarnych.
REWITALIZACJA BOISKA DO KOSZYKÓWKI
23 Marca 78a dz. 30/6
3A 400 tys. zł
Wykonanie nawierzchni asfaltowej lub innej na boisku wielofunkcyjnym, wraz z liniami. Ogordzenie z siatki stalowej ocynkowanej powlekanej PCV. Montaż sprzętu do tenisa i siatkówki: słupki wielofunkcyjne, tuleje, siatka oraz sprzętu do koszykówki: konstrukcja, tablica, obręcz, siatka. Uregulowanie drzew w najbliższym sąsiedzwie. Obecnie boisko jest w złym stanie - nawierchnia wykonana z kostki brukowej w wielu miejscach zapada się, ogrodzenie jest dziurawe i pordzewiałe. Gałęzie z okolicznych drzew wchodzą na teren boiska, uniemożliwiając rzucanie do kosza z wielu pozycji. Konieczne będzie wyrównanie podbudowy pod powierzchnię asfaltową 18 x 10 m wraz z odwodnieniem podłączonym do kanalizacji burzowej. Dodatkowo wymiana krawężników okalających boisko - ok. 80 mb. Wzmocnienie skarpy celem zapobiegnięcia osuwania się błota wraz z wodą deszczową. Wykonanie nawierzchni asfaltowej lub innej na boisku wielofukcyjnym o powierzchni 180 m2 wraz z liniami - 80 mb. Ogrodzenie z siatki ocynkowanej powlekanej PCV, oryglowane, wysokość 5 m, 2 x furtka zamykana na skobel. Montaż sprzętu do siatkówki i tenisa: dwa słupki wielofunkcyjne, tuleje, siatka. Montaż sprzętu do koszykówki - dwie wieże: konstrukcja, tablice, obręcze, siatki. Uporządkowanie zielonego obrzeża między boiskiem a ogrodzeniem: wymiana ziemi i zasianie trawy. Uregulowanie drzewostanu w sąsiedztwie boiska.
Psie Spa - wybieg dla psów z myjką
23 marca 91B 11/13
3A 100 tys. zł
Główne założenia: W ramach działań na rzecz osiedla Przylesie chciałabym zainicjować pomysł psiego spa czyli wybiegu dla psów z myjką. Założenia i cel: - miejsce przyjazne czworonogom i ich właścicielom - możliwość wyprowadzenia psów bez smyczy - ochrona psów przed dzikimi zwierzętami - integracja lokalnej społeczności - zadbanie o dobre samopoczucie psów i ich właścicieli Działania: - budowa miejsca pod psie spa - miejsca do mycia i wyczesywania czworonogów - budowa psiego placu zabaw - drewniana kładka do ćwiczeń równowagi i drewniana platforma do ćwiczeń Główni beneficjenci: mieszkańcy SM Przylesie i ich pupile
Zapewnienie mieszkańcom Sopotu większej puli darmowych kodów do aplikacji Legimi służacej do czytania i słuchania książek (do 50 kodów na filię biblioteki)
Przylesie ul. 23 Marca 77C
3A 50 tys. zł
Proponuje się zwiększenie puli kodów do aplikacji Legimi do 50 na jedną filię biblioteki. Liczba darmowych kodów, które można otrzymać w bibliotece jest ograniczona. Każdego miesiąca sopoccy czytelnicy odchodzą z kwitkiem, bo kodów zwyczajnie brakuje, otrzymuje je ok. 10-12 pierwszych osób, które zgłoszą się pierwszego dnia miesiąca w bibliotece.
Toaleta publiczna przy placu zabaw
Armii Krajowej, Zamenhoffa.
3B 500 tys. zł
Toaleta dla wszystkich,ktorzy z dziećmi spędzaja czas na nowo odnowionym placu zabaw przy ul. Armii Krajowej. Postawienie toalety publicznej dla wszystkich spędzających czas ze swoimi pociechami na placu zabaw. Plac jest zrewitalizowany,odwiedzany przez pokolenia dzieci w róznym wieku. Szkoda żeby nie było mozliwości spędzania dłuzej czasu z powodu braku toalety dla dzieci jak i dorosłych. Niejednokrotnie słyszę od znajomych i sama osobiście także musze chodzić z woreczkami na "dziecięce odchody" bo w trakcie zabawy moje dziecko potrzebuje skorzystać z toalety. Uważam, że toaleta jest tam bardzo potrzebna nie tylko dla dzieci ale i dorosłych którzy często po prostu nie piją wody podczas zabawy z dzieckiem bo nie mają gdzie póżniej skorzystać z toalety.
Ekologicznie przeciw komarom! Montaż budek lęgowych dla nietoperzy.
3A i 3B 6 tys. zł
Projekt będzie realizowany na zasadzie montażu budek lęgowych dla nietoperzy na elewacjach bloków, wieżowców, kamienic, czy na drzewach w mieście.
Okręg 4
Ogólnodostępny defibrylator AED przy wejściu
SP9 Oskara Kolberga 15
4B 10 tys. zł
ZESTAW: Defibrylator AED Philips FRx Standard więcej torbie + Kapsuła Rotaid zewnętrzna Transparent Green z alarmem + Tablica AED zewnętrzna do kapsuły Rotaid + Klucz pediatryczny Philips FRx
doświetlenie grobli na Stawie Mazowieckim
wlot grobli
4A 25 tys. zł
Grobla Stawu Mazowieckiego to jeden z 2 ciągów pieszych łącżących ulicę Bernardowską w Gdyni z ulicą Mazowiecką w Sopocie. Jest to bardzo uczęszczany ciąg pieszo rowerowy dla mieszkaców i turystów . Jest tam brak oświetlenia co jest istotne po zmroku pod względem bezpieczeństwa . Projekt zakłada budowę jedego dodatkowego punktu świetlnego na wlocie na groblę na terenie miasta Sopot. Bedzie to przedłużenie oświetlenia Spóldzielni Mieszkaniowej istniejącego na parkingu Mazowiecka 34. Może to być zrealizowane na podliczniku .
Wymiana oświetlenia ul. Cieszyńskiego na ledowe oraz dodanie nowej lampy
4B 400 tys. zł
Wymiana oświetlenia ul. Cieszyńskiego na ledowe oraz dodanie nowej lampy Przy ul. Cieszyńskiego są starego typu lampy, które słabo oświetlają jezdnię. Ponadto, rozrastające się drzewa przesłaniają światło. Z powodu wąskiego chodniczka na wysokości ul. Cieszyńskiego 10-12 ludzie często chodzą jezdnią, co po zmroku jest niebezpieczne. Miejsca postojowe wzdłuż lasu są słabo oświetlone i dochodzi tam do kradzieży paliwa oraz tablic rejestracyjnych z samochodów. Zmiana oświetlenia na ledowe znacznie poprawi bezpieczeństwo i widoczność. Jest to jedyna część osiedla bez takiego oświetlenia. Konieczne jest także dostawienie jednej latarni na wysepce przed wjazdem do dawnej kotłowni - jest to ciemne miejsce, gdzie często kręcą się podejrzane osoby.
Remont ulicy Sienkiewicza wraz z pętlą autobusu 185
4A 550 tys. zł
Remont nawierzchni ulicy Sienkiewicza wraz z pętlą autobusu Lini 185 Naprawa jezdni ulicy Sienkiewicza wraz z pętlą autobusu Lini 185. Poprawa infrastruktury oraz bezpieczeństwa dla mieszkańców ul Malczewskiego 29 a, b, c oraz Sienkiewicza
Remont schodów
Kraszewskiego 39
4A 200 tys. zł
Schody wymagają pilnego remontu, gdyż obecne nierówności stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Są to schody, którymi regularnie poruszają się osoby wyprowadzające psy, dzieci udające się do Szkoły Podstawowej nr 9 na Brodwinie, a także rodziny z dziećmi. Dodatkowo, trasę pokonują również rodzice z dziećmi w wózkach zmierzający do przedszkola, młodzież udająca się do liceum, oraz osoby odwiedzające groby bliskich. Gromadzące się nawiewane liście dodatkowo zwiększają ryzyko poślizgnięcia, co czyni tę trasę jeszcze bardziej niebezpieczną.
Uzupełnienie kostki brukowej, wytyczenie miejsc postojowych
Kraszewskiego 39
4A 330 tys. zł
Uzupełnienie kostki brukowej, wytyczenie miejsc postojowych przy budynku J.I. Kraszewskiego 39 W ramach zaangażowania w projekt obywatelski mający na celu poprawę infrastruktury lokalnej, zgłaszam projekt o dokończenie prac brukarskich na miejscu postojowym przy budynku J.I.Kraszewskiego 39. Obecnie, tylko część tego obszaru jest wyłożona kostką brukową, co stwarza nierówności i potencjalne zagrożenia dla użytkowników. Uzupełnienie brakującej kostki brukowej oraz klarowne wytyczenie miejsc postojowych pod ukosem, pozwoli na zwiększenie dostępności w parkowaniu w tym miejscu, co jest zgodne z naszymi celami poprawy warunków życia w naszej społeczności. Realizacja tego elementu projektu przyczyni się do podniesienia estetyki lokalnego krajobrazu oraz funkcjonalności przestrzeni publicznej.
Zagospodarowanie terenuna miejsca postojowe
Kraszewskiego 31
4A 220 tys. zł
Adaptacja i zagospodarowanie terenu za budynkiem S.M. Kraszewskiego z przeznaczeniem na miejsca postojowe - ciąg pieszo / jezdny prowadzący do zmodernizowanych schodów Projekt modernizacji terenu przy ulicy Kraszewskiego 31, należącego do spółdzielni mieszkaniowej J.I. Kraszewskiego zakłada i ma na celu przekształcenie części przestrzeni zielonej (trawnika) w miejsca parkingowe, których nawierzchnia powinna być wyłożona kostką brukową. Zainicjowana adaptacja umożliwi stworzenie nowych miejsc postojowych oraz wytyczenie ciągu pieszo-jezdnego prowadzącego do odnowionych schodów. Brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych powoduje obecnie trudności w zarządzaniu ograniczoną przestrzenią, co często prowadzi do dezorganizacji dostępnej przestrzeni. Przez częściowe zagospodarowanie przyległego pasa zielonego, projekt ten nie tylko zwiększy liczbę dostępnych miejsc postojowych, ale również przyczyni się do lepszej organizacji przestrzeni i poprawy estetyki otoczenia, jednocześnie ułatwiając dostęp do lokalnego paczkomatu.
Nowa strefa rekreacji. Zmodernizowany plac zabaw powiększony o strefę fitness dla dorosłych
Mazowiecka 32 i 30
4A 150 tys. zł
Montaż nowych urządzeń na istniejącym placu zabaw: piaskownicy, trampoliny oraz kiwaka dla najmłodszych. Montaż urządzeń sportowych na terenie przylegającym do placu zabaw: prasa nożna i ręczna, wahadło, biegacz i twister. Celem projektu jest stworzenie atrakcyjnego miejsca do zabawy dla dzieci i zadbanie o kondycję fizyczną dla dorosłych. Stan techniczny urządzeń na placu zabaw pogarsza się z każdym sezonem - w poprzednim roku został zdemontowany kiwak dla najmłodszych, a piaskownica próchnieje i niknie w oczach. Ponadto dla młodzieży i dorosłych nie ma w okolicy żadnych urządzeń, które uatrakcyjniałyby przebywanie na świeżym powietrzu. Lokalizacja takiej strefy fitness tuż przy placu zabaw umożliwiłaby rekreację całym rodzinom - najmłodszym i tym starszym sopocianom. Oprócz montażu urządzeń należy dodatkowo wykonać bramkę (furtkę) z samozamykaczem, tak by połączyć plac z siłownią w spójną całość. Ustalono, że Spółdzielnia Mieszkaniowa wyrazi akceptację na prace na terenie wieczystego użytkowania. Dokument zostanie niezwłocznie dostarczony w chwili wyboru projektu.
Wymiana zużytych urządzeń placu zaba
na terenie Szkoły Podstawowej nr 9
4B 570 tys. zł
Wymiana zużytych urządzeń placu zabaw Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. W. Sikorskiego w Sopocie. Urządzenia są wyeksploatowane. Z placu zabaw korzystają dzieci szkolne oraz z osiedla. Wymiana zużytych urządzeń na placu zabaw Szkoły Podstawowej nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. W. Sikorskiego w Sopocie jest ważnym krokiem w zapewnieniu bezpiecznej i atrakcyjnej przestrzeni dla dzieci szkolnych oraz mieszkańców osiedla. Proponujemy urządzenia: 1. Zestaw dwuwieżowy ze zjeżdżalnią, ścianką wspinaczkową, drążkiem do zjeżdżania, pajęczyną. 2. 2 Huśtawki - jedna tradycyjna, druga koło. 3. Huśtawka wagowa. 4. Linarium. Tablice informacyjne/edukacyjne: 1. Układanka z przesuwanych puzli. 2. Gra kółko i krzyżyk. 3. Perkuska. 4. Ksylofon. 5. Organy. 6. Tablice do rysowania x 4. 7. Regulamin. 8. Kosze na śmieci. Ogrodzenie naturalne - nasadzenie laurowiśni,.
Oaza Sensoryczna: Nowa Przestrzeń dla Sopotu
Kolberga 18
4B 140 tys. zł
Rewitalizacja placu zabaw przy ul. Kolberga 18 w Sopocie przyniesie świeżą energię i bezpieczeństwo dla najmłodszych mieszkańców. Zastąpienie dawnych konstrukcji nowymi urządzeniami sensorycznymi i ruchowymi znacznie podniesie atrakcyjność tego miejsca. Dzieci będą miały okazję rozwijać swoje umiejętności motoryczne i sensoryczne w stymulującym środowisku. Projekt rewitalizacji placu zabaw przy ul. Kolberga 18 w Sopocie ma na celu stworzenie bezpiecznego i inspirującego miejsca, które sprzyja rozwojowi sensorycznemu i motorycznemu dzieci. W ramach projektu planowana jest wymiana starych urządzeń na nowoczesne konstrukcje sensoryczne i ruchowe. Do urządzeń sensorycznych należeć będą dwie różne kuchnie błotne oraz instalacja znana jako "głuchy telefon". Kuchnie błotne to całoroczne, plenerowe stanowiska, gdzie dzieci mogą angażować się w zabawę naśladującą gotowanie, korzystając z mini-naczyń, garnków i patelni ze stali nierdzewnej, co umożliwia wspólną zabawę 6-8 dzieci. Głuchy telefon to gra, która doskonali umiejętności komunikacyjne i integruje grupę, pokazując, jak łatwo może zmieniać się przekazywana informacja. Projekt skierowany jest głównie do dzieci z lokalnej społeczności, oferując im przestrzeń do aktywnej zabawy oraz interakcji społecznej w bezpiecznym środowisku. W ramach projektu zostaną zainstalowane urządzenia ruchowe, w tym zjeżdżalnia, bujaki oraz piaskownica. Projekt skierowany jest głównie do dzieci z lokalnej społeczności, zapewniając im miejsce do aktywnej zabawy oraz interakcji społecznej w bezpiecznym środowisku. Projekt rewitalizacji placu zabaw przy ul. Kolberga 18 w Sopocie jest inicjatywą mającą na celu modernizację istniejącej przestrzeni zabaw, aby stworzyć bezpieczne, stymulujące środowisko wspomagające rozwój sensoryczny i motoryczny dzieci. Głównym założeniem jest zastąpienie przestarzałych urządzeń nowoczesnymi instalacjami, które będą lepiej służyć potrzebom młodych użytkowników. W projekcie przewidziano montaż dwóch kuchni błotnych, które umożliwią dzieciom kreatywną zabawę na świeżym powietrzu przez cały rok, niezależnie od pogody. Dodatkowo, instalacja "głuchego telefonu" posłuży jako narzędzie do rozwijania umiejętności komunikacyjnych i integracji społecznej wśród dzieci. Działania realizacyjne obejmą demontaż starych urządzeń, przygotowanie terenu, montaż nowych instalacji oraz finalne prace porządkowe. Projekt skierowany jest przede wszystkim do dzieci z lokalnej społeczności Sopotu, zapewniając im dostęp do innowacyjnych i bezpiecznych miejsc zabaw, które sprzyjają zarówno indywidualnemu jak i grupowemu rozwojowi.
Wybieg i plac zabaw dla czworonogów.
obok zbiornika retencyjnego
4A 120 tys. zł
Wybieg dla naszych zwierzaków na Kamiennym Potoku. W tym rejonie miasta brakuje miejsca dla swobodnego wybiegu dla naszych psów. Miejsce świetne zlokalizowane. Ogrodzony wybieg z atrakcjami dla naszych psów. Serdecznie polecam. Wspierajmy nasze psiaki :) Ogrodzony plac zabaw z wybiegam dla psów. Projekt ma służyć naszym czworonogom. Założenia - możliwość swobodnego wyprowadzenia psa na świeżym powietrzu. Wybieg zlokalizowanym w tym miejscu ma służyć mieszkańcom Kamiennego Potoku oraz Brodwina. W tym rejonie miasta brakuje takiego wybiegu. Służyć ma nam mieszkańcom i naszym psom.
Zajęcia sportowe dla naszych dzieci.
4A i 4B 100 tys. zł
Zajęcia dla naszych dzieci w dyscyplinach sportu zespołowych i indywidualnych. Dodatkowe zajęcia w szkole. Dające naszym dzieciom aktywizacje oraz zainteresowanie daną dyscypliną sportu. Ruch to zdrowie. Zajęcia sportowe mogą odbywać się w szkole. Zajęcia mogą być prowadzone przez nauczyciela lub wynajętego Trenera do danej dyscypliny sportu , które dana placówka szkolna wybierze. Działania to aktywizacja naszych dzieci i młodzieży w naszych szkołach. Pomogą w dobrym samopoczuciu i zainteresowaniu najmłodszych daną dyscypliną sportu
Remont nawierzchni ulicy Sienkiewicza
Działki ewidencyjne 166/21, 166/4 oraz fragment działki 165
4A 400 tys. zł
Remont nawierzchni ulicy Sienkiewicza (podjazd od ulicy Kraszewskiego, wzdłuż budynku Kraszewskiego 26/ "Żabka" oraz bloku Sienkiewicza 17) Od wielu lat wspomniany fragment ulicy Sienkiewicza jest w kiepskim stanie technicznym: nierówna kostka, pofalowana nawierzchnia, wyboje. Takie warunki znacząco obniżają komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Pod uwagę trzeba wziąć również fakt, że jest to droga usytuowana na sporym wzniesieniu, do tego bardzo wąska i często trudno wyminąć się w dwa samochody. Dodatkowo wybudowanie budynków Malczewskiego 29a, 29b, 29c oraz wprowadzenie ruchu jednokierunkowego wzdłuż cmentarza od ulicy Malczewskiego spowodowało zauważalne zwiększenie liczby samochód użytkujących ten odcinek drogi. Jest to jedyna droga umożliwiająca wyjazd mieszkańców bloków Sienkiewicza 17,23,25 oraz Malczewskiego 29a, 29b, 29c. Na końcu nadmienić należy że początkowa część tego odcinka znajduje się również na trasie autobusu 185. Biorąc zatem wszystko pod uwagę, a przede wszystkim bezpieczeństwo, ten odcinek drogi bezsprzecznie powinien być wyremontowany (nowa jednolita nawierzchnia). W 2023 roku pięknie wyremontowany został fragment ulicy Tatrzańskiej, który na pewno użytkowany jest przez mniejszą liczbę pojazdów. Idźmy tym przykładem :)
Remont nawierzchni
Cieszyńskiego 14 22
4B 450 tys. zł
Wykonanie nowej nawierzchni dającej bezpieczny dojazd i dojście do Paczkomatu, Trafostacji, Apteki i Merkusa oraz do budynków mieszkalnych przy Cieszyńskiego 10, 12,14 i 18. Projekt przewiduje odprowadzenie wody deszczowej, remont muru oporowego i schodów przy Aptece oraz uporządkowanie terenu zielonego przy śmietnikach. Nawierzchnia asfaltowa w opisanym rejonie jest bardzo zniszczona co nie pozwala się na niej bezpiecznie poruszać. Mur oporowy, ze względu na wcześniejsze zalewanie deszczówką, kwalifikuje się do wymiany. Zachodzi konieczność prawidłowego odprowadzenia deszczówki aby zapobiec podmywaniu naszych pawilonów usługowych. Projekt uwzględnia uporządkowanie terenu zielonego na skarpie przy śmietnikach przy budynku mieszkalnym Cieszyńskiego 14: ławka i nasadzenie kwitnących krzewów oraz odtworzenie trawnika. Ustalono, że Nauczycielska Spółdzielnia Mieszkaniowa wyrazi akceptację na prace na terenie wieczystego użytkowania. Spółdzielnia rok wcześniej wyraziła taką zgodę przy wykonywaniu dokumentacji technicznej. Koszt wykonania 450.000,00 zł.
Mini park kwiatowo różany
działka 108 pomiędzy Kraszewskiego 27, 35 i 33a
4A 50 tys. zł
Utworzenie mini ogrodu kwiatowo różanego w sercu naszego osiedla. 1. Rekultywacja terenu 2. Ułożenie agrowłókniny 3. Nasadzenie krzewów różnych gatunków róż (płożące, pnące angielskie) 4. Uzupełnienie klombu róznymi wieloletnimi trawami ozdobnymi 5. Ustawienie pergol za ławkami na których będą się pięły róże 6. Modernizacja i uzupełnienie kostką ścieżek między rabatami.
Zapewnienie mieszkańcom Sopotu większej puli darmowych kodów do aplikacji Legimi służacej do czytania i słuchania książek (do 50 kodów na filię biblioteki)
ul. Mazowiecka 26 - filia Kamionka, ul. Józefa Kraszewskiego 26 - filia Literacka
4A 50 tys. zł
Proponuje się zwiększenie puli kodów do aplikacji Legimi do 50 na jedną filię biblioteki. Liczba darmowych kodów, które można otrzymać w bibliotece jest ograniczona. Każdego miesiąca sopoccy czytelnicy odchodzą z kwitkiem, bo kodów zwyczajnie brakuje, otrzymuje je ok. 10-12 pierwszych osób, które zgłoszą się pierwszego dnia miesiąca w bibliotece.
Leśny Klub - razem w otoczeniu natury.
4B 450 tys. zł
Leśny Klub to pomysł stworzenia plenerowej, otwartej przestrzeni aktywności - zabawy, edukacji i integracji - dla dzieci, rodzin, dla mieszkańców Sopotu, usytuowanej na skraju lasu na wysokości osiedla Brodwino. Zielony teren zaprojektowany, i urządzony w poszanowaniu natury, a jednocześnie tak, aby dawał możliwość prowadzenia kreatywnych zajęć przez cały rok, był miejscem spotkań i odpoczynku. Leśny Klub to interaktywna przestrzeń plenerowa z wydzielonymi 3 obszarami spełniającymi różne funkcje: 1.DOMEK KOPUŁOWY na polanie – dom zbudowany na planie koła. Dlaczego właśnie taki? - bo to kształt najbliższy naturze - także naturze człowieka, kształt nieinwazyjny, łagodny - najlepiej wpisuje się w naturalny krajobraz otoczenia, - bo przebywanie w przestrzeniach o zaokrąglonym sklepieniu ma kojący wpływ na nasze samopoczucie, sprzyja równowadze i harmonii (łagodność kształtu, otwarty plan, swobodny przepływ energii) - bo dom kopułowy to konstrukcja wytrzymała i odporna na warunki atmosferyczne, a więc bezpieczna i trwała, - bo to konstrukcja energooszczędna a więc ekologiczna. Dom w Leśnym Klubie da nam możliwość organizowania spotkań, twórczych zajęć i warsztatów przez cały rok, bez względu na pogodę. 2. NATURALNY PLAC ZABAW - przestrzeń do zabawy, spontanicznej aktywności dla dzieci – domek/domki na drzewie, mini park linowy, tor przeszkód.+ urządzenia, które już znajdują się na wskazanym przez nas terenie - kształt i elementy architektury wynikać będą z tego, co oferuje natura, niejako wpisując się w naturalny kształt terenu. Szczegółowy plan tej części Klubu mógłby powstać w bezpośredniej konsultacji z najbardziej zainteresowanymi, z ‘ekspertami’ w tej dziedzinie– z dziećmi. Pierwsze, dziecięce pomysły na urządzenie Zielonego Klubu prezentujemy w załączniku, ) 3. OGRÓD z miejscem do relaksu, rekreacji – ogród kwiatowy, zielnik stworzony i pielęgnowany wspólnie przez użytkowników Leśnego Klubu (idea ogrodu społecznego). W tym obszarze ekspertami byliby starsi mieszkańcy osiedla – to często doświadczeni działkowcy. W momencie tworzenia szczegółowego planu ogrodu, warto więc zapytać ich o zdanie i zaprosić do współpracy. Leśny Klub byłby miejscem otwartym, ale jednocześnie zaopiekowanym i prowadzonym przez doświadczonych, zaangażowanych animatorów organizujących aktywności dla dzieci i rodzin, dla mieszkańców Sopotu. Animatorzy dbaliby o to, aby przestrzeń była żywa, interaktywna, ale też bezpieczna, a jej potencjał maksymalnie wykorzystany dla dobra mieszkańców w poszanowaniu zasad ekologii. Kim jesteśmy? Nazywamy się Meander - jesteśmy fundacją działającą w Sopocie od ponad 20 lat. Realizujemy projekty z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego kierowane do dzieci, młodzieży, rodzin, do nauczycieli. Od lat też prowadzimy w Sopocie klub dziecięco-młodzieżowy nazywany przez Klubowiczów Grandklubem Meander. Klub mieści się na Brodwinie, w niewielkim pomieszczeniu w III LO, a jego filia w sopockim Centrum Wsparcia Ukrainy. Klub Meander to miejsce, gdzie dzieci i młodzież rozwijają swoje zainteresowania, spędzają wolny czas, otrzymują wsparcie i pomoc. To także miejsce spotkań i wsparcia dla rodziców i opiekunów. Budowa Leśnego Klubu to pomysł, który towarzyszy nam od czasu pandemii, kiedy straciliśmy możliwość organizowania stacjonarnych spotkań z naszymi podopiecznymi i ich rodzicami. Wtedy zdecydowaliśmy się na organizację zajęć plenerowych - początkowo były to spacery na plażę, do pobliskiej stajni, do gdyńskich Kolibek. Z czasem zaczęliśmy organizować spotkania 'za mostkiem' - na ogrodzonym terenie przy zabytkowym ujęciu wody - miejsce to stało się naszym punktem spotkań, naszą 'bazą’ wypadową na leśne wyprawy. Początkowa konieczność organizowania zajęć w plenerze, szybko stała się przyjemnością i przygodą. Wciąż odkrywamy wraz z naszymi podopiecznymi potencjał takich aktywności, widzimy jak bardzo przebywanie w otoczeniu natury, w otwartej przestrzeni wyzwala kreatywność, angażuje i otwiera, pomaga odnaleźć równowagę. Doświadczenie to zainspirowało nas i obudziło wspólne marzenie stworzenia Leśnego Klubu - zielonej, dostępnej przestrzeni aktywności i spotkania, miejsca, które pozwoli w pełni korzystać z dobrostanu natury. Oddajemy więc w Państwa ręce nasz pomysł z ogromną nadzieją, że zobaczycie w nim wartość i potencjał oraz miejsce dla siebie i swoich bliskich i pomożecie w jego realizacji oddając swój głos.
Ekologicznie przeciw komarom! Montaż budek lęgowych dla nietoperzy.
4A i 4B 6 tys. zł
Ekologicznie przeciw komarom! Montaż budek lęgowych dla nietoperzy. Projekt będzie realizowany na zasadzie montażu budek lęgowych dla nietoperzy na elewacjach bloków, wieżowców, kamienic, czy na drzewach w mieście.
Wybieg dla psów z placem zabaw
4A 150 tys. zł
Ogrodzone miejsce z różnymi przeszkodami dla psów w którym można puścić luzem czworonoga aby się wyszalał. Wybieg jako teren w którym pies może biegać luzem. Miejsce przeznaczone dla osób które posiadają psy i chciałyby puścić je luzem i
Wzmacnianie mięśni dna miednicy. Wykłady i ćwiczenia dla kobiet.
Sala NSM przy Bibliotece.
4A i 4B 25 tys. zł
Treningi mięśni Kegla wspomagają terapię nietrzymania moczu, poprawiają postawę ciała, poprawiają złe nawyki oddechowe, niwelują bóle bioder i kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Obecnie żyjemy w biegu, często spieszymy się, a to powoduje, że zapominamy o własnym zdrowiu. Treningi mięśni dna miednicy mogą uchronić nas przed niepotrzebnymi zabiegami. Teoria w tym zakresie pomoże nam zrozumieć konieczność ćwiczeń i poznać płynące z tego korzyści.
Zapewnienie mieszkańcom Brodwina większej puli darmowych kodów do aplikacji Legimi służacej do czytania i słuchania książek (do 50 kodów na filię biblioteki)
Filia Biblioteki Broadway ul. Kolberga 9
4B 50 tys. zł
Proponuje się zwiększenie puli kodów do aplikacji Legimi do 50 na jedną filię biblioteki. Liczba darmowych kodów, które można otrzymać w bibliotece jest ograniczona. Każdego miesiąca sopoccy czytelnicy odchodzą z kwitkiem, bo kodów zwyczajnie brakuje, otrzymuje je ok. 10-12 pierwszych osób, które zgłoszą się pierwszego dnia miesiąca w bibliotece.
Renowacja zabytkowego, ceglanego budynku drenażowego ujęcia wody na Brodwinie z 1922 r. oraz utworzenie ścieżki spacerowej
Kolberga 31
4B 270 tys. zł
Renowacja konserwatorska ceglanego, zabytkowego budynku drenażowego ujęcia wody „Brodwinowo” z 1922 r., udostępnienie ścieżki dla spacerowiczów przebiegającej od osiedla przy bloku nr 31, przez obecnie ogrodzony teren ujęcia wody, na leśną polanę. Postawienie ceglano-drewnianych ławek, zasadzenie roślinności i utworzenie żwirowego placyku przed zabytkowym budynkiem. Przedmiotem projektu jest renowacja konserwatorska i ekspozycja zabytkowego nieczynnego budynku drenażowego ujęcia wody „Brodwinowo” z 1922 r. Budynek jest obecnie w opłakanym stanie, zapadający się dach gontowy, wymaga pilnej naprawy. Prawdopodobnie jest to ostatni dzwonek na naprawę tego oryginalnego budynku, może on już nie przetrwać kolejnej zimy. W ramach projektu proponuje się wydzielenie z obecnie ogrodzonego terenu ujęcia wody otwartej ścieżki spacerowej. Ścieżka mogłaby prowadzić od głazu narzutowego (za blokiem na ul. Kolberga 31) do budynku ujęcia wody i dalej aż do drogi prowadzącej na leśną polanę. Koło budynku ujęcia wody proponuje się utworzenie placyku np. żwirowego i postawienie ławek nawiązujących do stylu budynku - np. zbudowanych z czerwonych cegieł i drewna, nasadzenie roślinności, ustawienie koszy na śmieci, zamontowanie tablicy informacyjnej nt. zabytkowego budynku oraz głazu narzutowego. Dodatkowo pożądane byłoby wyeksponowanie samego głazu - poprzez włączenie go w obręb ścieżki. Proponowany budżet - 600 000,00 zł
Festyn na dzień dziecka w parku Kamionka
Obodrzyców
4A 10 tys. zł
Festyn sąsiedzki/ miejski w Parku w Kamiennym Potoku Festyn jest doskonałym sposobem na integrację sąsiedzka.